Jianzi Nedir? Nasıl Oynanır, Teknikleri Nelerdir?

OYUNUN ANA HATLARI: Jianzi ya da mekik, kapalı veya açık alanlarda, tek tek, çift ya da takım halindeki erkek ve kadınlarca oynanır. Oyuncular, vücutlarının eller ve kollar haricindeki kısımlarını kullanarak jianzi ya da mekiği (tüytopu) birbirlerine atarlar. Top karşı tarafa başarıyla geçirildiğinde sayı kazanılır, mekik yere değdiğinde de sayı kaybedilir.

Jianzi aynı zamanda Çin Hacky Sack’i, Mekik (Chapteh), Kinja, Tüytop ya da Shuttlecock olarak da bilinir.  Jianzi’nin bilinen ilk türü Çin’de MÖ 5. yüzyıla dayanır. Oyunun eski bir askeri talimden geliştirildiğine inanılmaktadır.

OYUNCU PROFİLİ: Jianzi’de ustalık ayaklarla hokkabazlık yapma becerisini gerektirir. Yüksek konsantrasyon, kas ve aerobik zindelik ve uzağa esneyebilme becerisi gerekir. En iyi oyuncular ağırlıklarla çalışır ve rutin olarak döngüsel çalışma ve esneklik egzersizleri yaparlar. Jianzi oyunu ancak saatlerce çalışarak ya da gerçek yarışmalara katılarak geliştirilebilir: Badminton topu, mekikle aynı şekle ve aerodinamik özelliklere sahip değildir.

Jianzi’nin bazı türleri badminton kortlarında oynanır ve rakipler mekiği her seferinde filenin üzerinden geçirmeye çalışır. Diğer türlerde, file yerine çizgi vardır. Ayrıca belirlenmiş bir oyun alanında da oynamak mümkündür. Böyle hacky sack’e benzeyen oyunlar tüm yaş grupları arasında popüler oldukları birçok Asya ülkesinde parklarda sık sık oynanır.

TAKIM OYUNU: Tekli maçlarda oyuncular mekiğe art arda iki vuruş yapabilirler. Takım oyununda, her iki taraf toplamda dört atış yapabilir. Takımlar istenilen sayıda oyuncudan oluşabilir; ancak genellikle aynı anda üçü korttayken diğer üçü yedekte bekleyen toplam altı kişiden oluşur. Kazanmak için gereken skor 21 sayıdır.

AYAK HAREKETLERİ: Oyuncular mekiğe el ve kollarıyla değmek dışında her şeyi yapabilirler, ancak maçlarda genellikle ayaklarını kullanırlar. Oyuncu ilk vuruşu mekiğin kontrolünü sağlamak, ikinci vuruşu ise ya takım arkadaşına ya da file üzerinden karşı tarafa göndermek için yapar. Genellikle ayağın üst kısmını kullanırlar; ancak parmak ucuyla yukarıya da atabilir, veya “yılan vuruşu” ile ayağın tabanıyla vurabilirler. Karşılayanlar bazen göğüsleri ile mekiği bloklayıp, kazanmak için rakibin tarafına gönderirler.

Sporun İngilizceleştirilmiş adını kullanan Uluslararası Shuttlecock Federasyonu (ISF) Vietnam’da 1999 yılında kurulmuştur ve şu anda 19 üyesi bulunmaktadır. ISF, madalyaların çoğunu Vietnam’ın aldığı ilk dünya şampiyonasını 2000 yılında Macaristan’da düzenlemiştir. Avrupa Shuttlecock Federasyonu 2003’te kurulmuş ve aynı yıl düzenlenen ilk Avrupa Kupası Almanya’da gerçekleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.