Raketbol Nasıl Oynanır? Teknik ve Kuralları Nelerdir?

OYUNUN ANA HATLARI: Raketbol iki, üç ya da dört oyuncu ile salonda ya da açık havada oynanan hızlı bir oyundur. Kendine ait birçok önemli özelliği ile hentbol ile squash karışımıdır, 21. yüzyılın başlarında tüm dünyada 8.5 milyon raketbol oyuncusu vardı.

18 Çoğu spor başka spordan geliştirilmiştir, ancak raketbol 1950 yılında o zamanların mevcut salon sporlarından memnun olmayan Amerikalı bir hentbol oyuncusu tarafından bulunmuştur.

Raketbol hızla yaygınlaşmıştır; çünkü ABD’deki birçok okul ve kolejin spor salonundaki hentbol sahalarında oynanabilmekteydi.

Şaşırtıcı şekilde, raketbol squash için kullanılan başka bir ad değil, squash kortunda daha küçük ve az sıçrayan bir topla oynanan tamamen farklı bir oyundur.

OYUNCU PROFİLİ: Üst düzey oyuncular için güçlü bir kalp ile fiziksel zindelik gerekli dayanıklılığı ve korttaki hızı sağlamak için can alıcıdır. Raketbolun popülaritesinin en önemli nedenlerinden biri neredeyse herkesçe oynanabilmesi ve zinde kalabilmek için çok iyi bir yöntem olmasıdır.

OYUN NASIL OYNANIR? Oyuncular duvara karşı topa sırayla vururlar. Sayı yalnızca servis kullanan oyuncu tarafından ancak bir ace ile ya da ralliyi kazanarak elde edilir. Ralli, rakibin topun yere iki kere çarpmasını engelleyememesi ya da topun yere değmeden ön duvara çarpması durumlarında kazanılır. Servis kullanan oyuncu servis alanında durmalı, topu bir kez yere vurma!’ ve geri dönerek yar. duvarlara değmeden yerdeki kısa çizginin önüne düşecek şekilde. doğrudan ön duvara atmalıdır. Rallilerde, top ön duvara değip rakiplerin vuruşları arasında bir kere sıçraması koşuluyla, yan duvara ya da tavana çarpabilir.

EKİPMAN: Raket ve top squash’ta kullanılanlara benzer, ancak daha büyüktür. Oyun ve sert ilerler ve oyuncular genellikle koruması takarlar.

KORT Arka duvarın üst kısmı hariç, tavan dahil tüm zeminler kullanılır. Yer zemini genellikle cilalı tahta parkeden ya da benzer malzemeden yapılır. Arka duvar (bazen yan duvarlar) şeffaf pleksiglastan yapılır. Kort sıcak, kapalı bir alandır ve oyuncuların kısa sürede serinleme ihtiyacı duymasına neden olabilir.

SAYI: Profesyonellerde, beş oyundan üçünü alan kazanır. İki fark sayısı bulunacak şekilde 11 sayıyı elde eden ilk oyuncu ya da takım oyunu alır. Amatörler iki oyun oynar, 15 sayı alan ilk oyuncu kazanır. Eğer iki oyuncu da birer oyun kazandıysa tie-break gerekir. Amatör raketbolda iki sayı farkla kazanmak gerekli değildir. Tekler ve çiftlere ek olarak, üç oyunculu oyunlarda bir “ironman” (ikiye karşı bir) ve oyuncuların diğer ikisine karşı sırayla oynadıkları “cutthroat” bulunur.

SAVUNMA VE ATAK: Eğer bir oyuncu ralliyi bitirecek durumda olduklarını düşünmüyorsa, rakibini kortun merkezinden uzaklaştırmak için savunma atışı yapar. Başarılı olursa, bir sonraki atışıyla rakibi yenmeyi amaçlar. Bazı önemli ralli vuruşları şöyledir:

TAVAN ATIŞI: Tavan sınırlar dahilinde olduğundan, oyuncular bundan faydalanır. Bu vuruş, topun kortun arka kısmında ikinci kez sıçramasını amaçlar.

ÇİZGİDEN AŞAĞI: Yan duvar yakınındaki oyuncu, kolun yanına daha yakın olan bir yere güçlü bir atış yapar. Vuruşu yapan oyuncunun rakibini engellememeye dikkat etmesi gerekir.

ÖLÜM ATIŞI: Bu vuruş normalde top yere yakınken dizler bükülerek yapılır; buradaki amaç topu ön duvara çarptığında mümkün olduğunca alçakta tutmaktır.

KESME ATIŞI: Önce yan duvara sonra ön duvara çarpıp, ardından da kolun diğer tarafındaki yan duvarda ölen atışlara verilen addır. Amaç, top diğer yana geçmeden iki kere sekmesini sağlamaktır.

Uluslararası Raketbol Federasyonu iki yılda bir 40’tan fazla ülkeden yarışmacıların katıldığı dünya şampiyonalarını düzenler. IRF düzenli olarak dünya sıralamalarını günceller.

Profesyonel Raketbol iki kuruluş tarafından düzenlenir: Uluslararası Raketbol Turnuvası (IRT) ve Kadınlar Profesyonel Raketbol Birliği (WPRA).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.