Bağırsak Parazitleri (Tenya, Kıl Kurdu,Ascaris) Nedir?

Bağırsak Kurdu nedir?, Kurt Nedir? Bağırsak Paraziti Nedir? Parazit Nedir? Bağırsak Parazitlerinin Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Kıl Kurdu Neden Oluşur? Kıl Kurdu Nasıl Yok Olur? Bağırsak Parazitleri Nasıl Bulaşır? Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur? Ascaris Nedir? Ascaris Ameliyatı,

Parazitler hakkında ne merak ediyorsanız burada bulacaksınız. Yukarıda yazılan sorulanrın cevaplarına geçelim isterseniz.

Bağırsak Kurdu Nedir?

Bağırsak kurdu denildiğinde, kurt şeklinde, solucan şeklinde bağırsaklarda yaşayan parazitler anlarız. En sık rastlanılanlar arasında halk arasında kıl kurdu denilen parazittir. Bunun yanında yine ascaris denilen bağırsak parazitti de sık rastlanılan parazittir.

Kıl kurdunun özellikleri: Çok küçüktür. Boyu bir kaç santim, kalınlığı ise bir kaç milimdir.

Asgaris’in özellikleri: Kalınlığı yarım cm kadardır. Boyu ise 15-20 cm uzunluğundadır.

Bağırsak Kurtları Hangi Yollarla Bulaşır?

Dışarıdan alınan malzemelerden geçebilir. Parazitli kişilerin olduğu çevrelerden geçebilir. Toplum içinde sık kullanılan toplu taşıma araçlarından geçebilir. Aile içindeki parazitli kişilerden geçebilir.

Çiğ Yiyecekler Bağırsak Kurtlarına Neden Olur mu?

Çiğ yiyecekler üzerinde ve içinde bağırsak parazitlerinin bulunma olasılığı çok yüksektir. (hamur bunların dışındadır).

Çiğ etler tenya denilen parazitleri barındırırlar.

Bağırsak Parazitlerinin Belirtileri Nelerdir?

Esasında bağırsak kurtları, çok sıklıkla şikayetler yapmazlar. Belirgin işaretleri: Hafif karın ağrısı, bulantı, kilo almama, burunda kaşıntı, makat bölgesinde kaşınma, özellikle kıl kurdunda gece ağızdan yastığa salya akmaları ve ağız kokusu sık rastlanılan belirtileridir.

Bağırsak Kurtları Bebeklerin ve Çocukların Sağlığını Etkiler mi?

Küçük çocuklarda, süt çocuklarında, çok sık rastlanılan bir durum değildir. Ancak anne tarafından çevreden alınan parazitler, çocuklara geçebilir. Ama emeklemeye çalışan çocuklarda ve büyük çocuklarda bulaşma olasılığı vardır.

Bağırsak parazitlerinden dolayı, gelişme çağındaki çocukların  besinlerden faydalanması azalıyor. Çocuk gelişimini etkiler,; çünkü besinlere ortaktır bu parazitler. Bundan dolayı beslenme bozukluğu, gelişme geriliği sık rastlanan gelişmelerdir çocuklarda.

Bağırsak Parazitlerinden Nasıl Korunulur?

Parazitli kişinin tüm ailesine tedavi verilir. Parazitlerden korunmanın en önemli faktörlerinden biri el hijyenidir. Özellikle yemeklerde önce, sonra, tuvaletten sonra eller iyice yıkanmalıdır. Bu vakkanın görüldüğü evlerde, çok sık kullanılan yerler (örneğin : kapı kolları ) çok iyi bir şekilde çamaşır suyuyla temizlenmelidir. İç çamaşırlar, çamaşır suyuna konulmalı, kaynatılmalı iyice temizlenmelidir.

Parazitler çok sıklıkla çiğ sebze ve meyvelerden de bulaşır. Bu sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalıdır. Bunların yanında kıvırcık salata yapılacaksa ya sirkeli suda ya da limonlu suda bekletilmedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.