Çıban Otu Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bodur çıban otu, çıban otu yerine kullanılabilir. Ancak gücü daha azdır, bu nedenle daha fazla kullanılmalıdır.

Plinius’a göre veronica sözcüğü Keltçe kökenlidir. Bazı bilim insanları ise Latince biricik, gerçek anlamındaki vera unica sözcüklerinden geldiğini ileri sürmektedir. Anavatanı Avrupa, Ön Asya ve Kuzey Amerika’dır.

Ortaçağda yazılmış eserlerde Çıban otuna geniş yer verilmiştir. Matthiolus bitkiyi nefes darlığı, öksürük, akciğer hastalıkları ve iltihaplı çıbanlarda kullanmıştır. Kneipp verem ve gut hastalığına karşı koruyucu olduğunu belirtmiş, solunum organlarını balgamdan temizlemek için kullanmıştır. A. Dinand bitkiyi sindirim bozukluğu, mide krampları, migren ve böbrek sancıları için kullanmıştır.

Tıbbi Nitelikleri: Balgam söktürücü, iştah açıcı, kan temizleyici, mideyi, yara tedavi edici.

Kullanıldığı Yerler: Anjin, karaciğer ve böbrek hastalıkları, çıbanlar, deri döküntüleri, hava yutma, iştahsızlık, ekzama, yanıklar, yorgunluk.

Botanik: Ülkemizin kuzeyinde, Orta ve Güney Anadolu’da 1700 m’ye kadar yetişir. Kuru çayırlarda, ormanlarda yetişir. Çok yıllık olan bitkinin gövdesi sürüngendir. Birçok yan kök verir. Gövdeden çıkan ve dikine büyüyen sürgünlerin boyu 30 cm’e ulaşır. Gri yeşil yapraklar elips biçimli, kısa saplıdır, kenarları dişlidir ve üstleri kaba tüylerle kaplıdır. Açık mavi veya açık menekşe rengindeki çiçekler sürgünlerin ucunda mayıstan temmuza kadar açarlar. Çiçekler adi başak görünümündedirler.

Nelerinden Yararlanılır: Kök dışında tüm çiçekli bitkiden yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Çiçekli sürgünler yapraklı olarak toplanır. İnce serilerek gölgede kurutulur. Kesinlikle çok iyi kurumuş olmasına dikkat edilmelidir. Küçük parçalara bölünerek hava geçirmeyen cam kaplarda saklanır.

Kokusu ve Tadı: Çiçekli sürgünlerin zayıf baharlı bir kokusu vardır. Kuru bitki kokusuzdur. Tadı biraz acı ve büzücüdür.

Etkileri: Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Önerilen ölçüler içinde kullanılmalıdır.

Kullanma Biçimleri: içten ve dıştan uygulanır.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri:

Çay: 1 çay kaşığı bitkiye 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 1-3 çay fincanı ilik olarak içilir. Çıban otu çoğunlukla başka bitki çaylarına, etkilerini artırmak amacıyla karıştırılır.

içindeki Bazı Maddeler: Acı maddeler, az ölçüde aukubin , reçine, tanen, az ölçüde eterli yağ.

Tavsiyeler:

Akciğer ve Göğüs Hastalıkları: Sığır kuyruğu çiçek 10 g Sinirli ot yaprak 10 g Çıban otu bitki 30 g karışıma 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı içilir.

Balgam Söktürücü: Çıban otu bitki 1 çay kaşığı bitkiye 500 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Gün boyunca tümü sıcak olarak içilir.

Damar Sertliği: Lavanta çiçek 25 g Sedef otu bitki 25 g Çıban otu çiçekli dallar 25 g karışıma 150 ml kaynar su eklenir, demlenip süzülür. Gün boyunca 1-2 çay fincan sıcak olarak içilir.

Hava Yutma: Çıban otu bitki 50 g, 15 g bitkiye 150 ml su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 2 çay fincanı içilir.

Diş Etleri İltihabı: Böğürtlen yaprak 10 g, çobançantası çiçek 40 g, çıban otu bitki 50 g, 500 ml karışım kırmızı şarapta 10 gün dinlendirip süzülür. Günde birçok kes ağız çalkalanır.

Ses Çatlaması, Ergenlik Çağında Ses Değişimi: Defne yaprak 10 g,  Gelincik taç yaprağı 10 g,  Hercai menekşe çiçek 10 g,  Atkuyruğu yaz sürgünü 20 g, Çıban bitki 50 g, 8 g karışım 150 mi suda 2 dk kaynatılır, 5 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı, yemek saatleri arasında içilir ve birçok kez gargara yapılır.

Yanıklar: Çıban otu bitki 50 g bitkiye 250 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip soğumaya bırakılır, süzülür. Soğuk olarak yanığa pansuman yapılır, bağlanır, 2-3 saatte bir yenilenir.

Yatak Islatma: Civanperçemi bitki 15 g Çıban otu bitki 35 g karışıma 150 mi kaynar su eklenir, 15 dk demlenip süzülür. Yatmadan önce 1 çay fincanı içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.