Tenis Nasıl Oynanır, Teknik ve Kuralları Nelerdir?

OYUNUN ANA HATLARI: Tenisin modern şekli, oyunun Binbaşı Walter Clapton Wingfield tarafından sistemleştirildiği 1874 yılına dayanır, Ancak temel ilkelerini 12. ve 13. yüzyıllarda ün kazanan Fransız jeu de paume’dan (sözcük anlamı, avuç oyunu) alır. Günümüzde gerçek (royal) tenisten ayırmak için çim tenisi olarak bilinir; ancak oyun çim, toprak, kaplama asfalt, hali gibi çeşitli zeminlerde oynandığından “tenis” en çok kullanılan terimdir. Hem erkek hem kadın turnuvaları farklı kategorilere ayrılır. Erkekler turnuvaları dört kategoriden oluşur: Grand Slam, Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP), Challenger Serileri ve Futures turnuvaları.

Ayakkabılar: Kaliteli ayakkabıların uç ve yan kısımlarının oyun sırasında parçalanmaması ve kaymaması için daha kalın olması gerekir. Tabanlar kortun yüzeyine göre farklılık gösterir.

Tenis şortları: Uzunluğu belirtilmemişse de erkekler mutlaka şort giymelidir, kadınlar da etek yerine şort giyebilir.

Kıyafet sponsoru: T-shit’ün ön tarafında her biri 12.9 santimetrekareyi ya da tek olarak 25.8 santimetrekareyi aşmayan logolara izin verilir.

OYUNCU PROFİLİ: Tenisçilerin yüksek seviyede enerji ve dayanıkıllığa sahip olmaları gerekir. Oyun sürekli olmalıdır istisnai durumlar dışında, oyunlar arasında 90 saniyeden daha fazla aralar verilmemelidir ve maçlar dört saat kadar sürebilir. Aynı zamanda topa iyi vurabilmek için mükemmel el-göz koordinasyonuna, yüksek konsantrasyona, farklı kort zeminlerine uyum sağlama yeteneğine, ya oyunu bitirmek ya da oyun kötü gittiğinde bekleyebilmek için sağlam sinirlere sahip olmaları gerekmektedir.

KORT: Tenis kortları, hızlı oyun zemini olan çimentodan daha yavaş oynanan toprak zemine kadar farklı malzemelerden yapılmaktadır, ancak boyutları değişmez. Çoğu kort yanda gösterildiği gibi hem çiftler hem de tekler için düzenlenmiştir. Ancak bazılarının zeminleri yalnızca teklere göre işaretlenmiştir. Oyun başlamadan önce yetkililer ya da oyuncular filenin doğru yükseklikte olup olmadığını ve gerginliğinin yeterli olup olmadığını kontrol etmelidirler. Birçok korta “line call”ların ve filelerin belirlenmesi için elektronik cihazlar ve büyük televizyon ekranları kurulmuştur, bu da maçlarda izleyicilerin ilgi seviyesini arttırır.

TENİS HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER: Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) hangi toplam ve hangi zeminlerin yarışma için kullanılacağını belirler. üç farklı tipte top vardır. Tip 1, hızlı bir toptur ve yavaş bir kortta oynanmalıdır; Tip 2, orta hızda bir toptur ve orta ile hızlı arasındaki bir kortta oynanmalıdır; Tip 3, yavaş bir toptur ve hızlı kortta oynanmalıdır. Rakım da top seçimini etkiler. Tenis raketinin özellikleri de ITF tarafından belirlenir, bu nedenle üreticilerin en fazla uzunluk, genişlik ve kalınlıkta raket üretmesi gereklidir. Aynı zamanda yarışma sırasında raketin şeklini ya da fiziksel görüntüsünü değiştiren hiçbir cihaz bulunmamalıdır.

TENİS TOPU: Bir topun ITF tarafından onaylanmasından önce belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Topun dış yüzeyi kumaş kaplanmalı ve sarı ya da beyaz renkte olmalıdır. Topun ağırlığı ve boyutu da istenilen özelliklere göre ayarlanacaktır. Maç sırasında toplar, tek sayıya denk gelecek bir oyun mil-damdan (genellikle beş, sonra da yedi) sonra yenileriyle değiştirilir.

RAKET: ITF raketin boyutlarını belirlese de, yapılışını denetleyemez. Tenis raketi çerçeveleri son yıllarda büyük değişiklik göstermiştir, ahşap ve metalin yerini daha sert malzemeler almıştır. Karbon raketler esnek olmadıklarından genellikle çok güçlüdür, bu nedenle doğru tel ve tel gerginliği top kontrolü için büyük önem taşımaktadır.

KURALLAR VE DÜZENLEMELER: Maçtan önce yazı tura atılır ve kazanan, ilk servisi kimin alacağını ve kortun hangi ucunda oynayacağını belirler. Oyuncular filenin karşı taraflarında dururlar; servis kullanan oyuncu (topu oyuna sokan oyuncu) top filenin üzerinden servis kortunun karşısına geçecek şekilde merkez çizginin yanından, arka çizginin arkasından topa vurarak başlar. Servis kullanan  oyuncu oyun boyunca topa merkez çizginin farklı yanlarından vurur. Karşılayan, filenin kendi tarafında bulunan bölümünde  herhangi bir yerde durur, ancak top sıçramadan topu geri gönderemez. Servis alışından sonra oyun, oyunculardan birisi topu oyun dışına gönderene kadar devam eder.

OYUNLAR: Her oyuncu ‘sıfır” ile başlar, bir puan ”15″, iki puan “30” üç puan “40”tır. İki taraf da 40 puandaysa beraberlik (deuce) olur. Beraberlikten sonra ilk sayıyı alan oyuncu “avantaj” sayısını almış olur, eğer bir sonraki sayıyı alırsa oyun biter. Alamazsa, oyun yine beraberliğe döner. Bu noktada oyun bir oyuncunun art arda iki sayı, ”avantaj” sayısı ve “oyun” sayısını alması durumunda sona erer. Oyuncular her tek sayılı oyundan sonra yer değiştirir.

SET KAZANMAK: Maçlar üç set üzerinden iki setin, ya da beş set üzerinden üç setin kazanılması ile oynanır. (Kadınlar yalnızca üç set üzerinden iki setin alınması şeklinde oynarlar.) Altı oyun kazanan ilk oyuncu seti kazanır, ancak set 5-5 berabereyse, iki sayı fark olabilmesi için (örneğin, 7-5) set uzatılır. Ancak, skor 6-6 olursa, tie-break seti oynanır.

TEKNİKLER: Modern tenisteki en önemli ve en çok kullanılan atışlar servis, forehand (el önü) ve backhand’dir (el arkası), bunlar groundstroke (kaçara vuruş) diye bilinir. Bu vuruşlar iyice öğrenilene kadar oyuncu puan kazanmak ve maçları tamamlamak için çok çabalayacaktır. Maçta her sayıyı servis başlatır ve iyi bir servis atış’ yapan oyuncunun avantajlı olduğu düşünülür, Bunun bir nedeni oyuncunun topu oyuna sokmak için iki şansının olması, diğer nedeni de rakibin muhtemelen topun nereye gideceğini bilmemesidir. Groundstrokelar sayı alınmaya başladığında yapılan temel vuruşlardır ve genellikle top yerden sıçradıktan sonra arka çizgiye yakın yerlerden yapılırlar. Farklı spin türleri vardır, topspin ve kesme en çok kullanılanlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.