Buğday Filiz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Mısır çöllerinde MÖ 2. yüzyıl ile MS 1. yüzyıllar’ arasında yaşamış olan musevi tarikatı Essenliler, Ming Sülalesi dönemi tıp adamları, eski Kelt rahipleri ve Orta Amerika’da yaşayan İnkalar buğday filizi suyundan hastalıkların tedavisinde yararlanıyorlardı. İnkalar buğday filizi suyunun hücreleri tamir ettiğini ve hücrelerin sağlığını koruduğunu biliyorlardı. Keltler savaşa giderken güçlerini korumak için buğday filizi suyu içiyorlardı.

Tıbbi Nitelikleri: Bağışıklık sistemini güçlendirici, kan temizleyici, yara tedavi edici.

Yapılan araştırmalar buğday filizi suyunun içindeki yüksek miktardaki klorofil sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermiştir. Buğday filizi suyu kanseri tedavi etmez, Ancak bu suyun bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir. Bu konudaki araştırmalar devam etmektedir. Amerika’da kan kanseri olanlara, dirençlerini artırmak ve bağışıklık sistemlerini güçlü tutabilmek için her gün buğday filizi suyu içirilmektedir.

Çim ve Buğday Filiz SuyuBuğday filizi suyu kandaki asidi azaltmaktadır. Bu yüzden kan damarlarında damar sertliği oluşmamaktadır. Klorofil ve hemoglobin arasında çok sıkı bir kimyasal bağ bulunmaktadır. Taze buğday filizi suyunda yaklaşık %70 oranında klorofil bulunmaktadır. Bu nedenle kan değerleri bozuk olanların kan değerleri buğday filizi suyu tedavisiyle kısa sürede düzelmektedir.

Buğday filizi suyunun bu özelliği Nobel ödüllü Dr. Hans Fischer tarafından ispat edilmiştir.

Kullanıldığı Yerler: Akne, alerji, anemi, damar sertliği, astım, ateş, ayak mantarı, bağırsak rahatsızlıkları, bitkinlik, bronşit, gut hastalığı, depresyon, deri üstü mantarları, ekzama, gastrit, ülser, gaz şişkinliği, gırt lak iltihabı, grip, hemoroit, iktidarsızlık, tiroid fonksiyon bozukluğu, kalp rahatsızlıkları, kan gbarıı, kanamalar, karaciğer ve safra kesesi iltihabı, karies, kolera, kolesterol, lenf sistemi iltihaplan, letarji, migren, nöralji, ödem, öksürük, pamukçuk, prostat, raşitizm, romatizma, selülit, soğuk algınlığı, şişmanlık, tromboz, unutkanlık, üremi, varis, zona, Botanik: Buğday filizinin tarımı özel olarak yapılır.

Buğday filizi suyu organik tarımla yetiştirilen buğdaydan elde edilir.

Not: Su kültüründe yetiştirilen tohumlar tedavide kullanılmaya elverişli değildir.

Buğday filizi evde yetiştirilebilir. İyi buğday filizi suyu elde edebilmek için bazı koşullara dikkat edilmesi gerekir:

  • Kaliteli tohumluk buğday bulunursa, uzun süre yetecek kadar alınmalıdır. Nemden korunarak saklanan tohumluk buğday yıllarca çimlenme özelliğini kaybetmez.
  • Buğday filizi yetiştirebilmek için orta büyüklükteki her türlü saksıdan yararlanılabilir.
  • Ormandan temin edilen siyah humuslu toprak kullanılmalıdır. Eğer bahçede bitki ve sebze artıklarından yapılmış gübre varsa kullanılabilir. Dışarıdan alman çiçek toprağı steril olduğundan tedavi amacıyla yetiştirilen buğday için elverişli değildir.
  • Tohumlar ekilmeden önce bire iki oranında yağmur suyunda veya klorlanmamış suda yaklaşık 12 saat yumuşamaya bırakılmalıdır.
  • Tohumluk buğday ekilmeden önce toprağın her tarafı eşit olarak ıslatılmalıdır. Tohum toprağa çok sık veya çok seyrek ekilmemelidir. Saksınm üstü tohum ekildikten sonra bir naylonla hava akımı kesilmeyecek biçimde örtülmeli ve saksı sıcaklığı yaklaşık 20°C olan bir yere konulmalıdır. Naylon örtü 4. gün kaldırılıp, saksıdaki toprağın her tarafı eşit olarak ıslanacak biçimde sulanmalı ve güneşli bir yere konulmalıdır.

9-10 gün sonra, yaklaşık 9 cm’e ulaşan buğday filizleri hasat edilerek suyu preslenebilir. 12-15 gün sonra boyu 15 cm’e ulaşır. Daha fazla uzaması beklenmemeli, suyunu preslemek için hasat edilmelidir. Eğer uzun süre buğday filizi suyu elde edilmek istenirse, birçok saksıya farklı tarihlerde tohum ekilebilir. Büyümeyi kontrol edebilmek için saksılara ekim tarihi yazılı bir etiket asılmalıdır.

Dikkat: Birinci hasattan sonra tekrar büyüyen filizler ve uçları sararan buğday filizleri tedavide kullanılmaya elverişli değildir.

Kokusu ve Tadı: Humuslu toprakta yetişmiş buğday filizinin kokusu taze biçilmiş otu andırır. Tadı ise tatlı serttir.

Yan Etkileri: Önerilen ölçüler içinde kullanıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Kullanma Biçimleri: içten ve dıştan uygulanır. Buğday filizi suyu meyve sıkma makinesi veya bıçakları hızla dönen makinelerde sıkılmaz. Bu tür makineler klorofilin oksitlenmesine neden olur. Bu iş için özel sıkma makineleri geliştirilmiştir. Bu makinelerle diğer hassas meyveler ve tohumlar da sıkılabilir.

1.00 g buğday filizinden 90 mI su elde edilir. 

Dikkat: Buğday filizi suyu çok kısa sürede okside olduğundan, kesinlikle bekletilmemeli, buzdolabında sakanmamalıdır. Buğday filizi suyundan en fazla yarar, preslendikten veya sıkıldıktan hemen sonra (yaklaşık 2 dakika içinde) içilmesiyle sağlanır.

Buğday filizi suyu kürüne günde 1 veya 2 yemek kaşığı içilerek başlanır ve yavaş yavaş günde 200 ml’ye kadar çıkarılır. Buğday filizi sadece gıda desteği olarak kullanılacak-sa, filiz ağızda çiğnenir, suyu yutulup posası çıkarılır.

İçindeki Bazı Maddeler: Aminoasitler (alanın, arginin, asparagin, glutamin, glisin, histidin, izolösin, lösin, ‘izin, metiyonin, fenilalanin, prolin, treonin, triptofan, tirozin, valin), mineraller ve mineral izleri (bakır, demir, çinko, fosfor, iyot, kalsiyum, kobalt, kükürt, manganez, potasyum, selenyum, sodyum, ayrıca 75 maden izi), vitaminler (A, Bi, B2, B5, B6, B12, C, D, E, H (biotin), K, folik asit, pantotenik asit), klorofil. Buğday filizi suyundaki maddelerin birçoğu buğday tanelerinde yoktur.

Taze buğday filizi suyundaki E vitamini oranı birçok sebzeden daha fazladır. Taze buğday filizindeki B vitamini oranı, buğday tanesindeki orandan çok daha yüksektir ve buğday filizinde buğday tanesinde olmayan C vitamini bulunmaktadır. Taze buğday filizinde neredeyse süt kadar kalsiyum ve ıspanağın 5 misli kadar demir vardır.

Dikkat: Sadece taze preslenmiş buğday filizi suyunda bu maddeler bulunur. Havayla temas eden buğday filizi suyu oksitlenerek içindeki birçok değerli maddeyi ve klorofili kaybeder.

Buğday filizi suyu çeşitli karışımlarla birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

REÇETELER

Alerji Önleyici: Kızıl buğday filizi suyu 30 Buğday filizi suyu 100 ml Taze preslenmiş 30 mi kızıl buğday suyuyla taze pres-lenmiş 100 ml buğday filizi suyu karıştırılır. Karışım her gün bekletilmeden taze olarak içilir. Başlamış veya sürmekte olan alerji için yukarıdaki karışma 0,5 mi altıntop çekirdeği yağı karıştırılarak her gün içilir.

Anemi: Buğday filizi suyu -Günde 200-250 mi taze preslenmiş buğday filizi suyu içilir.

Damar Sertliği: Buğday filizi suyu 250 ml Kuşdili yağ 3 mi Sarımsak su 15 ml Her gün düzenli olarak içilen 250 mi buğday filizi suyu, 3 mi kuşdili yağı ve 15 mi sarımsak suyu karışımının damar sertliğini tedavi ettiği ileri sürülmektedir.

Astım (Akut Astım Nöbetleri): Anason tohumu, 10 g adaçayı, bitki 20 g bahçe nanesi yaprak 15 g lavanta çiçeği 250 mi suda, su yarıya ininceye kadar yavaş ateşte kaynatılıp süzülür, soğutulur. Karışım 100 mi taze preslenmiş buğday filizi suyuyla karıştınlır. Akut astım nöbetlerinde bir kerede içilir.

Ateş: Ihlamur çiçek 50 g Buğday filizi suyu 70 mI Küçük bir çay bardağı taze demlenmiş ılık ıhlamur çayıyla 70 mi buğday filizi suyu karıştırılır. Karışım her seferinde taze olarak hazırlanarak duruma göre günde 2-4 kere içilir.

Bronşit: Buğday filizi suyu 125 ml  taze yaprak 20 g taze yaprak 30 g yaprak 10 g 20 g taze bahçe nanesi yaprağı, 30 g taze fesleğen yaprağı, 10 kızıl çam yaprağı, 40 g sarımsak 250 ml su yarıya ininceye kadar yavaş ateşte kaynatılıp süzülür, soğutulur ve taze preslenmiş 125 ml buğday filizi suyu karıştırılır. Karışımın tümü yudum yudum içilir.

Kan Çıbanı: Buğday filizi suyu 200 ml 25 g kuru menekşeyle 25 g kuru sığır kuyruğu çiçeği karışımı yavaş ateşte yarım litre su yarıya ininceye kadar kaynatılıp süzülür ve soğutulur. Hazırlanan çayın yarısı 125 ml buğday filizi suyuyla karıştırılarak çıbana pansuman yapılır. Çayın diğer yarısı ise üç veya dörde bölünür. Her seferinde çayla eşit oranda taze buğday filizi suyuyla karıştırılarak gün boyunca yudum yudum içilir.

Kan Temizleyici: Rezene su 50 ml Buğday filizi suyu 50 ml 50 ml taze preslenmiş rezene suyu, taze preslenmiş buğday filizi suyuyla karıştırılır. Karışım taze olarak günde dört kere, bekletilmeden 3 hafta süreyle içilir.

Kolesterol: Buğday filizi suyu 400 g sarımsak preslenir. Elde edilen suyla 100 ml enginar suyu karıştırılır. 4 ml karışıma taze preslenmiş 50 ml buğday filizi suyu karıştırılır. Karışım her seferinde taze hazırlanarak, günde 3 kere içilir. En az 4-6 haftalık kür yapılır.

Vincent Anjini: Buğday filizi suyu bitki kök 200 ml Küçük parçalara bölünmüş 50 g zencefille 30 g kıyılmış kekik, 500 ml suda yavaş ateşte su yarıya inince-ye kadar kaynatılıp süzülür. Yaklaşık 8-12 saat dinlenmeye bırakılır. Bu çaya 200 ml buğday filizi suyu karıştırılır ve 30-9-35° C’ye kadar ısıtılır. Yarım saatte bir, her biri yaklaşık 2-3 dk süren gargaralar yapılır.

Kısa Açıklamalar:

Her gün düzenli olarak içilen 200-250 mi buğday filizi suyunun damar sertliğini önlediği ileri sürülmektedir.

Her gün düzenli olarak 200 ml buğday filizi suyu içilir. Buğday filizi suyu 35°C’ye getirildikten sonra içine çiçek veya kuşdili balı karıştırabilir.

Gut hastalığında her gün taze preslenmiş 200 ml buğday filizi suyu içilir. Arabklarla yapılan 3-4 haftalık kürler gut hastalığını tedavi eder, ayrıca hastalığa karşı da koruyucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.