Ensede Şişlik Nedenleri? Ense Kökünde Ensede Şişlikler

Ensede şişlik hangi hastalığın belirtisidir? Ensede şişlik ; vücudumuzda daha doğrusu ensemizde bulunan ve dış etkenlere karşı savunma olarak belirttiğimiz bezeler bulunmaktadır. Ve bezeler, vücudumuza girmeye çalışan mikroorganizmalara karşı sürekli olarak savunma halindedir. Bezeler sadece neşemizde bulunmayabilir. Çünkü vücudumuzun hemen hemen her yeri dış etkenlere karşı zayıf durumdadır.

Bu zayıflığı yok edip dış etkenlere karşı korunmamızda bezelerin büyük payı vardır. Bezeler karın, göğüs, koltuk altı, ense ve kasık bölgelerinde çokça yer almaktadır. Bu bezeler olarak adlandırdığımız mikroorganizmaların boyu genel olarak 1 cm dir. Ancak enfeksiyon durumlarda boyut değişerek 1.5 cm olmaktadır. ensede bezelerin bulunması durumunda bir hastalığın yakınlaştığının belirtisidir.

Eğer ensenizde bulunan beze ile oynadığınızda yerinde oynuyorsa ve ağrısız bir şekilde bulunuyorsa bu bezelerden korkmanıza gerek yoktur. Ancak kızarmış veya şişmiş ise bu bir tür hastalığın habercisidir. Ensemizde bu tür bezelerin bulunmasının ve hastalık belirtisi olmasının belirli süreleri vardır. Ve bu süreler hastalığın ne kadar ciddi boyutta olduğunun belirtisidir.

Normal şartlarda hastalık dışında bezelerin bulunma süresi en fazla üç gündür. Eğer üç günü geçiyorsa enfeksiyona bağlı on günü veya iki haftayı geçiyorsa kanser veya tüberkiloz hastalığı alarmı vermeye başlamış demektir. Tabi doğumsal olup sürekli var olan beze keselerini de unutmamak lazım ancak doğumsal beze keselerinin herhangi bir zararı bulunmamakatadır.

Beze keselerinin yoğun olarak görüldüğü ense bölgesinde genel olarak  kanser belirtisi olmaktadır bu yüzden vücudumuzun herhangi bir yerinde uzun süre bulunan bir değişiklik farkettiğiniz an hemen uzman doktorunuza danışınız. Ensede şişlik olmasının diğer etkenleri de;

  • Hemen hemen her bireyin çocukluğunda karşılaştığı ya da sonradan da karşısına çıktığı boyunda şişliğin diğer etkeni kızamıkçıktır. Kızamıkçık belirtisinin en başında boyunda şişlik gelmektedir. Kızamıkçık hastalığı tam bir kabus gibi kendini belli etmektedir. Şişlik ile başlar kırmızımsı döküntüyle devam eder

En tehlikeli yanı da bulaşıcı olmasıdır.

Ensede şişliğin bir diğer etkeni de kabakulak hastalığıdır. Kabakulak hastalığının en çok görülen belirtisi ense ve kulak şişliğidir. Genel olarak çene kısmından başlar kulağa kadar şişlik gösterir ancak şişlik bazen enseye kadar da devam eder ve ciddi oranda ateş ile kendini gösterir.

Halk arasında korkulan bir hastalıktır. Ve şişliğinde ateşinde geçme süresi dört veya beş günü bulmaktadır. Guatr dediğimiz bir diğer hastalığında belirtisi olabilir. Eğer boyundaki şişlik orta hatta ya da yakınındaysa guatr hastalığı denilebilir.

Guatr hastalığı da aslında ciddiye alınması gereken hastalıklar arasındadır. İki türe ayrılmaktadır. Zararlı guatr ve zararsız guatr olarak söylenebilmektedir. Ense şişliğine neden olan etkenler olarak hastalıklar dışında ciddi anlamda tehlikeli şişliklerde meydana gelebilir.

Ensede şişliğe neden olan virüs veya bakteri olarak adlandırdığımız etkenler meydana gelirse bu hastalığın tedavisi ne yazık ki bulunmamaktadır. Belirttiğimiz tüm belirtiler sizde mevcut olabilir ancak herhangi bir hastalık da olmayabilir. Çünkü belirtiler hemen hemen birbirine fazlasıyla yakındır. Bu belirtiler oluştuğu esnada doğumdan sonra oluşan şişlikte dahil olmak üzere mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Belirtiler ortaya çıktığı zaman çoğumuz fark edemeyebiliriz ya da fazla ciddiye almayabiliriz. Bu yüzden belirtinin ortaya çıkması, teşhisin konması ve tedaviye başlanması arasında geçen süre aslında çok önemlidir. Erken teşhis konulup tedaviye başlanması durumunda kanser riskin ve oluşumunun devamını da ortadan kaldırmış oluruz. Sırf bu yüzden doktorumuza erken başvurmalıyız. Unutmamalıyız ki erken teşhis her zaman hayat kurtarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.