Parmak Uçlarında Deri Soyulması ve Nedenleri

Parmak uçlarındaki deri, hem rahatsız edici hem de ilgili olabilecek şekilde sıyrılabilir veya çatlayabilir. Parmak uçlarında deri soyulması nadir değildir, çünkü çoğu cilt soyması ellerde, ayaklarda veya dudaklarda ortaya çıkabilir.

Cildin soyulması genellikle ciddi bir endişe sebebi olmamakla birlikte, çeşitli tıbbi durumlarla ilişkilendirilebilir, bu nedenle hızlı bir teşhis önemlidir.

Parmak uçlarındaki cilt soyulması, kızarıklık, kaşıntı veya kuruluk gibi diğer cilt problemleri ile de eşlik edebilir.

Bu yazıda, parmak uçlarında deri soyulmasının 10 yaygın nedenine ve bir doktora görünmenin gerekli olabileceğine bakalım.

Parmak uçlarında cilt soyulmasının nedenleri nelerdir?

Parmak uçlarında deri soyulması, çevresel faktörlerden veya altta yatan koşullardan kaynaklanabilir.

çevre

Deri soyulmasının çevresel nedenleri iç problemlerden ziyade dışsaldır. Bu kategori, çocuklarda hava ve parmak emmeyi içerebilir.

1. Sık sık el yıkama

Elde yıkama, parmak uçlarında cilt soyulmasına neden olabilir

Kuru cilt yaygın bir durumdur ve cildi soyup çatlatabilir. Kuru ciltler genellikle sabunla sık sık el yıkamadan kaynaklanır.

Sık sık el yıkama, zararlı bakterilerin yayılmasını azaltmak için önemliyken, sabun kullanarak cildin koruyucu yağlarını temizler. Bu yağlar geçtikten sonra, cilt nemi tutamaz ve kuru cilde veya sabun dermatite neden olur.

Sık sık el yıkaması nedeniyle parmak uçlarında deri peelingi geçiren insanların ellerini gerektiğinde yıkaması, sonrasında nemlendirmesi ve cildi kaba kağıt havlu ile kurutmaması tavsiye edilir.

2. İklim

Çok kuru hava koşulları da cildi kurutabilir ve çatlamasına neden olabilir. Bu, özellikle açık havada zaman geçirirken birisinin sıcak eldiven giymemesi durumunda, kuru kış havalarda gerçekleşebilir.

3. Güneş yanığı

Güneş yanığı ultraviyole (UV) ışınları ile cilde zarar verir. Cilt soyulmaya veya pullaşmaya başlamadan önce kırmızı, ılık, acı verici olabilir.

Çoğu güneş yanıkları hafif ve bir hafta içinde düzelirken, aynı zamanda bir kişinin cilt kanseri geliştirme riskini de artırabilir.

Güneş yanığına sahip bir kişi güneşten uzak durmalı ve iyileşirken cildini nemlendirmek için aloe vera gibi losyonlar kullanmalıdır.

4. Parmak emme

Çocuklarda parmak veya başparmak emmesi göreceli olarak yaygındır, ancak parmak uçlarında ağrılı yaralara ve cilt soymalarına neden olabilir. Çoğu çocuk bu alışkanlıktan kurtulurken, ilk başta teşvik ve izleme gerektirebilir.

Tırnak ısırma gibi, bazı yetişkinler de stresli veya alışkanlık dışı olduğunda parmakları emebilir.

5. Kimyasallar

Birçok temizlik ürünü, sabun ve çözücü de ciltte kuruma veya tahrişe neden olabilecek kimyasal maddeler içerir.

Düzenli olarak kimyasal maddelere maruz kalan birinin koruyucu kıyafet giyip mutlaka ellerini yıkamasını ve nemlendirmesi gerekmektedir.

Temel koşullar

Altta yatan tıbbi durumlar, parmak uçlarındaki cildin kabuklanmasına neden olabilir;

6. El egzaması

El egzeması parmak uçlarında cilt soymasına neden olabilir

Ellerde egzama, genetik veya bir alerjen veya tahriş edici madde ile temas halinde olabilir.

Belli sektörlerde çalışan kişilerin etkilenme olasılığı daha yüksektir. Bu endüstriler şunları içerir:

 • temizlik
 • yemek servisi
 • sağlık hizmeti
 • kuaförlük
 • mekanik

7. Eksfoliatif keratoliz

Eksfoliyatif keratoliz, soyulmaya neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık genellikle yaz aylarında genç bireyleri etkilemektedir.

Yüzeysel hava dolu kabarcıklar parmak uçlarında görünebilir ve ardından soyulmuş alanlar bırakarak patlayabilir. Bu alanlar daha sonra kırmızı, kuru ve çatlamış olabilir, ancak genellikle kaşıntılı değildir.

Kesin neden bilinmemekle birlikte, eksfolyatif keratoliz sabun, deterjan ve çözücü gibi tahriş edici maddelere maruz bırakılarak şiddetlendirilebilir. Bu durumda kişi hafif, kimyasal içermeyen sabunlar kullanarak ve bazı temizlik ürünlerini kullanmadan fayda sağlayabilir.

8. Sedef hastalığı

Sedef hastalığı ciltte kırmızı, iltihaplı lekelere neden olan bir cilt rahatsızlığıdır.

Psoriasis, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı cilt hücrelerine saldırdığı bir otoimmün hastalıktır. Bu bulaşıcı değildir.

Sedef hastalığı olan bir kişi, durum kötüleştiğinde ortaya çıkan sedef alevlenmeleri yaşayabilir. Alevlenmeler, yaralanmalar, diyet, nem ve stres gibi birçok dış faktör tarafından tetiklenebilir .

Tedavisi yoktur ancak sedef hastalığı semptomlarını hafifletmek için tedavi, cilde uygulanan özel kremler veya merhemler ve fototerapiyi içerir.

9. Alerjik kontakt dermatit

Alerjik kontakt dermatit, bir kişinın alerjisi olan bir şeye dokunduğunda ortaya çıkar. Örneğin, bir kişinin nikel alerjisi varsa, ciltleri nikele temas ettiğinde cildi tahriş edebilir, çatlayabilir veya soyulabilir.

Ayrıca, zehirli sarmaşık, zehirli meşe ve zehirli sumak gibi bazı doğal zehirler de aynı etkiye sahiptir.

10. Kawasaki hastalığı

Kawasaki hastalığı, özellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen nadir bir durumdur . En dikkat çekici semptom, 5 günden fazla süren yüksek bir sıcaklıktır. Kawasaki hastalığı da parmak uçlarında cilt soymalarına neden olabilir.

Kawasaki hastalığı hastanede tedavi edilmeli ve ciddi sonuçları olabilir, bu nedenle acil teşhis hayati önem taşır. Kalp komplikasyonları vakaların yaklaşık yüzde 5’inde görülür ve vakaların yüzde 1’i ölümcül olabilir.

Peki hangi durumda hastaneye başvurulmalıdır?

Parmak uçlarında ciltte soyulma vakalarının çoğu hafiftir ve evde nemlendirici ve kolayca tahriş edici maddelerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazıları bir doktor tarafından teşhis edilmesi gereken altta yatan tıbbi koşullardan kaynaklanmaktadır.

Bunlar;

 • enfeksiyon belirtileri
 • 2 haftadan fazla süren soyma
 • konservatif tedavilerle düzelmeyen peeling
 • zamanla kötüleşen semptomlar

Bir kişinin bilmediği alerjileri olabilir, ancak bir doktor genellikle bunları bir yama testi ile teşhis edebilir.

Önleme

Bir kişinin parmak uçlarında cilt soyulmasını veya çatlamasını önlemek için takip edebileceği bazı basit ipuçları ve yaşam tarzı değişiklikleri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Soğuk su yerine sıcak su ile el yıkama
 • Bulaşıkları yıkarken veya temizlik ürünlerini kullanırken eldiven takmak
 • Soğuk havalarda dışarıda sıcak eldiven giymek
 • Parmak uçları su ile temas ettikten sonra nemlendirici kullamak

Kuru cilt, egzama ve sedef hastalığı için el kremleri internetten satın alınabilir, ancak aldığınızın sizin için uygun olduğundan emin olmak için muhakkak bir uzmana danışılmalıdır.

1 Yorum

 1. Iyi günler. Kızım 8 yaşında. Ayak baş parmağı bazen topukta bazen de elde soyulmalar oluyor. Bazen olsada gene de kafayı takıyorumkı çocuğu da etkiliyor. Bende eski işimden kalma egzama var. 1_ yıldır fucicort kullanıyorum ara ara. ( sık batikon, iyot ile elimi yıkamaktan dolayı.) bulaşıcı olmadığını biliyorum ama, tesadüfe de inanmam. Bende olduğu gibi çocuk ta Kaşıntı yok. çocukta da fucicort kremi kullanımı doğru olur mu. Yoksa başka bir nemlendirici mi önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.