Dondurmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yaz Besinlerinin Kraliçesi Dondurmayı hiç düşünmeden yaz besinlerinin kraliçesi seçebilirsiniz. Eski, soylu ve de 7’den 70’e hemen herkesin sevdiği bu “soğuk güzel” 1565 Floransa (İtalya) doğumludur. Üstelik de sarayda doğmuştur. Gerçekten soyludur yani.

Yavaş yavaş yemek, çok fazla yememek, sağlık kurallarına uygun olarak hazırlanmış olmak şartıyla hiç de zararlı değildir ve üstelik son derece besleyicidir. 100 gramında meyveli, kaymaklı ve çikolatalı oluşuna göre, 100 ilâ 250 kalori vardır. Bu yüzden de çocuklar ve yaşlılar için harika bir besindir. Ama fazla kilolarla başınız dertteyse, rejimdeyseniz, uzak durulması gerekir.

Oburca acele acele yerseniz ağzınız ve dişlerinizin zarar görmesine sebep olabildiği gibi mide, sindirim özsuyunun salgılanmasını kısmen önleyebilir.

Az ve Yavaş Yiyin: Dondurmayı ağır ağır yiyin, ağzınızda erittikten sonra yutun.
Mide asitinden ve ülserden şikayetçiyseniz, meyveli dondurmadan, özellikle limonlu, portakallı vb. dondurmayı aç karnına yemekten kaçının.
Meyveli dondurma, genellikle ateşli hastalara ve yeni ameliyat geçirenlere bile verilebilir. Ama önce doktorunuza danışın gene de. Ancak ishal ve ülserli olanlara dondurma yasaktır.

Günlük Proteinin % 10’unu Karşılar

Günde 100 gr. kaymaklı dondurma yiyerek, günlük protein ihtiyacınızın % 10’unu karşılayabilirsiniz. içindeki sütün, yumurtanın, kakao ve fındığın vb. yağı da besin değerini arttıran unsurlardır.
İştahsız çocuklar için dondurma hem besleyici, hem de iştah açıcı bir besin olarak yararlıdır. Çocuklara dondurmayı “çerez” gibi değil, besin olarak verin, olmaz mı?

Azı karar, çoğu zarar olan besleyici bir besin: Çinliler, Mısırlılar ve Araplar dondurmayı, buz, kar ve balla hazırlıyorlarmış, biliyor musunuz?
İlk dondurma makinesi 1846’da Nacny Johnson (ABD) tarafından icat edilmiştir ve elle çalışıyordu.
Dondurma genellikle süt, yumurta, şekerle hazırlanır ve türüne göre içine çikolata, meyve vb. ilave edilir. Eğer çırpılmış krema ilave edilir ve iyice dondurulup bıçakla kesilecek kadar sert olursa “parfe” adını alır.
Yazın harika bir “tatlı” olarak yemeğin üzerine ikram edebileceğiniz gibi tek başına yemek yerine de yiyebilirsiniz. Öylesine besleyici, doyurucudur.
İngiliz tıp dergisi Lancet’te yayınlanan bir araştırmaya bakılırsa çok fazla dondurma yemek aşırı yağı yüzünden sadece damarları değil kadınlarda göğsü de olumsuz etkilemekte.

Her yüz kadından 10 tanesi regl öncesi birkaç gün göğüslerindeki şişme ve acımadan yakınır.
Bir grup Kanadalı doktor, regl öncesi göğüs acısından mastopathy) yakınan 21 kadın üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda hastaları, iki gruba ayırdılar. Bir grup, yedikleri yağı günlük besinlerin “% 15’ine kadar indirdi. Ve dengeyi sebzelerde bulunan karbonhidrat bileşiklerinden sağladı. Öteki grupsa her zamanki gibi beslenmeye devam etti.
Altı ay sonra doktorlar beslenme rejimlerini değiştirip, daha az yiyenlerde hatırı sayılır bir düzelme, iyileşme olduğunu tespit etti.
Evet aşırı yağ, sadece damarlarınız için değil, regl öncesi göğüs acılarına yol açtığı için de zararlıdır. Azaltmaya çalışın lütfen.

Dondurma Baş Ağrısı Yapabilir: Yorgunluk, sinir gerilimi, beyin tümörleri gibi dondurma da baş ağrısı yapabilir, biliyor musunuz? Ani, şiddetli bir ağrı boğazınızdan başlayıp başınıza yayılır.
Soğuk her şey yapabilir. Ama bu ağrı en çok dondurmanın marifetidir. Aslında bu ağrı, ağzınızdaki sıcak dokuların bir protestosudur. Aslında baş ağrısı denen sevimsiz, en rahat, sakin günümüzde, iyice miskinlik ettiğiniz yıllık tatil döneminizde de başınıza musallat olabilir.

Not: Ağrı krizi çok soğuk bir şey içtikten ya da çok hızlı yenen dondurmadan sonra ortaya çıkar. Sebep de damak veya diş sinirlerinin ani-den soğuması ve bunun şakaklara veya alma kadar uzanan bir tepkiye yol açmasıdır.
Tedavisi oda ısısındaki su ve sulu şeyler içmek ve dondurmayı ağır ağır, ağızda eriterek yemektir. Buzluktan çıkar çıkmaz ısırarak yemeyin onu. Küçük lokmacıklar halinde alıp dilinizin üzerinde eriterek yutun, olmaz mı?

Bir teoriye göre, insanlar hareketsizken, uzanmış yatarken kanlarındaki karbondioksit oranı yükselir. Bu da baş ağrısına sebep olur.
İşte bu yüzden hafta sonlarında, yıllık tatilinizde sabahları miskinlik edip geç kalkmayın, diyor uzmanlar. Her sabah aynı saatte kalkın yataktan. Sonra gidin bir meyve suyu için. Sonra pazarsa, tatildeyseniz tekrar yatın. Uyuyabilirseniz uyuyun. Ama büyük ihtimalle yattığınızla kalacak, uyuyamayacaksınız. Böylece de o illet baş ağrısından kurtulacaksınız.

Dondurma ve Beyaz Peynir Sütün Yerini Tutabilir…

Beyaz peynir ve dondurma günlük süt ihtiyacınızın bir bölümünü karşılayabilir. Bunu içindeki kalsiyum miktarına göre yapabilirsiniz. İşte size peynir ve dondurmanın süt olarak karşılığı: 2,5 büyüklüğünde kaşar, gravyer benzeri peynir, yarım bardak süte denktir.

Dondurma ve Ülser

Sıcak yaz günleri bir külah dondurmanın yerini hiçbir şey tutmaz. Taze sütle yapılmış dondurma, peptik ülseri ya da gastriti olanlar için de ideal bir besindir. Zira mide asidini çabucak giderir. Özellikle yemekten sonra boşalan midenize iksir gibi gelir. Harika bir ikindi kahvaltısıdır da.
Taze sütle yapılmış olanı, sütteki prostaplandin sebebiyle koruyucu özelliğe de sahiptir.

Dondurma yedikten sonra ağzınızı çalkalamayı unutmayın ama olmaz mı? Midenizi düzeltirken diş çürüklerine davetiye çıkarmamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.