Tül Perdeleri Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Her evin ve her kadının olmazsa olmazı olan genellikle de süs amaçlı kullanılan perdeler son zamanlarda özellikle de hava kirliliği nedeni ile inanılmaz kirlenmektedir.

Günlük olarak sigara dumanı ve pencerelerimiz açıkken dışarıdan gelen dumanlar, tozlar ve kirlerden dolayı tüm kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Yıkanması ayrı bir dert iken takması yerine konması da tam bir eziyet.

Perdeler her evde renkten renge modelden modele göre değişiklik göstermektedir. Perdeler ne kadar çok kirlenirse kirlensin ne yazık ki her evde bulunması gereken bir duvar aksesuarıdır. Diğer aksesuarlar gibi olursa da olur değil olmazsa olmaz ne yazık ki.

Perdeler çok kalın olduğundan hava serin olduğunda kalın perdelerin altında bir de tül perdeler kullanırız. Bu tül perdeler diğer perdelere oranla oldukça nazik yapıdadırlar. Diğer perdeler gibi kalın değil aksine çok ince yapıdadırlar. Her kirlendiğinde yıkanırsa eğer ne yazık ki çok çabuk yıpranmaktadır.

Çok yıkanıldığı takdirde Rengi çabuk koyulaşır ve eskirler. Her perde modeli ve kumaşı için yıkama şekli ve yöntemleri birbirinden farklıdır. Hiç yıkanmaması hastalık kapmanıza neden olur.çünkü sürekli olarak evinizin içinde yer alır ve gerekli hijyen sağlanmazsa eğer mikroplar ürer buda sağlığınız için tehlikeli bir durum haline gelir.

Tül perdeleri nasıl yıkanmalıdır?

Tül perdeleri yıkanırken çok dikkat edilmelidir. Hatta şöyle söyleyelim eğer perdeniz sadece toz kapmış ise bir süpürge makinesi yardımıyla tozu kolay bir şekilde alabilirsiniz. Yada perdeyi yerinden sökerek silkeleme yöntemiyle de tozdan kurtulmanız mümkündür. Eğer bunlardan da sonuç alamadıysanız hafif nemli bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

Tül perdelerinizi yıkarken suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Tül perdeniz çok ince ise kaynar sudan uzak tutmalısınız. Elde yıkayacaksınız çok sıcak su tercih etmemelisiniz. Tül perdelerinizi elinizden geldiğince çamaşır makinesinin en düşük ayarında yıkamanız önerilir. Çamaşır makinesine atıldığında 30- 40 derecede yıkanması yeterli olacaktır.

Devir olarak ise 400 yeterlidir. Arıca 400 de yıkadığınız zaman tül perdeleriniz kırışmaz. Tül perdeleri makineden çıkarıldıktan hemen sonra çok kırışıklık yoksa eğer yerine asılmalıdır. Ancak kırışıklık varsa ve ütülemek isterseniz çok düşük ayarlarda ütülemeniz yeterli olacaktır.

Tül perdelerinin rengi tozlandığı zaman genellikle grileşir ancak kirlendiği zaman sararır. Eğer perdeleriniz sararmış ve kirlenmiş ise çamaşır makinesine atmadan 1 gece önce deterjanlı suda bekletilmelidir.

Bekleteceğiniz suyun ılık olmasına dikkat edin. Daha sonra 1 gece bittikten hemen sonra makineye atabilirsiniz. Deterjan olarak sayısızca markalar mevcuttur kendinize en uygun olanı seçmelisiniz ve perde gibi önemli eşyalarınızı bilmediğiniz markaların deterjanı ile yıkamamalısınız.

Perdelerinizi elde yıkayacaksanız eğer hemen hemen her evde bulunan küveti kullanabilirsiniz. Elde yıkandığı zaman deterjan miktarını biraz daha arttırmalısınız ve suyunuzun ılık olmasına özen göstermelisiniz.

Aynı suyun içinde yıkamamanız gerekir su kirlendikçe suyunu değiştirin. Perdenizi elinizde çok fazla çilememelisiniz yoksa çok fazla kırışır. Perdenizi iyice deterjanla yıkadıktan sonra perdeyi silkeleyip boylamasına asın.

Elde yıkandıktan sonra elinizden geldiğince perdelerinizi ütülememeye çalışın. Çünkü perdeler ütülendikten sonra da sararmaktadır. Yıkandıktan sonra doğru bir şekilde asarsanız eğer ütüye ihtiyaç duymazsınız. Tül perdelerinizin üzerinde işlemeler varsa eğer işlemeler iç tarafa gelecek şekilde katlayıp yıkayınız.

Perdeleriniz yanlış yöntemler ile yıkarsanız eğer makineye beyaz bıraktığınız perdelerinizi mor veya mavi renginde çıkmaması için çok dikkatli olmalısınız. Perdelerinizi sık sık yıkamamalısınız hatta bizim önerdiğimiz yıkama süreleri sadece mevsim geçişleridir. Yılda 4 defa yıkanacak şekilde ayarlamalısınız. Aksi takdirde perdeleriniz yıpranır ve eskir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.