Yulaf Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Özellikle kış mevsiminde sabahları yulaf ezmesi yemek sağlığımız için çok faydalı olmaktadır. Yulaf protein ile karbonhidratlar bakımından çok zengin bir besin kaynağı olma özelliğine sahiptir. Yulaf ezmesi ile ilgili modern tıbbın yapmış olduğu pek çok araştırma düzenli şekilde yulaf ezmesi tüketmenin hastalıkları bizlerden uzak tuttuğunu gün yüzüne çıkarmıştır.

Yulafın içinde bol miktarda lif yer almaktadır ve bir adet fincan yulaf bile vücudumuzun ihtiyaç duyduğu protein ile lif ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır. Güne dinç başlamak adına çok iyi bir yöntem olan yulaf, iç organlarımızın sağlıklı kalmasını sağlamaktan başka topikal şeklinde de uygulanabilir.

Yulafın sağlık için bu kadar önemli olmasının nedeni tereddütsüz içinde barındırdığı zengin mineraller ile bileşenler sayesindedir. Yulaf çok sayıda karbonhidrat ile protein içerir. B6 vitaminden başka tiamin, riboflavin ile niasin barındıran yulaf bir de çok miktarda folat içermektedir.

Yulafın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yulafın Cilde Faydaları: Yiyilerek tüketilmesinden başka yulafın cilt bakımında da kullanıldığını söylememiz yerinde olacaktır. Yulafın cilt bakımı için kullanılması yeni bir buluş değildir, eski mısır ile roma zamanına kadar giden bu yöntem M.Ö 2000’li senelere kadar dayanmaktadır.

Cilt sağlığı bakımından en önemli faydalarından bir başkası da akne tedavilerinde kullanılmasıdır. Yulaf 15 dakika boyunca piştikten sonra ılık olacak şekilde masaj yapın, cildinize 10 dakika süreyle uyguladığınız zaman akne problemlerinin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda sivilce probleminin yok olmasına yardımcı olur, pul pul dökülmekte olan cildiniz için de şifa kaynağı olabilmektedir.

Yulafın cilt sağlığına yardımcı olduğu bir başka yararı ise kaşıntılıların giderilmesine yardımcı olmasıdır. Birtakım cilt hastalıklarının sebep olduğu kaşıntılar aynı zamanda dökülmeye de neden olmaktadır. Bunun için yulaf kullanımı ile cilt kaşıntılarının önüne geçebilirsiniz.

Yulafın Saça Faydaları: Yulafın bir başka özelliği de saça iyi gelmesidir. Topikal şekilde uygulandığı zaman, saçlarınızın yumuşamasına bir de güçlenmesine yardımcı olabilir.

Genel olarak şampuanlarda doğal olmayan içerikler yer almaktadır ve bunlar da saç derisinde kuruma ile kaşınmaya sebep olabilirler. Doğal bir şifa yöntemi olan yulaf bu problemi ortadan kaldırır ve kaşıntılara son verebilir. Kafa derisinin sağlığına da önemli ölçüde faydalı olabilir.

Kuruma ile kaşınmadan başka da topikal olarak uygulandığı zaman kepek problemine son verebilir ve saçlarınızın temizlenmesine katkıda bulunur.

Uykusuzluk sorununa yardımcı olabilir: Yulaf merkezi sinir sistemine faydalı olmasından başka bir de uyku problemlerine sebep olan nedenlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Stresten kaynaklanan zararlı düşünceler genel olarak uyku problemlerine de sebep olur. Yulafın içinde yer alan zengin mineraller sinirlerin gevşemesine yardımcı olarak uyku probleminin giderilmesine yardımcı olur. Bundan dolayı geceleri uyumadan 1-2 saat önceden bir fincan yulaf tüketirseniz rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Bir de yulafın içine bir miktar yoğurt ya da süt karıştırırsanız daha faydalı olmasını sağlamış olursunuz.

Yulaf Sinir Sisteminin Sağlığının Korunmasına faydalı olacaktır: Yulafın içinde yer alan zengin ve bol miktarda olan mineraller sinir sisteminin üzerinde de etkili olmaktadır. Sinirler üzerinde hissedilir bir şekilde bir rahatlamaya neden olarak stresten dolayı meydana gelen kötü düşüncelerin önüne geçer. Günümüzün en önemli problemlerinden bir tanesi olan stres genel ruh sağlığımızı tehdit ettiği için yoğun ve uzun bir zaman devam ettiği zaman fiziksel sağlık problemlerine ve özellikle de sindirim sistemimize önemli ve kalıcı hasarlar bırakabilir. Yulafın sinir sisteminde meydana getirdiği olumlu etkisinden dolayı pek çok ruhsal ve fiziksel hastalıkların da önüne geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.