İdrarda Kan Pıhtısı Nedir? Neye İşarettir?

İdrarda kan pıhtılaşması varlığı oldukça ciddi olabilir ve bazıları çeşitli sağlık koşullarının bir göstergesi olabilir. İdrarda kan için kullanılan tıbbi terim hematüri veya  Hematüri idrarda kan çıplak gözle görülebilir. Bağlı olarak, iki tip, mikroskobik ve makroskobik hematüri olabilir. Yani, idrarda kan görülebilir ve idrar rengi de soluk gelen pembe sarı ile değiştirirse, kırmızı ya da kahverengi, daha sonra da gros hematüri olarak bilinen makroskopik hematüri olabilir. Sonuç olarak, idrarda kan hücrelerinin varlığı sadece mikrokospla tespit edilebilir.

İdrarda kan pıhtıların Nedenleri nedir?

Bazı kadınlar idrarda kan vajinal kanama olabilir. Benzer şekilde, erkekler de idrarda kan, prostat sorunları ile ilişkili kanlı boşalma, olabilir. Bu nedenle, bütün bu faktörler, kan pıhtılaşması varlığının neden olduğu idrar renklendirme değişiklikleri sonuca gelmeden önce, dikkate alınması gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Üriner sistemin en çok enfeksiyon enfeksiyonlar, idrarda kan varlığına neden olan, idrar yolu enfeksiyonu hematüri en sık nedenlerinden biridir ve kadınlar arasında daha yaygındır. Genellikle üretra bakteriyal gelişim ve üriner mesaneden kaynaklanır. Bazen, üretra veya mesane içinde mevcut enfeksiyon ve aynı zamanda böbreklere yayılır. İdrarda kan varlığı ile birlikte, idrar yolu enfeksiyonu aşağıdaki belirtiler üretebilir.

İdrar yaparken bir yanma hissi veya idrara sık çıkmaisteği,  Bulutlu veya karanlık idrar ve üst sırt bölgesinde ağrı, ateş gibi bulgular olabilir.

Böbrek Taşı

Taş benzeri yatakları nedeniyle idrar içinde mevcut oksalatlar ve ürik asit gibi kalsiyum ve diğer bileşikler, kristalizasyon için, böbreklerde meydana gelebilir. İdrar bu bileşikler ile son derece konsantre olduğunda, bu genellikle olur. Böbrek taşları hareket veya üreter geçmesi sadece semptomlara neden olur. Böbrek taşlarının en yaygın belirtilerdir. Kaburga altında ağrı ve arka alt karın ağrıları ve kasık ağrılı idrara çıkma isteğini artırır. Kötü bir koku Bulutlu idrar sık dürtü Kırmızı, kahverengi, pembe veya bulantı ve kusma  ateş gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalıkları da kan hücreleri idrar içine sızmaya izin verebilir ve nefrona, saldırarak böbreklerin süzme kapasitesi bozabilir. Kronik böbrek hastalığı, diyabet ve hipertansiyon gibi sistemik hastalıkların bir komplikasyonu olabilir. Apart hematüri neden olan, böbrek hastalıkları Aşağıdaki belirtiler üretebilir. Ayak bilekleri, ayaklar, ve ellerde şişme bulantı ve kusma gibi Artan yorgunluk ve idrar çıkışı değişiklikler görülebilir. Göğüs ağrısı ve nefes darlığı (sıvı akciğerlerde birikir ve zaman içerisinde )  İştah kaybı olabilir.

Prostat Genişleme

İdrarda Passing kan pıhtısı prostat bezinin büyümesi ile ilişkili olabilir. Ve bezin büyümesi kesin olarak bilinmemektedir. Neden olduğu yaşla birlikte bu durum artar gelişimi için risk. Bezinin Genişlemeden idrar akışını engelleyebilir idrar sıkıştırır. Prostat büyümesi aşağıdaki belirtilerle birlikte hematüriye neden olabilir. Mesane Eksik boşalmasını sağlar ve zorlu İdrar içinde ve sık idrara neden olabilir.

 Kanser
Bazen idrarda kan, mesane, böbrek veya prostat bezinin kanser belirtisi olabilir. Mesane tümörleri ve böbrek de hematüriye neden olabilir. Bununla birlikte, bu kanserlerin erken aşamalarında başka belirti olmayabilir. Bazı durumlarda da, sık ve ağrılı idrar yapma ve kalıcı geri pelvik ağrı ve kilo kaybı, idrar kesesi ve böbreklerde kanseri de mevcut olabilir.
Orak Hücre Anemisi
Bu anormal kırmızı kan hücrelerinin üretimi ile karakterize kalıtsal bir durumdur, etkin bir şekilde hücrelere oksijen taşıyamaz duruma gelir. Bu durum hem mikroskobik ve hematüriye neden olabilir. Bunlara ek olarak, çocuklarda gecikmeli büyümeye neden olabilir.
Yorucu Egzersiz
Bunun arkasında kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır olsa da arkasında yoğun egzersiz neden olabilir. O koşucular arasında daha yaygın olduğu gözlenmiştir. Dehidratasyon, mesaneye travma ve aerobik egzersizler sırasında kırmızı kan hücrelerinin parçalanması gibi faktörler, hematüri ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır.
Diğer Olası Nedenler
Bazen idrar yolları ve böbreklerde yaralanma idrarda kan görünmesine neden olabilir. Ailesel hematüri veya bazal membran hastalığı Benign, hematüriye neden olabilir. Böbrekler, normal olarak işlev görebilir bu durum, böbrekte glomerül ince bazal membran ile karakterize edilir. Genellikle ailelerde olan nadir bir hastalıktır. Bunun dışında, bazı ilaçların ve özellikle Aspirin, penisilin, heparin, ve anti-kanser ilaç siklofosfamid idrarda, kan varlığına neden olabilir.
Uyarı: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiye için bir yedek olarak kabul edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.