Manikür ve Pedikür Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere kadınların sıklıkla tercih ettiği, manikür ve pedikür hakkında bilgi aktaracağız. Çalışan kadınların özellikle de kuaförlere gidecek vaktinin olmaması, en çok şikayet ettikleri konular arasındadır. Kuaföre gidemeyenler için evde manikür ve pedikürün nasıl yapıldığını aktaracağız.

Manikür; El tırnaklarının güzel görünmesi ve fazlalıklardan kurtulmak için yapılan bir işlemdir.

Pedikür; Ayak tırnaklarının güzel görünmesi için yapılan işlemdir.

Manikür ve pedikür yapılması için birkaç malzemeye ihtiyacımız olacaktır. Tırnak makası, çift taraflı törpü, nemlendirici, manikür pensesi ve suyu koyabileceğimiz bir kap. Manikür ve pedikür içinde aynı işlemler yapılır birbirine yakın işlemlerdir.

Manikür nasıl yapılır?

Öncelikle manikür yapılacak olan ellerin ojeden arınmış ve temiz olması gerekmektedir. Tırnaklar istenilen uzunlukta kesilmeli ve törpülenmelidir. Tırnak kesme ve törpüleme işlemini ellerinizi suda beklettikten sonra da kesebilirsiniz. Kabın içerisine ılık bir su eklemelisiniz, suyun içerisine çok az manikür tozu veya yumuşatıcı doğal sabunlar kullanabilirsiniz.

Ilık suyun içerisinde ellerinizi 15 veya 20 dakika kalacak şekilde tutmalısınız. Daha sonra ise suyun içerisinden çıkardığınız ellerinizin tırnak kenarında fazla bulunan etleri manikür pensesi ile almalısınız. Eğer fazla etleri almak istemiyorsanız hafif bir tahta yardımı ile ileriye doğru itebilirsiniz.

Fazlalıkları aldıktan sonra koparılan etlerin iltihaplanmaması ve mikrop kapmaması için iyice dezenfekte edilmelidir. Kolonya gibi dezenfekte edici ürünler kullanabilirsiniz ve nemlendirici ile ellerinizi yumuşatabilirsiniz. Sonrasında ise istediğiniz herhangi bir oje veya parlatıcı kullanarak manikür işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Oje süreceğiniz tırnaklarındaki işlemleri 3 hamlede yapmaya çalışın ve tırnaklarınızın orta kısmından başlayın. Tırnak diplerinize değmeyecek şekilde sürerseniz ojeleriniz daha şık görünecektir.

Manikür yapacağınız malzemelerinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü en basit bir mikrop kapmada tırnak etlerinizin ödem tutmasına ve kan yoluyla bulaşacak hastalıklara neden olur ve sağlıksız ellere sahip olursunuz. Bu yüzden kullanılacak ürünleri kullanmadan önce 10 dakika kadar sıcak suda tutup temizleyebilirsiniz.

Pedikür nasıl yapılır?

Pedikür yapımı çok basit işlem gibi görülse bile aslında biraz zahmetli bir işlemdir. Ayaklarınızı öncelikle ılık su konmuş bir leğenin içerisinde 10 dakika kadar bekletmelisiniz. Suyun içerisine yumuşatıcı ekleyebilir ya da ayağınızın yorgunluğunu alması için asprin bırakabilirsiniz.

Ayaklarınızı suda beklettikten sonra çıkarıp yumuşak bir havlu ile ıslaklığını giderin. Tırnaklarınızı istediğiniz ölçüde olacak şekilde kesin ve törpüleyin. Törpüleme işlemi işlemi bittikten sonra tırnağınızın etrafında bulunan etleri pedikür makası ile alın. Eğer tırnak etrafındaki fazlalıkları kesmek istemiyorsanız bir tahta yardımı ile tırnaktan ileriye doğru itebilirsiniz. Bu isteğinize göre değişebilir.

Tırnak fazlalıklarınızdan kurtulduktan sonra ise ayak nemlendirici ile ayaklarınızı nemlendirebilirsiniz ve ardından istediğiniz seçenekte oje veya parlatıcı ile işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz.

Ojeler sürüldüğü zaman tırnak etlerinizi kestiyseniz eğer dip kısmına değmeyecek şekilde tırnağın ortasından başlayarak sürmelisiniz. Oje işlemini 3 hamlede bitirmeye çalışın daha sonrasında sağlıklı ve güzel görünen ayaklara sahip olursunuz.

Manikür ve pedikür neden yapılmalıdır?

Kadınlar özellikle ellerini çok fazla kullandığından eller çok çabuk tahriş olmaktadır. Bakımlı ellere sahip olmayı tüm kadınlar ister. Ayrıca her insanın tırnakları birbiri ile aynı değildir.

Kiminin tırnakları doğal güzelliktedir kimlerinin ise bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden manikür ve pedikür yapılarak ellerin ve ayakların daha sağlıklı ve güzel görünmesi sağlanır.

Sadece görsel olarak değil sağlık açısından da tırnaklar düzenli kesilmeli ve mikropların yayılmaması için ellerin ve ayakların temiz tutulması gerekmektedir.

Manikür ve pedikür sayesinde istediğiniz ellere ve tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.