Ayakta Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar?

Ayakta su toplanması, vücutta bulunan küçük boyutlu doku zedelenmelerine bağlı şekilde epidermis yani üst deri ile dermis yani alt derinin arasında su birikmesiyle oluşmaktadır. Ayakaltında, topuklarda ya da parmaklarda oluşabilir.

Ayakta Su Toplamasın Nedenleri Nelerdir?

Tahrişten Kaynaklanan Nedenler:

Bu sorunun başlıca sebebi, ayağın şekline uygun, doğru ayakkabıların giyilmemesidir. Ayaklar ile ayakkabı arasındaki sürtünmeden dolayı meydana gelen ısı ile ayakta su toplanması meydana gelir. Bir diğer sebep ise, ayağın hava almadan devamlı ayakkabının içerisinde kalmasıdır. Bu da, ayakların terleyerek nemlenip ayak derisinin yumuşamasına neden olarak meydana gelir. Başka bir şekli ise, dışarıdan ayakkabılarının içerisine su alınması ile de oluşur. Bu durumlar, genellikle sürtünme, sıcak, kir, nem gibi nedenler ile ayakta tahrişe bağlı olarak meydana gelen su toplamalarıdır.

Tahrişe bağlı sebeplerden meydana gelen su toplaması, genel olarak birkaç gün geçtikten sonra kendiliğinden yok olur. Bu zamanı azaltmak ve ayağınızı rahatlatmak için yapabileceğiniz kolay tedavi şekilleri bulunmaktadır. Eğer meydana gelen içi su dolu şişlik birkaç mm. ise patlatılmayabilir ve kendi kendine geçmesine izin verilebilir. Fakat eğer su toplanan yerin alanı 5 mm. Ulaşmış ise, şişlik temiz olarak patlatılıp ayakta toplanmış olan su nazik olarak çıkarılmalıdır. Bu sayede hissettiğiniz ağrıda da azalma meydana gelecektir. Bu işlemi, ucu yakılıp temiz hale getirilmiş bir iğne yardımı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Temiz olması, mikrop kapmaması ve daha sonra mikrop oluşmaması için önem arz eder. Daha sonra, problemli bölgeye lokal antisepsi yapılır. Bu işlemlerden sonra da, antiseptik nemlendirici ayak kremiyle bölge nemlendirilip iyileşme sürecine geçilir. Sorunlu bölgeyi hava temasından eksik etmeyin, bu sayede iyileşme süresi hızlı olacaktır.

Eğer, kabarcıklar kendi kendine yırtılmış haldeyse, az önce yazmış olduğumuz yöntemleri uygulayabilirsiniz fakat bu defa bölgenin temizliğine daha fazla önem vermelisiniz. Yırtılmış olan kabarcığın çevresini sıklıkla ılık suyla temizleyerek antibiyotik krem ile nemlendirin. Yırtılan kısımları hiçbir şekilde daha çok soymayın, derinin kendi kendine atmasını bekleyin.

Not: Şeker hastalığı, HIV, kanser ya da kalp sorunları nedeni ile iltihap kapma riski bulunanlar, ayağında ki kabarcığı hiçbir şekilde patlatmamalıdırlar.

Tahrişten Kaynaklanmayan Nedenler:

Eğer bu sorun birkaç gün içinde geçmiyorsa üstelik kaşıntıya neden olduysa sebebi bir tür mantar hastalığı, egzama ya da bakteriyel sorunları olabilir. Bu tür bir sorunun tedavisi daha uzun zaman alır ve bu tür durumlarda mutlaka hekime başvurmanız gerekmektedir. Kabarcıkları, bir uzman yardımı almadan patlatmamalısınız, kulaktan dolma bilgiler ile tedavi etmeye çalışmamalısınız. Virüsten kaynaklanan su toplamalarında, tahriş sebebiyle meydana gelen su toplamalarındaki tedavi şekli yeterli olamaz; mutlak suretle virüs karşıtı ilaçların da kullanılması gerekmektedir.

Önlemi ve Tedavisi

 • Ayakların, ayakkabının içerisinde çok fazla hareket etmemesi gerekir. Ayakkabılar, ayağı rahat bir şekilde sarmalıdır, ne sıkışma meydana getirmeli ne de boşluk bırakmalıdır. Sürtünme meydana getirmeyen ve ayağı tam kavrayan bir ayakkabının seçilmesi gerekir.
 • Ayakkabı ile beraber çorap seçiminin de önemi çoktur. Ayaklar çok terleyen yapıya sahipse, pamuklu ya da merserize çorapların tercih edilmesi ve çorabın ayağın terini emmesi sağlanmalıdır.
 • Ayakların çok sıcak ya da nem ile temasının engellenmesi gerekir.
 • Gün içerisinde çok fazla ayakta durulmamalıdır.
 • Özellikle spor yapacağınız zamanlarda, terlemenin önüne geçecek özel çorapları tercih etmelisiniz.
 • Ayak deriniz çok yumuşak ise çift çorap giyerek sürtünmeyi engelleyebilirsiniz.
 • Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde mantar varsa, bunu çabuk şekilde iyileştirmeniz gerekir. Mantarın ayakkabınızın içinde yayılma ihtimalinin de bulunduğunu dikkate alıp hijyene dikkat etmelisiniz.
 • Ayaklar her gün yıkanıp temizlenmesi gerekir.
 • Sporcu olanlar, ayak sağlığına daha çok özen göstermelidirler. Vücutlarında ardışık şekilde meydana gelen travmalar sebebi ile daha çok ayakta su toplamasına maruz kalabilirler.
 • Rahatsız ayakkabılar ile konforsuz olarak ve uygunsuz zeminlerde yapılmakta olan çok fazla sık ve uzun yürüyüşlerden kaçınmanız gerekmektedir.
 • Ayaklarınızı kuru ve serin tutulmalısınız.
 • Aynı ayakkabıları her gün giyilmemelisiniz, farklı ayakkabıları tercih etmelisiniz.
 • Her gün topuklu ayakkabıları giymemelisiniz.
 • Yaz mevsiminde, ayağın hava almasına yardımcı olan açık ayakkabılar ile terliklerin tercih edilmesi gerekir.
 • Banyodan sonra ayakları iyi bir şekilde nemlendirmek gerekmektedir.
 • Ayaklara sürekli masaj yapılıp nemlendirici kremler yardımı ile nemlendirilmesi gerekir.
 • Su toplanması meydana geldikten sonra dinlenmek gerekir. Mümkün olduğu kadar belli bir zaman yürümeden ya da fazla hareket etmeden dinlenmeniz gerekir.
 • Uzun yürüyüşlere çıkacağınız zaman, ayak parmaklarınızın arasına pamuk koyabilirsiniz ve ayağınızın tümüne pudra sürebilirsiniz.
 • Yeşil çay, ağrı ve şişliklerin hafifletilmesi için yararlıdır. Bu sebeple, farklı nedenler ile şişmiş ya da rahatsızlık veren ayaklara, sıcak suda demlenen yeşil çay poşetleri uygulayabilirsiniz. Poşetin ılık olması gerekir. Bu yöntem ile, su toplanmasının gerçekleşmeden önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.