Hormon Dengesizliğini Düzenleyen Bitkiler Nelerdir?

Bazı bitkiler hormonları dengelerken bazıları rahmi kuvvetlendirirler. Bitkisel ilaçları asla kendi kendinize almamalısınız: Her zaman uzman bir herbaliste danışın ve gebe kaldıktan sonra bu ilaçları kullanmayı bırakın.

Size önerilebilecek bitkisel ilaçlardan bazıları şunlardır:

Hayıt ağacı meyvesi: (Vitex agnus castus), letinize edici hormon ile prolaktin salgılanmasını başlatan bir hormon dengeleyicidir; folikül uyarıcı hormon (FSH) salgılanmasını azaltır ve ovülasyona yardımcı olur. Kadınlardaki hormon sorularının tedavisiyle ilgili olarak en çok araştırılan bitki budur. Lüteal evre bozuklukları, anovülasyon (hiç ovülasyon olmaması) ve polimenore (çok sık adet görmek) gibi durumlarda özellikle faydalıdır. Birinci günden itibaren âdet döneminizin her gününde sabahları alınmalıdır. Gebe kalmış olma ihtimaliniz veya polikistik overleriniz varsa kullanmayın.

Siberya gingengi: (Eleutherococcus senticosus), hormonların düzene girmesine yardım eder, genel sağlığı ve zindeliği arttırır. Böbreküstübezlerini destekler ve stresin azalmasına yardımcı olur.

Dong Quai: (Angelica sinensis), zayıf rahmi kuvvetlendirmeye, hormonları dengelemeye ve adeti düzenlemeye yardım eder. Fazla alındığında adet kanaması yoğun olabilir; gözetim altında kullanılmalıdır.

Kızıl Yonca: (Trifolium pratense), Östrojen içerir.

Meyan: (Glycyrrhiza spp.), düzensiz âdet gören, testosteron seviyesi yüksek ve östrojen seviyesi düşük kadınlara faydası dokunur. Bu bitkinin sodyum oranı yüksektir, gözetim altında kullanılmalıdır.

Karayılan Otu: (Cimicifuga racemosa), LH salgılanmasını başlatır; östrojen gibi hareket eden izoflavon bileşenleri içerir, bunlar östrojen reseptörlerine yapışırlar. Mavi kohoş ile karıştırmayın.

yabani Hint yer elması (Dioscorea Progesteron bileşenleri içerir; ovülasyondan sonra bu hormonun salgılanmasına destek olur.

Kırmızı Böğürtlen Yaprağı: (Rubus idaeus) Rahmi kuvvetlendirir ve hormon düzene sokan Gebelikten önce bunu kullanın ama gebeliğin ilk altı ayında kullanmayın.

Aslan Kuyruğu: (Leonurus spp.), Kadın üreme organlarını ve rahmi kuvvetlendirir.

Keklik Üzümü: (Mitchella repens), Rahmi kuvvetlendirir; hormon dengesizliği ve düzensiz âdetler için kullanılan kalsiyum ve demir bakımından zengin bir ilaçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.