Petank Nedir? Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Petank genellikle Güney Fransa, özellikle de yaratıldığı Provence bölgesiyle özdeşleşmiştir. Marsilya’da en çok oynanan spordur.

Petank oyununun resmi olmayan şekli Fransa’da yaklaşık 17 milyon kişi tarafından çoğunlukla yaz tatillerinde oynanmaktadır.

Uluslararası Petank Federeasyonu 1958’de Marsilya’da kurulmuştur ve 52 ülkede yaklaşık 600,000 üyesi bulunmaktadır.

SPORUN ANA HATLARI: Petank, metal toplam “cochonnet” (domuz yavrusu) adı verilen küçük ahşap topun mümkün olduğunca yakınına atılmasını amaçlayan bir tür bovling oyunudur.

PETANK TOPLARI: Petank topları geleneksel olarak metalden yapılır ve diş yüzeyi kromdur, Her biri 650-800 gr olup, 71-80 mm çapındadır. Ahşap veya sentetikten üretilen topların çapları 25-35 mm civarındadır. Üzerlerine üreticinin ya da oyuncunun adi ve topun ağırlığı işlenir.

PİST: Oyun normalde sert zeminde ya da çakılda oynanır, ancak çim ya da başka yüzeyler de tercih edilebilir. Aşağıda belirtilen boyutlar tavsiye edilen asgari ölçülerdir.

OYUNCU PROFİLİ: Petank oynamak için belirli bir beceriye ihtiyaç yoktur. Her yaştan ve cinsiyetten insanı biraraya getiren petank basit, dinlendirici, eğlenceli ve sosyalleştirici bir oyundur. Oyunlar için genellikle rahat ortamlar tercih edilir ve oyunculara çoğunlukla soğuk içecekler eşlik eder. İş rekabet düzeyine geldiğinde, en iyi oyuncular kusursuz bir strateji yeteneğine ve muazzam bir el-göz koordinasyonuna sahip olanlardır.

İŞARETLEME VE VURUŞ: Oyuncular bir topu yerleştirmeyi veya “işaretlemeyi” tercih edebilir ahşap hedefin mümkün olduğunca yakınına atmayı ya da başka bir topun yerini almak için atış yapmayı tercih edebilirler. Başarlı bir petank takımında, iyi atışçıların yanısıra sadece işaretleyen oyuncular da vardır. Bilinen nedenlerden ötürü, oyun sırası işaretleme yapanlardadır; atışçı veya atışçılar, rakibin iyi bir yerleştirme yapması ihtimaline karşı bekletilir. Yerleştirme yaparken, ahşap hedefin önündeki top, aynı mesafeyle hedefin arkasında duran toptan daha değerli bulunur; çünkü öndeki bir topu itmek genelde topun pozisyonunu iyileştirir. Her oyunda, ilk topun yerleştirilmesinden sonra sırası gelen takım, işaretleme veya atış yapma arasındaki tercihini yapmalıdır.

KURALINA GÖRE OYNAMAK: Oyun birer kişi ya da iki veya üç kişilik gruplar halinde oynanır. Yazı turayı kazanan taraf oyun sahasında 35-50 cm çapında bir çember çizerek oyuna başlar. Oyuncu alışın’ yaparken iki ayağı da bu çemberin içinde olmalıdır. Daha sonra oyuncu topu başlangıç çemberinden 6-10 m uzağa atar, Top görünür olmalı (örneğin çakıla gömülmemelidir) ve her türlü sınırlayıcı etkenden en az 1 m uzakta bulunmalıdır; aksi takdirde yeniden atılır. Aynı takımdan bir oyuncu, ilk topunu ahşap topun mümkün olduğunca yakınına atmaya çalışır. Daha sonra sıra, aynı işlem için karşı takıma geçer. Başarana kadar bu şekilde devam ederler. Takımlar, daha iyi atışlar yapmak için sırayı birbirlerine devreler. Bir takımın toplarının bitmesi halinde, diğer takım elinde kalan toplarını oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.