Civit Otu Nedir, Nasıl Kullanılır Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Anavatanı Avrupa, Batı Asya, Kuzey Afrika dır.

Çivit otu ilaç olarak çok eskiden beri kullanılmaktadır. Hippokrates bitkiyi birçok hastalığa karşı kullanmıştır. Dioskorides ve Plinius çivit otuna, isatis adı altında yer vermiştir. Bingenli Hildegard felçlilere sürekli çivit otu merhemi sürülmesini önermektedir. Galen de çivit otunun kan dindirici olduğunu yazmıştır.

Mayalı hamurla ekmek yapımında, deri tabaklamakta, peynir yapımında ve alkol mayalanmasıncla çivit otundan yararlanılmıştır. Çok eskiden beri ilaç ve boya maddesi olarak kullanılan çivit otu, askeri amaçla bile kullanılmıştır. Düşmanın moralini bozmak ve korkutmak için askerler maviye boyanmıştır.

Avrupa’da 1250 yılından itibaren çivit otu ekilip biçilmeye ve ticareti çok kazanç getirmeye başlamıştır. Çivit otu üretiminden ve ticaretinden yüksek vergiler alınmıştır. Hindistan’da yetişen ve boyama gücü çivit otunun 30 katı olan indigo otu, çivit oturtun değerinin azalmasına neden olmuştur. Boyanın sentetik olarak elde edilmesiyle çivit otu değerini yitirmiştir.

Tıbbi Nitelikleri: Antibakteriyel, antifungal.

Kullanıldığı Yerler: Deri mantarları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, yara tedavisi. Bazı eserlerde pişirilmiş kökünden veya yapraklarından hazırlanan sıcak lapa yılancığa, çıbana ve ekzamaya karşı önerilmektedir. Şarapta eritilen çivit otu tozundan, dalak hastalıklarında ve astım nöbetlerinde yararlanılmaktadır. Çok ender olarak, şarapta eritilmiş tozu iltihaplara karşı kullanılmaktadır.

Botanik: Çivit otu iki veya çok yıllıktır. Yumuşak kışı, kireçli, gevşek, killi toprakları sever. İlk yılında toprak üzerinde 30-40 cm büyüklüğünde, rozet biçiminde yaprak oluşturur. Yapraklar koyu yeşil, mızrak biçimlidir. Alt-ları hafif kıllıdır ve ortalarındaki damar kalındır. Çivit otu ikinci yılda, yaprak rozetinin ortasından boyu 90-100 cm’ye ula-şan sürgün verir. Dikine çıkan göydenin üzerinde, her birinde 20 küçük parlak sarı çiçekler açan saplar vardır. Çiçekler açtık-tan birkaç hafta sonra, içinde bir veya iki yağlı tohum olan badıçlara dönüşür. Sarımsı kahverengi, pürüzsüz tohumlar yaklaşık 3 mm boyunda, 1,5 mm genişliğindedir.

Nelerinden Yararlanılır: Kuru ve taze yapraklarından, suyundan, mayalanmış yaprak suyun-dan, yağından, merheminden yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Çivit otu yaprakları, mavimsi koyu yeşil renk aldıklarında toplanır. Yaprak topluluğu kök ve yan köklere zarar vermeden, oldukça derinden kesilir. Köklere zarar verilmezse çivit otu kısa sürede yeni yaprak rozeti oluşturur. Yetiştiği iklime bağlı olarak ve havaların iyi gitmesi koşuluyla 4-6 ürün alınabilir, ancak sadece ilk iki ürün istenilen kaliteye sahiptir.

Kokusu ve Tadı: Çiçeklerinin kendine özgü hoş bir kokusu vardır, ancak tadı hoş değildir.

Yan Etkileri: Herhangi bir yan etkisi yoktur. Kullanma Biçimleri: içten ve dıştan uygulanır.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri: Çay, banyo, merhem, toz. İçilebilir olması için çay genellikle binbirdelik otu, nane, tıbbi öküz gözüyle beraber kullanılır. Çayı mide ve bağırsak şikayetleri, dalak rahatsızlıkları için ve alerjiye karşı profilaktik koruyucu olarak kullanılır.

Merhem: Yapraklar vazelinde 90°C’de kaynatılır. Yeşilimsi bir merhem ortaya çıkar.

Su: Taze yapraklar preslenerek elde edilir. Çok kısa sürede bozulur. Hemen kullanılması gerekir.

Tentür: 50 g çivit otu tozu, 95°’lik 500 mi alkol ve 200 ml su birbirine karıştırılır ve 4 hafta dinlendirilir. Sürenin sonunda kaptaki sıvı bir başka kaba boşaltılır. Kabın dibinde kalan tortuya 300 mi su karıştırılır ve önceden bir kaba konmuş sıvıyla karıştırıldıktan sonra süzülür. Elde edilen karışım ağzı kapanabilir bir şişeye konur. Alkol çivit otunun bozulmasını önler. Bazı eserlerde bu karışımdan tıraş suyu ve merhem yapılmaktadır.

Toz: Çok iyi kurutulan yapraklar öğütülerek elde edilir. Genellikle şarapta eritilerek kullanılır.

Yağ: Tohumunda %31,3 oranda yeşilimsi siyah renkli yağ vardır.

İçindeki Bazı Maddeler: Anilin, isatan. içindeki maddeler tam olarak araştırılmamıştır.

Tavsiyeler

Ekzama, Yaralar, Çıbanlar: Çivit otu yaprak Yapraklar çok az sıcak suda ezilerek lapa veya bulamaç durumuna getirilir ve vücudun dayanacağı sıcaklıkta ısıtılır. Bir tüibentin arasına yayılan lapa çıban, ekzama veya yaranın üzerine bağlanır. Çıban, ekzama veya yara geçinceye kadar işlem her gün tazelenir.

Kesikler, Yaralar: Çivit otu yaprak Yapraklar ezilerek yaranın üzerine bağlanır.

Kısa Açıklamalar:

Çivit otundan kozmetik olarak da yararlanılır.

Çivit otunun suyu, ağaçları böceklerden korumak için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.