Tazmanya Canavarı Nedir? Nerede Yaşar, Özellikleri Nelerdir?

Tasmanya canavarı diğer adıyla tazmanya şeytanı korku verici adına rağmen diğer etçil memelilerden daha tehlikeli değildir. Uzunluğu 90 santimden fazla olmayan tombul ve kısa bacaklı bir hayvandır. İlk bakışta küçük bir ayıyı andırır. Şeytan lakabını yüzünün korkunç ifadesi ile siyah renginden ötürü almıştır.

Tasmanya şeytanı da keseli kur: gibi yalnız Tasmanya’da kalmıştır. Bir kara hayvanı olmakla beraber. nehir boyları ile kumsallardan ayrılmaz. Oralarda kendine fare, sıçan, kurbağa, yengeç vs. gibi türlü yiyecekler bulur. Tabii aylarının azalması üzerine ağıllara ve kümeslere de dadanmaya başlamıştır. Kudretli çeneleri ve adaleli boynu sayesinde kendinden daha iri ve daha kurbanlarını kolayca yakalayıp boğabilmektedir.

Tasmanya şeytanı’nın çıkardığı ses, civarda dolaşanlar tüylerini ürpertir. Bu ses, öksürükle son bulup garip bir hırlamaya benzer.

Tasmanya şeytanı, mart ve aylarında çiftleşir, yavrular da çok mayıs ayında dünyaya gelirler. Dişi, yavruların doğumundan bir ay kadar sonra kayaların arasında onlar için bir yuva yapar. Zira küçükler artık kese içinde taşınmayacak kadar büyümüşlerdir ve annelerinin ava çıkma ava çıkmasına engel olurlar. Yavrular çok güzel ağaca tırmanırlar, fakat bu biraz zorlaşır. O zaman bir ağaca çıkabilmeleri için, ağaç gövdesinin eğik olması lazım gelir.

Sanıldığı kadar kötü Bazı kimseler kesenli şeytanın son derece huysuz bir hayvan olduğunu zannederler. Bu yanlıştır, Yavruyken yakalanıp insanların arasında büyüyenler mükemmel bir evcil hayvan olurlar. Kedi kadar oynak, fakat ondan daha merhametlidirler. Şeytan, yüzünü, kedi gibi elleriyle yıkar, fakat bu iş için iki elini bin den kullanır. Ellerini iyice yaladıktan sonra, onlarla başını ovuşturarak temizler.

Ayıya benzeyen bu hayvan, birçok bakımlardan ayıdan farklıdır. Ekseri ayıların kuyruğu küçüktür. Tasmanya şeytanı’nın kuyruğu ise 30 santim uzunluğunda olabilir. Kuvveti ön ayaklarında toplanmıştır. Art ayakları belirli derecede zayıftır. Kaba siyah kıllarla kaplı postu, but, boyun ve omuz kısımlarında düzensiz beyaz lekelerle beneklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.