Grip Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Ve Tedavi Nelerdir?

Grip hakkında bilgi

Bu gibi bir virüs solunum yollarına yerleşerek solunum yollarında çoğalarak sebep olduğu kişinin hapşırması veya öksürmesi sonucunda diğer kişilere bulaşan bulaşıcı bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Virüs vücudumuza girdikten 1ya da 2 gün geçtikten sonra hastalık belirtileri kendini göstermeye başlamaktadır.

Yerleşmiş olduğu yerde çoğalır. Zaman geçtikten sonra başka bölümlere de yayılmaktadır ve tüm vücudu etkisi altına alır. Her yıl pek çok kişinin ölmesine bile neden olabilen önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Senenin 1ya da 2 ayı grip salgını meydana gelir. Her 100 kişiden en az 10’u gribe yakalanır. Sağlıklı bireylerde 10 gün içinde grip geçer. Ancak bağışıklık sistemi güçsüz veya hasta olan kişilerde çok tehlikeli olarak kendini gösterir.

Kişi hapşırdığı zaman veya öksürdüğü zaman virüs su damlacıkları şeklinde havaya yayılmaktadır. Aynı mekanda yer alan bireylerin bu havayı içine çekmesi ile virüs burun yolu ile solunum yollarına girip buraya yerleşmektedir. Bundan dolayı sağlıklı olan birey de bu enfeksiyon ile mücadeleye girer. Bunun az bir oranı bile grip olmamıza yol açabilir. Vücudumuza girdikten sonra yaklaşık 2 gün kuluçka zamanı bulunmaktadır. Bu zaman az olduğu için çok hızlı yayılma gösterir.

Grip Virüsü Yani İnfluenza

Bu virüsün hem A hem B türleri gribe neden olan çeşitler olarak karşımıza çıkar. Ancak böyle bir durum bulunmaktadır bu da, bu virüs artmaya başladığı zaman yapısında yer alan proteinler değişiklik gösterir. Aşılar ise bu proteinlere göre yapıldığı için bunların devamlı bir değişiklik meydana getirmesi hem bu aşının koruyuculuğunu azaltır hem de vücudumuzun uzun zamanlı bağışıklık meydana getirmesinin önüne geçmektedir. İşte bundan dolayı grip salgınları meydana gelir. Yapısında değişiklik meydana gelen virüslere karşı bağışıklık sisteminin zayıf olması gribin çok önemli sağlık problemlerini meydana getirmesine sebep olur.

Gribin Belirtileri

Virüs vücudumuza girdikten ortalama 2 gün sonra belirtileri kendini göstermeye başlar. Birey son derecede halsiz olur. Hastalık geçmiş olmasına rağmen bile bir kaç hafta bu halsizlik kendini gösterir. Ateşte yükselme meydana gelir ve titreme yaşanır. Bu belirtilere bir de baş ile karın ağrısı da eklenir. Kişiyi günlük işlerini yapamaz hale getirir. Kuru öksürükler meydana gelir. Bunlardan başka eklem ile boğazda ağrılar, iştahta kapanma, burunda akıntı, hapşırma, baş dönmesi de gribin belirtilerindendir. Çocuklarda bu belirtilere kusma ile ishal de eklenebilir. Bu sorunlar meydana geldikten ortalama 7 ila 8 gün sonra azalarak tamamen yok olur.

Gribin Teşhis Edilmesi

Bu hastalığın belirtileri ile teşhisin konulması basittir. Yapılan fiziki muayene ile hiç bir teste gerek olmadan bile gribin teşhisi yapılabilir. Ancak başka solunum yolu hastalıkları veya soğuk algınlığı gibi olaylarda da benzer belirtiler yaşanabilir. Gribin ana bulguları ile bunları ayırt etmemiz basittir. Kuru öksürük, ateş, kas ile eklemde ağrılar genellikle grip hastalığında yaşanır. Bir de grip tüm vücudumuzu etkiler. Yapılmış olan testlerin sonucunda grip virüsünün tespit edilmesi sağlanır. Bu işlemler birkaç gün sürdüğünden dolayı pek fazla tercih edilen bir durum değildir. Bu virüs insanların salgısının içinde yer aldığından dolayı kültürü yapılıp tespit edilebilmektedir. Bu işlem de zaman almaktadır. Daha hızlı sonuca ulaşılacak testlerin yapılması gerekse bile bunun için böyle bir uygulama yapılamamıştır.

Gribin Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde virüsün yol açtığı belirtileri yok etmek için tedavi uygulanmaktadır. Tedavi işlemine bulgular kendini gösterdikten hemen sonra başlanması son derece önem arz eder. Bu sayede hem hastalığın süresinde kısalma meydana gelir hem de bulgular şiddetli hale gelmeden yok edilir. Kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. 1 hafta sonra kişi sağlığına kavuşur. Bu 1 hafta içinde beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Grip olan kişilerin mutlaka dinlenmeleri gerekmektedir. Bol sulu besinler ile beslenmeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Toplumumuzda antibiyotik kullanıldığı zaman gribin iyileşeceği gibi bir düşünce mevcuttur. Bu son derece hatalı bir düşüncedir. Bunun nedeni ise antibiyotiklerin virüse etki edememeleridir. Bir de sürekli olarak antibiyotiğin kullanılması bakterilerin güç kazanmasına yol açar. Bunlardan başka hem kendi sağlığınız için hem de toplumun sağlığı için birtakım hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için işlerinize birkaç gün ara vermeniz gerekmektedir. Sürekli ellerinizi sabunlamaya özen gösterin ve bir başkasının eşyaları ile temas kurmaktan uzak durun. Zorunlu olmadıkça toplum arasında kalabalık ortamlarda yer almamaya dikkat etmelisiniz.

Grip Aşısı Nedir?

Bu virüsün sürekli olarak değişmekte olan bir yapıya sahip olduğundan bahsetmiştik. Bundan dolayı %100 koruma özelliği bulunan bir aşı yapılamamıştır. Fakat yine de aşı olmanız hastalığa yakalanmanızın önüne geçebilir veya daha basit seviyede hastalığı geçirmenize yardımcı olur. Grip aşısı genellikle sonbahar mevsiminde uygulanır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, 60 yaşını geçmiş bireyler, hastanede yer alan çalışanlar, kronik hastalığa sahip kişiler, insanlar ile sürekli temas halinde bulunan bireylerin grip aşısını yaptırmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.