Menopoz Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Konumuza başlamadan önce şunu söyleyelim. Menopoz bir hastalık veya bir yaşlanma değil ve öncelikle bunu kabullenmek gerekir. Menopoz kadının yaşam döngüsündeki yaşadığı serüvenlerden dönemlerden biri, nasıl çocukluk dönemi ergenlik dönemi ve doğurganlık dönemi yaşanıyorsa sırasıyla, menopoz da doğurganlıktan sonra gelen kadınların hayatının önemli bir kısmını kapsayan ve korkulanın aksine çok daha korkusuz yaşanılan bir dönem aslında.  Menopoz asla korkulacak bir durum değil. Dediğimiz gibi menopoz kadının sadece doğurganlığının tükendiği ama onun dışındaki bütün normal hayatının kadınlığının ve dişiliğinin devam ettiği bir dönem.

Cinsel Hayat Menopozla birlikte biter mi? 

Kesinlikle böyle bir durum söz konusu bile olamaz. Cinsel hayatın bitmesi sadece menopozla olmaz. Cinsel hayatı etkileyen çok çeşitli faktörler bulunur. Örneğin menopozdan öncede bitiren insan olabilir yani cinsel hayat çok karmaşık şeylerden etkilenen bir durum olduğu için elbetteki hormon eksikliği ve dişilik hormonların eksikliği ve yumurtalıkların üretiminin tükenmesi elbette bazı şeyleri etkileyebilir. Örneğin libidoyu etkileyebilir, cinsel yaşamı bir dereceye kadar etkiler ama bu tamamen cinsel yaşamın ve kadınlığının bitmesi anlamına gelmez çünkü bununda çeşitli hem psikolojik hazırlığı var hemde destek tedavileri bulunmakta.

Bir Kadın Menopoza Girdiğini Nasıl Anlar: 

Normalde kadının üremesine ve aylık kanamalarını sürdüren hormonlar olan östrojen ve progesteron hormonlarını üreten yumurtalık beyinden gelen komuta hormon uyarısına cevap olarak devam ettirir bu üremeyi ve yumurta üretimini ve östrojen  progesteron hormonun salgılaması. Örneğin doğal yaşlanma olabilir bu veya iç ve dıştan gelen faktörlerle yumurtalığın tükenmesi sonucu yumurta üretemez ve östrojen  progesteron hormonlarını üretemez hale geldiği zaman menopoz durumu ortaya çıkar.

Menopoz zaten öyle kanamalar bıçakla keser gibi birden kesilmez. Bir öncü belirtileri vardır mutlaka. Kadınlarda kanama düzensizliklerinin en çok görüldüğü dönem menopoz öncesi pire menopoz dediğimiz dönemdir. O dönemde genellikle bu aylık kanamalarını sürdüren hormonlar belli bir denge ve ritimle üretilir yumurtalıkta. Yumurtalıkların çalışmasını ve görevini yavaş yavaş bitirmesinin sonucunda onların dengesi de değişir ve dolaysıyla düzensiz kanamalar ortaya çıkar. Ama bu düzensizlikler yanlış anlaşılmasın genç kadınlarda da çıkar doğal olarak. Ama burada fark öncelikle yaşa bakılır  40 ve üzeri hastalarda karşılaştığı zaman doğal menepoz olarak kabul edilebilir.

40 yaş öncesi olanlarda menopoza girebilir ama buna anormal menopoz denilir yani erken menopoz. Bu dönemde adetler tamamen kesilmeden önce düzensizlikler olur, bazen adet kanamaların arası açılır, bazen miktarı azalır, bazende tam tersine çok sık kanamalar olabilir. Ama burada bakacağımız en önemli şey ek belirtilerdir, mesela en popüler belirti ateş basmasıdır. Bu ateş basmasının çok tipik bir şekli vardır. Örneğin boyundan yukarıya doğru birden bir alevlenme gelir ve kızarma olur ve bunun süresi 3 sn ile beş dakika arasıdır ve arkasından bir terleme ile son bulur çoğunlukla.

Menopoz Döneminde Kemik Erimesi Olur Mu? 

Ateş basmaları veya uykusuzluklar her kadında görülmeyebilir ama geç dönemde menopozdan bir kaç yıl sonra ortaya çıkan iki tane önemli bulgur vardır ve herkeste az yada çok muhakkak ortaya çıkar. Birincisi kalp damar sistemi hastalıkları. İkincisi de kemik erimesi dediğimiz bu durum. Her kadın bunu az yada çok belirli bir derecede bunu yaşar. Kemik erimesi kadınlarda 35 yaşından sonra başlar. 30-35 yaşına kadar kemik kitlesi en doruk noktasına gelir ki ondan önce beslenme süt içme ondan önce önemlidir yani ondan sonrası o kadar da önemli değil.

Kemik Erimesini Engellemek İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Öncelikle kalsiyumdan zengin beslenmek gerekir. İkincisi mutlaka spor. Spor hem kemik erimesini engeller. Hemde kadını duygusal olarak güçlendiren bir aktivitedir. Endorfin dediğimizi bir takım mutluluk hormonları salgılanır spor sırasında. Spor kişiden kişiye değişir. Örneğin Yaşlılar için yürümek veya hafif tempo koşmak gibi ama 40 yaş altı için her tür spor yapmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.