Badminton Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

OYUNUN ANA HATLARI: Badminton hem tekler hem de çiftler tarafından oynanan bir oyundur. Oyuncular koni biçimindeki bir tüytopu, rakip geri gönderemeden topun yere düşmesi için yüksek bir filenin üzerinden atarak puan kazanırlar. Badminton topunun hafifliği ve aerodinamik şekli, badmintonın incelik veya mükemmel smaçlar getiren ani güç kullanımlarının oyunu olduğu anlamına gelir.

Futboldan sonra badminton dünyada katılımı en çok rağbet gören sporudur. Özellikle Malezya ve Endonezya’da çok popülerdir.
330 km/s hıza kadar çıkabilen tüytop ile, badminton dünyadaki en hızlı raket sporudur.

OYUNCU PROFİLİ: İyi badminton oyuncuları oyun başına yaklaşık 1.6 km kat ederler, güçlü bacak ve baldır kaslarına sahip olmak önemlidir. Hızlı koşabilme önemli bir egzersizdir. Başka bir önemli beceri ise ayak hareketleridir: Atletler ani yön değişiklikleri ve kısa mesafelerde keskin hız değişiklikleri ile çalışırlar. Tüytop havada toptan daha farklı hareket eder, bu nedenle vuruş diğer raket sporlarındakine benzemez. Ancak oyunu oynayarak geliştirilebilir.

KORT: Badminton kortunun zemini, altında vinil kaplama ya da işlenmiş tahta olan, kontrolak zemindir. Zeminde hem tekler hem de çiftler oyunları için oynama alanlarının belirlenmesi amacıyla çizgiler çizilir. Tüytop çok hızlı hareket eder, ancak çok uzağa gidemez, bu nedenle oyun alanı küçük ve sınırlı mesafesi olan mekanlar için uygundur.

SERVİS: Servis kullanan ve karşılayan oyuncular birbirine çapraz şekilde merkez çizginin zıt taraflarında durur. Tüytopun tamamı servis kullanan oyuncunun bel hizasından aşağıda bulunmalı, tüytopa ilk vuruş, taban kısmına dokunularak yapılmalıdır ve servis kullanan oyuncunun iki ayağının bir bölümü yerde olacaktır. Servis her oyunda sağdan başlayacak şekilde, kortun sağ ve sol yanları değiştirilerek kullanılmalıdır.

TÜYTOP VE RAKET: Toplar yaklaşık 5 g ağırlığındadır ve bir mantar top tabanında 16 kaz tüyü vardır ve kötü şöhret’ ile de bilindiği gibi çok hassastır: En iyi oyuncular genellikle bir maç sırasında 10 top kadar kullanırlar. Bunun tersine, raketler güçlü ve daha yüksek hızda ve daha uzun mesafede gidebilmesi için oyuncudan topa en fazla enerjiyi geçirebilecek şekilde tasarlanmıştır.

KORT KURALLARI: Maçlar üç oyundan ikisinin kazanılması şeklinde gerçekleştirilir. Eğer servis kullanan bir oyuncu ralliyi kazanırsa, sayı elde eder ve kortun diğer kısmından tekrar servis kullanma hakkını alır. Eğer servis kullanan oyuncu ya da takım ralliyi kaybederse, karşı oyuncu ya da takım bir sayı kazanır. (Oyuncuların yalnızca kendi servisleri ile sayı aldığı ve 2006 yılında değiştirilen eski sistemden farklıdır). Daha sonra servis, teklerde rakip, çiftlerde servis kullananın takım arkadaşı ya da ikisi de servis kullandıysa karşı tarafın oyuncularından biri olan sıradaki oyuncuya geçer. Badminton’da skor 20-20’ye ulaşmadıkça 21 puan ile oyun kazanılır. 20-20 olması durumunda ilk oyuncu ya da takım iki puanlık avantaj galibiyeti almaya çalışır. Eğer skor 29-29 olursa 30 sayıya ulaşan ilk oyuncu ya da takım kazanmış olur.

PUANLAMA: Tüytopun, file üzerinden rakibin karşılayamaması ya da karşılarken hata yapması amacıyla kortun karşı tarafına gönderilmesi ile kazanılır. Tüytop fileye ya da filenin altına çarparsa, karşı tarafa düşerse, top oyuncuya ya da giysilerine değerse veya oyuncu tüytop fileyi geçmeden topa vurursa bir sayı kaybedilir.

ZARAFET VE GÜÇ: Atışlar, file üzerinden aşağıya inen atışlardan yüksek aşırlmalara ve karşılanamayan smaçlara kadar değişiklik gösterir. Oyuncular rakiplerinin yerinden hareket etmesi ve bir boşluk yakalamak için gizli atış ya da güç kullanır. Servis, servis çizgisinin arkasından yapıldıktan sonra diğer atışlar kort ya da çizginin çevresindeki herhangi bir yerden yapılır.

İlk kez 1977’de gerçekleştirilen Dünya Badminton Şampiyonaları, 2006’da yılda bir düzenlenen bir faaliyet haline gelmiştir. İngiltere’de düzenlenen All-England Şampiyonası 1899’a dayanmaktadır bu seçkin etkinlik, gayri resmi dünya şampiyonası olarak görülür.

1934’te Uluslararası Badminton Federasyonu olarak kurulan Dünya Badminton Federasyonu’nun şu anda 159 üyesi vardır ve tüm dünyada altı önemli yarışmayı düzenlemektedir. 70 yıldan fazla süredir İngiltere’de olan merkez 2005 yılında Malezya’ya taşınmıştır.

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.