Maya Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Nelerdir?

Kandidiazis, pamukçuk ye monilia olarak da bilinen bu durumun nedeni, normalde vajinada ve ağızda az miktarda bulunan Candida adli maya benzeri bir mantardır. Doğal bakteriler tarafından denetim altında tutulsa da, hassas dengenin bozulmasıyla mantarın (fungus) üremesi kontrolden Genellikle vajinayı etkilese de ağzı ye deriyi de etkileyebilir. Birincil belirtisi kaşıntı olan, çok sik görülen ye rahatsız edici bir enfeksiyondur.

Geniş spektrumlu antibiyotikler, dost bakterileri de yok ettiğinden, mayanın üremesine neden olur. Steroidler ve bağışıklık baskılayıcı ilaçlar da mayanın çoğalmasını sağlar. Candida şekerle beslendiği için, tedavi edilmemiş diyabet (yüksek kan şekeri düzeylerine neden olur), adet, gebelik ve menopoz gibi hormonal değişiklikler (vajina dokularindaki seker düzeylerini etkiler) enfeksiyon riskini artırır.

Belirtiler ve tedavi: Candida ağızda, ağrılı, sari renkte yaralar oluşturur; deride nemli katlantıları enfekte eder ye kaşıntılı bir döküntü yapar. Vajinal maya enfeksiyonu, hoş olmayan tatlı ye ekmeksi bir kokuya sahip, beyaz peynire benzeyen, kalın, beyaz bir akıntıya neden olur. Vajina ve vulva hassas, kasmtilidir ye idrar yaparken ağrı olur.

Vajinal bölgeye doğal yoğurt uygulamak, olasılıkla bu bölgenin asitliğini artırarak belirtileri rahatlatabilir. Reçetesiz satılan haplar, antifungal kremler ve pesserler mayayı öldürürler. Bunlarla bile enfeksiyonun temizlenmesi bir haftayı bulabilir. Hassasiyet yaratabileceği ye durumu kötüleştirebileceğinden, kaşıntı için olan lokal anestetikli kremleri kullanmayın.

Reçetesiz tedaviler ise yaramazsa doktora gidin. Diğer vajinal enfeksiyonlara benzediği için, maya enfeksiyonunun uygun de tanısı gereklidir. Doktor içeriden muayene uygulayacak ye laboratuar analizi için akıntıdan yaymalar yapacaktır. Tanı doğrulandığında, doktor antifungal bir tedaviye başlayabilir. Kandidiazis tam bir cinsel yolla bulasan hastalık olmamasına rağmen, cinsel eslere geçebilir. Erkeklerde seyrek olarak belirti ancak, yineleyen ataklarınız oluyorsa, esiniz de tedavi edilmelidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Cinsel yolla bulasan hastalıkların (CYBH) vajinal akıntı, pelvik ağrı, genital kaşıntı ve sırasında ağrı gibi belirsiz belirtileri olduğu için, kadınlarda fark edilmeleri zor olabilir. Ancak uzun sureli hasara neden olabilirler. Klamidya kısırlığa neden olurken, herpes ye genital siğiller (cinsel organların çevresindeki et gibi şişlikler) rahim boynu kanseri riskini artırırlar.25’in üzerinde CYBH türü bulunur. Genç, etnik azınlıkta, sosyal ve ekonomik durumu iyi olmayan erişkin kadınlar risk altındadır.

Enfeksiyondan kuşkulanıyorsanız, hızlı davranmalı ve bir uzmana danışabileceğiniz yerler olan genitoüler (GU) ya da CYBH kliniklerine baş vurmalısınız. Fizik muayene, kan ve idrar testleri yapılacaktır. Pek çok CYBH, erken donemde yakalandıklarında antibiyotikler ve antivirallerle tedavi edilebilir. Test yapılması ve tedavi almak için cinsel eşinize (eşlerinize) de durumu bildirmeniz gerekir. (Bunu size klinik önerebilir.) Enfeksiyon temizlenene kadar cinsel ilişkiden kaçınmanız gereklidir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.