Ölmez Çiçek Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mahalli adı: Alay çiçeği, altın başak, altın çiçeği, arı çiçeği, bozoğlan, kovan otu, leblebi çiçeği (Hatay), yayla otu, yılan gülü (Sütlüce).

Kökeni ve Yayılışı: Kafkaslarda 9 türü yaygın olarak bulunmaktadır. Güney Rusya’da, dağ yamaçlarında kurak ve kayalık yerlerde, ormanlıklarda iyi yetişir. Hatay, Antalya, Muğla, İçel, Bursa, Kütahya başta olmak üzere ülkemizde yaygın olarak yetişmektedir.

Bitkisel Özellikleri

H. ilicatum; çok yıllık, 20-40 cm. kadar boylanan otsu bir bitkidir. Gövde, kısa yumuşak tüylerle kaplıdır. Tohumsuz dalların yaprakları uzunca ve tabanı ensizleşerek kısa sapla gövdeye bağlanır. Generatif dallara ait yaprakların uçları sivri, ensiz-mızrak şekilli, kenarı hafif basıklaşmış ve sapsızdır. Çiçekleri limoni sarıdır. Haziran-Temmuz ayında çiçek açar. Meyve uzunca-yumurta şeklinde, tohumları kekillidir. Meyveler Temmuz-Ağustos ayında olgunlaşır.

H. Undulatum; çiçek kümesinin yumurta şekilli ve kalkan çiçek gruplarının sık olması ile diğer türden ayrılır. Çiçekleri limoni sarı, narince bazen de kırmızıdır. Yaprak sargısı çok sık ve küremsi şekildedir. Nisan-Mayıs aylarında çiçek açar, meyveler Ağustos-Eylül’de olgunlaşır.

İçerikleri: H. plicatum ve H. undulatum’un terkibinde flavonoidler ve glikozitlerden; salipurpozid, izosalipurpozid, kempferol, apikenin; çiçeklerinde pirokateksin grubu maddeleri (%1-2), eseri miktarda uçucu yağ, sabit yağ ve katranlı maddeler (%1.6), muhtelif asitler (%1.3), karotin, C ve K vitaminleri saptanmıştır. H arenarium-güneş çiçeğinde yapılan araştırmalarla bu türün çiçeklerinin terkibinde narincenin, 5-diflikozid-narincenin, kempferolin glikozidleri, salipurpozid ve izopurpozid vs. tespit edilmiştir.

Faydalanma Yönleri: Bitkinin çiçek, yaprak ve taze saplarından drog yapılır. H. arenarium-ölmez çiçeğinden, safra yolları ve karaciğer hastalıklarında istifade edilir. Halk tababetinde çok eskiden beri bu türün çiçeklerinden inftisyon şeklinde demlenen çay; idrar artırıcı, taş düşürücü ve safra atıcı olarak kullanıldığı gibi karaciğer ve safra yolları hastalıklarında da kullanılmaktadır.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.