Hint Keneviri Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Diğer İsimler: Kendir otu, Kenevir, Kınnap otu, Deli yonca.

Latince Adı: Cannabis indica, C. sativa.

Bitki: 1.5-2 metre boyunda, parmak şeklinde yaprakları olan bitkidir.

Yetiştiği Yerler: Genel olarak bütün sıcak ve orta sıcaklıktaki iklimlerde yetişebilen bitkinin anavatanı Güney Hindistan olarak bilinmektedir. Yurdumuzda da Bursa, Kocaeli, Balıkesir, İzmir, Antalya, Kütahya, Konya, Kayseri, Sivas, Samsun, Kastamonu ve Amasya illerinde ekilmektedir.

Kullanılışı: Hint kenevirinin başlıca 3 yetiştirilme amacı vardır. Birincisi dokumacılıkta ve ip yapımında kullanılan bitkinin lifleri için, ikincisi ihtiva ettiği esrar diye bilinen keyif verici madde için, üçüncüsü ise tohumundan elde edilen yağ içindir. Eğer bitki lif elde etmek maksadıyla yetiştirilmiş ise o zaman dişi çiçekler olgunlaşmadan gövde kesilir ve kurutulup lifler elde edilmiş olur. Bu liflerden kınnap, urgan, halat gibi malzemeler yapılır, daha kaba olan !itler ise semer ve hamut gibi eşyalarda dolgu maddesidir.

Esrar elde etmek için ise dişi çiçekler olgunlaşınca sarımsı yeşil renkteki reçinesi bol dal uçları toplanarak gölgede kurutulur. Kurutma çiçekler el ile kolayca ufalanır hale gelinceye dek devam eder. Kuru çiçekler el veya süpürge ile vurularak ufalanır ve meydana çıkan reçineli toz toplanarak elenir. Elde edilen ilk ürün birinci kalitede aktif maddeyi içerir. Bu toz depolanmak üzere sıcak ve nemli bir ortamda yumuşayıp birbirine yapışana kadar yoğrulur, levha veya çubuk haline getirilir. Türkiye’de esrar imali amacıyla kenevir ekimi, esrar imali, satışı ve kullanımı kanunen yasaktır.

Dişi çiçeklerin olgunlaşması tamamlanınca tohumlarda yeterli miktarda yağ taşıyor demektir. Bu dönemde toplanan bitkinin tohumlarından yağ elde edilebilir. Kenevir yağı sabun sanayinde kullanılmaktadır.

Esrar tömbeki veya tütün gibi maddelerle karıştırılıp sigara gibi veya nargile ile içilebileceği gibi bal, lokum, reçel gibi tatlı maddelerin içinde de yutulabilir. Tatlı maddelerle alım esrarın etkisini arttırır. Esrarın kan şekerini düşürmesi sebebiyle, esrarkeşler ardından tatlı yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Bu argoda cilalama olarak tabir edilir. Esrarın etkisi sigara gibi içilirse 2-4 saat, yutulursa ise 5-12 saat sürmektedir.

İçindeki Maddeler: Esrar adı verilen maddeyi içerir. Bu madde reçinesinde bulunan cannabinol, cannabidial ve tetrahydrocannabinol gibi etkili kimyasal bileşiklerin bir karışımıdır. Kenevirde bir de uçucu yağ bulunmaktadır.

Tıbbi etkilere sahip bu maddelerin meydana gelmesi, iklim, toprak ve yetiştirilme koşulları ile doğrudan ilgilidir. Esas etkili madde tetrahidrocannabinol’dur.

Tıbbi Etkiler: Ağrı kesici ve keyif verici etkileri Mısır uygarlığı döneminden beri bilinen bir bitkidir. Özellikle yakın ve uzak doğuda kullanılmış, buradan Avrupa ve Amerika’ya yayılmıştır.

Esrara ABD’de Marihuana, Ortadoğu’da hasis adı verilir.

Esrar alımının ardından etkileri Farmakolojide fazlara ayrılmıştır. Şimdi bunları görelim.

1- Aşırı neşelilik hali: Esrar kullanımının hemen ardından kişi aşırı neşeli, keyifli, dış uyaranlara aşırı derecede duyarlıdır. Algılamada ayrıntılar önemli hale gelir. Renkler daha parlak ve zengin görülür. Sese karşı irkilme reflexi artmıştır. Bazen önüne geçilemeyen gülme krizleri görülebilir.

2- Konfüzyon taze: İllüzyon ve halusinasyonlarla beraberdir.

İllüzyon bir duyu aldanımı olup, gerçekte var olan bir nesneyi asıl olduğundan farklı algılamaktır. Örneğin gece karanlığında parlayan bir cismi canlı hayvan zannetmek gibi.

Halüsinasyon ise gerçekte olmayan bir nesneyi algılamaktır. Örneğin kişinin ölmüş babasının sesini duyması ya da güpegündüz bomboş bir odada canlı hayvanlar gördüğünü söylemesi gibi.

Konfüzyon fazında zaman ve mekan algısı ortadan kalkmıştır. Kişi bilinçaltında istediği şeyleri görüp yaşayabilir. Kişilik değişmiştir.

3- Keyif fazı: Zevk en yüksek dereceye varır. Kişi mutluluk içinde yüzer. Esrarkeşleri asıl çeken bu fazdır.

4- Uyku fazı: Nihayet esrarı alan kişi yorulur ve uykuya dalar.

Esrar çok çabuk alışkanlık yapmasına rağmen bağımlılık yapma gücü azdır. Esrarda doz arttırma zorunluluğu çok yavaştır. Madde bırakılınca huzursuzluk, sinirlilik, maddeyi arama, kavgacılık gibi psişik bozukluklar dışında fiziki’ bir hastalık hali olmaz. Ancak esrar yapay cennet aramaya doğru ilk adımdır ve fiziki bağımlılık yapan daha tehlikeli morfin, eroin, afyon gibi keyif verici maddelerin kullanımına yol açar. Ayrıca yatkın kişilerde psikoz denilen tedavisi çok güç ruh hastalıklarını da ortaya çıkarabilir.

Uzun süre esrar kullanan kimselerde yavaşlama, pasiflik, üretim yapamama, istek ve canlılıkta sönme, ilgisizlik gibi negatif durumlara sebep olur. Ayrıca esrarkeşlerde yapılan otopsilerde beyinde erken bunamaya sebep olan değişikliklere rastlanmıştır. Esrarın uyuşturucu ve uyutucu olması dışında diğer bir etkisi de idrar söktürücü olmasıdır. Eskiden uzun süre cinsel istek ve kudreti arttırmak için kullanılmış ise de buna ilişkin herhangi bir kanıt yoktur.

8 Yorum

  1. hind keneviri ictinizmi bütün hayatinis sönmüs demekki en iyisi hic denemeyin icersenizde ayda bir kere icin ama aliskanlik yaparsa kurtulamasinis kolay kolay gencligimde cok ictim genclere biraktim o isleri simdi kurtulmak icin cimnastik yaparsanis kurtulursunus

  2. Yakın zamanda küçük bir tarla alıp yetiştirmeyi düşündüğüm bitkidir
    Çorbaciya para dayanmiyor böyle olmaz valla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.