Bahar Nezleleri Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Bildiğiniz gibi baharın gelmesi, havaların ısınması ve çiçeklerin yavaş yavaş açmasıyla birlikte, bahar nezlesi dediğimiz, alerjik saman nezlesi, polen alerjisi gibi hastalıklar hastaları rahatsız ederken , diğer taraftan hastanelerin bu zamanda dolup taşmasına neden oluyor.

Çiçeklerin açmasıyla polen, yani tozlanma da başlamaktadır. Bir takım insanlar bu şeylere alerjik reaksiyon gösterebiliyor.

Alerjik reaksiyonlar genelde vücudun kortizon dengesinin bozulmasından kaynaklanır. insanlarda alerji durup dururken oluşmaz. Bazı insanlarda polenlere ve hayvan tüylerine karşı alerji oluşur. Bu kendiliğinden meydana gelen bir şey değildir. Böbrek üstünde bulunun kortizon bezelerin masselin denilen hücrelere histamin salgılar. Vücuttaki kortizon dengesi bozulunca bu nedenden kaynaklı problemler ortaya çıkar.

Bu dengenin bozulmasının nedeni, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin  azalmasıyla, zararlı bakteri ve üretikleri zararlı toksin maddeler, etan, metan vb. zararlı gazlar, histamin ve penisilin gibi toksik maddeler bağırsakları yakıyor. Bağırsaklar yanarsa, ince bağırsaklar günde ortalama üç ile dört litre sindirim salgısı salgılar. Bu salgılardan biride ki; alerjik reaksiyonlar açısından çok önemlidir, di aminyum oksidan isimli enzimdir. Bunun vücudumuz için önemi de, Vücuttaki histamin oranı yükseldiğinde hemen devreye giriyor ve histamini minimum seviyeye çekiyor.

Mantarların çoğalmasıyla, bunların Bu enzim, karaciğerde ,böbreklerde ve alyuvarlarda hazır bulunur. Histamin oranı yükseldiğinde hemen devreye giriyor.

Peki bu kadar üstünde durduğumuz ve polen alerjilerine, saman nezlesine, alerjik rinite vb şeylere yol açan histamin denilen şey neden oluşmaktadır?

Yukarıda da belirttiğim gibi ana nedeni, aşırı antibiyotik kullanımından kaynaklanmaktadır. Nedenini okuyunca belki çok şaşıracaksınız. Yani kimyasal ilaçların bir çoğu bu yeri biyotiklere karşı düşmandır. Çocuklarınızın bu hastalıklara yakalanmamasını istiyorsanız, yanlarında kesinlikle sigara içmeyin.

Anne sütü en iyi ilaçtır. Anne sütü içen çocuklarda alerjilere karşı direnci artar. Biz büyüklere gelince, oksidan içeren şeylerden mümkün olduğunca uzak durun. Hekim tavsiyesi olmadan kimyasal ilaçlar kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.