Çim Bowlingi Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Çim bovlingi ileri yaştakiler için dünyadaki en popüler oyunlardan biridir; ancak rekabet seviyesindeki sporun hakimiyeti genç oyunculardadır.
Çim bovlingi en çok Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Birleşik Krallık’a bağlı topraklarda yaygındır.

Biri hariç, bütün çim bovlingi Dünya şampiyonları İngiltere, İrlanda, İskoçya ya da Galler’den çıkmıştır. 1992 yılının kazananı Avustralyalı’ydı.

SPORUN ANA HATLARI: Çim bovlingi, oyuncuların, hafif asimetrik topları yuvarladığı bir dikkat sporudur. Topları hedefe (kitty veya jack) en yakın duran kişi kazanır.

OYUNCU PROFİLİ: Çim bovlingi öğrenmesi kolay bir oyundur ve kadın-erkek, genç-yaşlı herkes tarafından oynanır. En iyi oyuncuların muazzam bir el-göz koordinasyonu vardır ve stratejik düşünebilirler.

TOPLAR: Toplar geleneksel olarak ahşap ya da lastikten yapılıyordu, günümüzdeyse linyit kullanılmaktadır. Asimetrik şekilleri sayesinde, eğilimlerine göre eğri bir yörüngede seyretmeleri için tasarlanırlar. Jack tam bir yuvarlaktır ve genellikle beyaza boyanır.

EĞİMLİ TOP: Toplar 1.5kg ağırlığında, 12-14.5cm çapında siyah ya da kahverengidir. Tam olarak yuvarlak değillerdir: Eğimleri bir taraflarının belli belirsiz bombeli olmasını sağlar.

ÇİM KURALLARI: En basit tekler yarışmasında yazı tura atışı ile oyunculardan biri lastik paspasını yerleştirip, jacki yeşil alanın diğer ucuna doğru yollayarak oyuna başlar. Jack bir kez durduktan sonra, oyuncular toplarım yuvarlamadan önce rinkin merkezinde sıraya dizilirler. Top, yuvarlanırken rink sınırlarının dışına çıkabilir; ama oyunda kalabilmek için sınırlar içinde durmalıdır. Yarışmacılar tüm toplarım yuvarladıktan sonra teklerde dörder top jacke en yakın topun mesafesi belirlenir. Sonra kazanan oyuncunun, jack ile rakibinin en yakın topu arasındaki her topu için bir puan verilir. Maçın bu kısmi, bir oyun (end) olarak bilinir.

YEŞİL ALAN: Çim bovlingi genellikle, rink adı verilen, paralel oyun bölümlerine ayrılmış, kısa kesilmiş çimde ya da bovling yeşili denilen sentetik bir yüzeyde oynanır. iç mekanda hali üzerinde oynanan şekli de vardır. Dış mekandaki yeşil alanların uzunluğu aynidir; ancak oyun bölümü sayısına göre genişlikleri değişebilir. iç mekandaki yeşil alanlar genellikle daha küçüktür; boyutları organizatörler tarafından belirlenir.

TOP ATIŞLARI: Birçok atış türü vardır. Sağ elini kullananlar için “iç atış” (forehand) soldan eğim yaparak jackin sağına doğru hedeflenen atıştır. Aynı oyuncu topu elinin üzerinden döndürüp ters yönde yuvarlayarak “dış atış” da (backhand) yapabilir. “Drive” ise, jacki ya da belirli bir topu oyun dışına çıkarma amacıyla topun kuwetle yuvarlanmasıdır.

PUANLAMA: Puanlama sistemleri değişiklik gösterir ya belirlenmiş bir puana ilk ulaşan ya da belirli bir sayıda oyun (end) sonunda en yüksek puanı alan kazanır. Bazı yarışmalarda “set usulü” bir puanlama sistemi kullanılır; buna göre yedi puana ulaşan ilk oyuncu seti alır. Oyun beş set üzerinden oynanır, yani üç seti alan kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.