Papatyanın Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bellus güzel, hoş anlamına gelmektedir. Sürekli anlamındaki Perennis adı ise kökünün çok yıllık olması sebebiyle verilmiştir. Anavatanı Avrupa ve Ön Asya’dır. Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda’ya da götürülmüştür. Çayır papatyası ortaçağda çok kullanılan bir bitkiydi. Ülkemizde yaygın olarak yetişmesine rağmen yararları bilinmemektedir. Avrupa’da halk arasında hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lonicerus köküyle birlikte bitkiyi ve özellikle de suyunu iştah açıcı, ateş düşürücü, kramp giderici, karaciğer iltihaplarını, kolerayı, derideki lekeleri, yara ve çıbanları iyileştirici, eklem ağrılarını tedavi edici, kınkların iyileşmesini süratlendirici olarak kullanmıştır.

Matthiolus çiçek-yaprak karışımının yara tedavi edici, iyileştirici gücüne değinmiş, pekliğe karşı taze yapraklarından yapılan salatayı önermiştir. Gut hastalığına karşı çayır papatyası, ezilmiş kavak yaprağı ve tuzsuz tereyağından yapılan merhemini kullanmıştır. Madaus bitkinin kas tutuklukları, burkulmalar, kanamalı yaralar, akciğer ve rahim kanamaları, iltihaplı yaraların temizliği ve süt düğümlenmesinde etkili olduğunu yazmış ve daha birçok hastalığın tedavisi için önermiştir.

Tıbbi Nitelikleri: Balgam söktürücü, güçlendirici, iltihap önleyici, tedavi edici, kan temizleyici, yara iyileştirici.

Kullanıldığı Yerler: Anjin, astım, bronşit, böbrek, sarılık, deri lekeleri, ödem.

 

Botanik: Tarlalarda, bahçelerde, yol kenarlarında görülür. Balçıklı toprakları sever. Çok yıllık olan kök, silindir biçimli ve kısadır. Bu kökten birçok yan kök çıkar. Kürek görünümlü, ortaları tek damarlı ve kenarları hafif kertikli olan yapraklar toprağın üzerinde bir rozet oluşturur. Yaprağın devamı gibi görünen dar sapları vardır. Çiçekler bitkinin yetiştiği yöreye göre yaklaşık 3-15 cm yüksekliğindeki sapların uçlarında açar.

Çiçeğin ortasında birçok sarı tüp çiçeğin birleşmesinden bir göbek vardır, bu göbeğin çevresinde elips biçimli, alt uçları kırmızı lekeli olan iki sıralı parlak beyaz yapraklar vardır. Bitki güneşte açar yağmurda kapanır. Güneşli havada güneşi izleyerek doğudan batıya doğru yön değiştirir. Baharın başından sonbaharın sonuna dek çiçek açar.

Nelerinden Yararlanılır: Çiçeklerinden yararlanılır. Taze yapraklar ezilerek kullanıldığı gibi, preslenerek elde edilen suyundan da yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Bütün yıl boyunca toplanabilir. Hazirandan ağustosa kadar toplanması önerilmektedir. Toplanan çiçek ve yapraklar havadar gölge yerlerde kurutulmalıdır. Kurutulan çiçek ve yapraklar nemden korunacak biçimde sıkı kapanabilen kaplarda saklanmalıdır.

Kokusu ve Tadı: Çiçeklerin hoş, hafif bir kokusu vardır. Tadı ekşimsi, acı, hafif buruktur.

Yan Etkileri: Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Bileşikgillere (compositae) alerjisi olanlar çayır papatyasını kullanmaktan kaçınmalıdır.

Kullanma Biçimleri: içten ve dıştan uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.