Basur Nedir? Nasıl Oluşur Belirtileri Ve Tedavisi?

Basur Nedir

Halk arasında hemoroid olarak bilinen basur oluşumuna etki eden birçok neden vardır. Ancak basura neden olan en önemli etken kronik kabızlıktır.

Basur makat etrafında mevcut olan damaların, bacaklarda görülen varisler gibi şişmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Makat çevresinde bulunan venlerin (toplayıcı damarların) genişlemesi, kanın o yerde birikmesi ve kıvrımlı bir hal almasıyla meydana gelir. Pıhtılaşan kan, kan akımını bozar ağrıya neden olabilir ve kanama olabilir. Kabızlık kanamayı, ağrıyı tetikler ve şiddetli kanamalara bazen neden olabilir.

Basurun görülmediği kişiler genellikle posa ve lif yönünden zengin gıdalarla beslenir. Ancak meyve, sebze az yiyen insanlarda kabızlık çok sık görülür. Bu nedenler dışında başka nedenlerde basur oluşumunda vardır. Bunlar;

 • Hareketsiz bir yaşam sürdürmek
 • Şişmanlık
 • Alkol kullanmak
 • Sürekli oturarak çalışmak
 • Makat etrafına zarar verecek spor yapmak
 • Yeterince lifli gıdalarla beslenmemek
 • İshal
 • Bağırsak etrafında oluşan tümörler

Basur tipleri vardır. Bunlar;

İç Basur ve Dış Basur

İç Basur: Makatın kapanmasını sağlayan kasın üstüdeki toplardamarların genişlemesinden dolayı iç basur oluşur. İç basur elle basınç uygulandığı zaman boşalır ve dışarı doğru sarkar. Damar yumakları şekilde olan bu yapılarda kanama ve iltihaplanama meydana gelmektedir.

Dış Basur: Makatın kapanmasını sağlayan kasın hemen altındaki toplardamarların genişlemesi sonucunda dış basur meydana gelir. Dış basur genelde iç basur ile beraber görülür.

Basur olan kişide görülen en belirgin durum kanamadır. Bu durum genellikle doktora başvurma sebepleri arasında birinci sıradadır. Dışkı esnasında kan geldiğini hastalar doktoruna söyler. Bu durum anemi yani kansızlığa sebep olabilir.

Hastada görülen belirtiler ise;

 •   Kaşıntı ve yanma hissi
 •   Dışkılanma hissi
 •  Dışkılanma sonucu ağrının artması
 •  Makat bölgesinde çatlaklar

Basur Hastalığına Ne İyi Gelir?

–     Günde en az 2 litre su içilmesi

–       Meyve,sebze,lif,kepek ekmeği açısından zengin gıdalarla besilmesi

–       Dengeli beslenilmesi

–       Yüzme ve yürüme gibi düzenli egzersizler

–       Bisiklet ve ata binme gibi oturarak yapılan sporlardan kaçınılması

–       Tuvalete her belirli saate gidilmesi yani tuvalet alışkanlığının kazanılması

–       Hamam gibi sıcak yerlerde uzun süre kalınmaması önerilir

–       Baharatlı yemeklerden kaçının

–       Alkol veya kahve, çay gibi içeceklerden uzak durulması

–       Kişi kendi temizliğini özen göstermeli yani sıkı giysiler ve dar iç çamaşırlar giyilmemesi

Tedavi

Basur olan hastalara genellikle dışkılanma önerilir. Ancak bu dışkılanma düzenli olması gerekir. Bu yolla dışkı bağırsak içinde daha az bir zaman kalır. Basur olan hastalar da kabızlık sorunu varsa bu problemi lanolin yağı veya vazelin kullanarak çözebilirler.

İlerleyen aşamalarda tıbbi müdahale yetersiz kalırsa cerrahi yöntem uygulanır. Sıvı azot ya da azot protoksit ile beraber dondurucu bir alet yoluyla basur memeleri çıkarılır. Bu yöntemi aşırı büyümemiş ve iltihaplanmamış basurda etkilidir. Bu tedavi yöntemi hastanede kalmanızı gerektirmek. Ağrısız bir cerrahi yöntemdir. Ancak şu bilinmelidir ki birkaç gün olmanıza sebep olabilir.

Başka tedavi yöntemleri de hastaya uygulanabilir. Bunlardan biri de Hemoroidektomi yöntemdir. Bu yöntem tıbbi tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanır. Kanama, ağrı gibi sorunları olan kişiler için uygun bir yöntemdir. Hasta ameliyat sonrası ağrı çekmektedir. Birkaç gün hastanede yatmayı gerektirir. Fakat ameliyat son dereceli etki ve başarılı sonuçlar vermektedir. Şu bilinmelidir ki hasta ameliyat sonrasında kendine çok dikkat etmelidir ve doktorun tavsiyesine uyması gerekir aksi taktirde istenemeyen sonuçlar meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.