Hepatit Nedir? Çeşitleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Hepatit’e (karaciğer iltihaplanması) genellikle üç virüsten biri neden olur. Yaşam biçimi ve aşırı içmek de nedenleri arasındadır. Bazı durumlarda yaşamı da tehdit edebilir.

Hepatite neden olan virüsler A, B ve C olarak bilinir; D ve E de bulunur ancak oldukça seyrek görülür. Enfeksiyüz olmayan hepatit, alkol kullanımı, endüstriyel kimyasallar, bazı otoimmün hastalıklar (bağışıklık sisteminizin kendi karaciğer hücrelerine saldırdığı) ve parasetamol gibi ilaçların aşırı dozları nedeniyle oluşabilir.

Glandükler ateş ve sitomegalovirüs gibi diğer virüsler de hepatite yol açabilir. Hepatit, akut ya da kronik olabilir ve tıbbi tedavi gerektirir. Akut hastalık bir kaç ay sürer; uzun dönemde etkileri yoktur ve giderek kendinizi daha iyi hissedersiniz. Kronik hastalık daha ciddidir ve karaciğeri yok edebilir.

Belirtileri ve Türleri: Birden fazla tür hepatit bulunur ve belirtiler virüse bağlıdır. Tanı, fizik muayene ve kan ile idrar testleriyle konur. Hepatit B’li hastaların yaklaşık yüzde 10’u ileride kronik hepatit olur; bu, hepatit A’lı hastalar çok seyrektir.

Hepatit A (HAV) Baş ağrısı, ateş, eklem ve kas ağrısı, bulantı, ishal ve kusma, iştah kaybı ve karın ağrısı ile akut, grip benzeri bir hastalığa neden olur. Durum ciddiyse, bir kaç gün içinde sarılık (kandaki safra pigmentlerinin artmasıyla deri ve göz aklarının sararması) gelişir. Dışkınızın rengi açılırken, idrarın rengi koyulaşabilir.

Hepatiti B (HBV) Yukarıdakilere benzer belirtiler veriri; ancak kronik hastalığa neden olabileceği için daha ciddidir. Şiddetli ve süregelen karaciğer iltihabı, siroz ve karaciğer yetmezliği ile sonuçlanabilir. Karaciğer kanserine de neden olabilir.

Hepatit C (HCV) Genellikle kroniktir; ancak iyi hissetmemek dışında pek bir belirti de vermeyebilir. Siroza neden olabilir. Genellikle kan transfüyonu sonrasında görülse de,artık kanlar tarandığı için bu riskler azalmıştır. B ve C hepatitleri cinsel yolla bulaşabilir.

Tedavi: Pek çok hepatit hastası özel bir tedaviye gerek duymadan iyileşir; doktor yalnızca bir kaç hafta, sarılık yok olana kadar dinlenme önerir. Karaciğerin sindirim işleminde oynadığı rol nedeniyle, bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları gibi) ve alkol almamanız önerilebilir. Sarılık, enfeksiyon geçse bile sizi yorgun düşürecek biçimde aylarca sürebilir. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca alkol almayarak, karaciğerinize iyileşmek için zaman tanıyın.

Önlemek: Enfeksiyüz olmayan hepatit, aşırı alkol alınmadan kaçınılarak önlenebilir. Viral hepatit, virüs bulaşmış kan, su ve besinlere yayılır ve gelişmekte olan ülkelerde sık görülür. Hepatit A ve B için aşılar bulunur ve sağlık çalışmaları ile bu ülkelere gidecek yolcular gibi yüksek risk gurubundaki kişilere önerilir.

Yolculuk sırasında iyi bir hijyen gereklidir. Yalnızca kaynatılmış ya da şişelenmiş su için; içeceklerin içinde buzdan kaçının ve hijyenik olmayan koşullarda depolanmış ya da hazırlanmış besinleri yemeyin. Korunmasız seks (s. 72) ve iğne paylaşmaktan kaçınmanız gerekir.

Uyarı: Hepatit A’ya sahipseniz, evdeki diğer insanlara bulaştırmamaya çalışımanız gerekir. Ayrı yeme araçları kullanın ve hijyen konusunda çok uyanık olun. Hepatit B ve C geçiren insanlar taşıyıcı olabilirler; örneğin bir anne emzirme sonucunda çocuğuna hepatit B geçirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.