Su Samuru Nedir? Nasıl Bir Hayvan, Özellikleri Nelerdir?

Kuzey Amerika susamuru, ana-yurdunun tatlı su gölleri ile akarsularının en hızlı memelisidir. Bu sularda saatte 9 -10 kilometre hızla yol alırlarsa da, gerekince daha da hızlı yüzebilir. Suyun altında da, dört dakikada bir hava almak için yüzeye çıkmak şartıyla 400 – 450 metre yolculuk edebilir.

Susamurları her şeyden önce balıkçıdırlar. 10 kiloluk balıkları öldürdükleri görülmüştür, fakat ayları genellikle daha ufaktır.

Bu hayvanlar çiftleşme mevsiminin dışında devamlı hareket halinde olup birbiriyle bağlantılı göllerle akarsularda 30-35 kilometrelik devreyi iki, üç haftada tamamlarlar. Balık bol olunca, bulundukları de bir müddet kalırlar, fakat geçmeden yine yola düşerler. Su donduğu vakit, karaya çıkar ve henüz akar durumdaki başka sular ararlar. Bu balıkçılar arada yiyecek listelerinde değişiklik yapmayı sevdiklerini göre, karşılarına çıkan ördeklerin, misk fareleri’nin ve yavru kunduzların vay haline. Susamurları gece ve gündüz hareketlidir.

Susamuru’nun yapısı suları hızla yarabilmesi için aerodinamik biçimdedir. Çevik ve adaleli bir vücudu, enli yassı bir kafası, ufak kulaklar, ve dümen vazifesi gören uzun, güçlü ve ucu sivrilen bir kuyruğu vardır. Bacakları kısa, fakat kuvvetli arka ayakları iri ve parmaklarının arası derilidir. Yağlı postunun rengi koyu kahverengidir. Dolgun ve yoğun kürkü hayvanı suda sıcak tutar.

Susamuru’nun en sevdiği oyunlar: Susamuru’nun ahlakına diyecek yoktur. Arkadaş canlısıdır ve sporla oyunu çok sever. Bu hayvanın en hoşlandığı eğlence, tıpkı çocukların yaptıkları gibi, dik bir yokuştan aşağı kaymaktır. Yazın bu sporu yapmak için, nehir kıyılarından faydalanır. Su samuru ailesinin üyeleri birbirinin arkası sıra bayırdan kayarak suya inerler, vücutlarındaki ıslaklık bayırı kayganlaştırdıkça kayifleri bir kat daha artar. Kışın o yakınlardaki en yüksek karlı yamaç bu işi görür ve spor büsbütün hızlanır.

Susamuru evinde: Susamuru’nun ini genel olarak bir nehrin veya gölün kıyısındaki deliktir. Bu yüzücü, evine hızla ve kolayca girmek istediğinden, ininin anakapısım suyun altında açar. Bir de inip havalandırılmasına yarayan bir arka kapısı vardır, fakat bu da, susamuru’nun güvenliğini sağlamak için, kıyıdaki çalıların arasında gizlidir. Susamuru’nun çiftleşme zamanının kesin tarihini veya anneyle babanın yavruları büyütmede iş birliği edip etmediklerini tam olarak bilmiyoruz. Yavru su samurları nisan veya mayısta dünyaya gelirler ve ikizdirler. Fakat arada üçüzlere de rastlanır. Bir aylık olup gözleri açılınca, anneleri onlara yüzmesini öğretir.

Yavru susamurları sudaki ilk birkaç gezintilerini annelerinin sırtında yaparlar. Derken annenin bir gün dalıvermesiyle, yavrular sığ suda çırpınmaya başlar. Ya batacaklar, ya da yüzmesini öğreneceklerdir. Anne tabii iki adım öteden ciddi bir kazanın olmamasına ‘dikkat eder.

Esaret hayatında büyüyen susamurları insanlara kolaylıkla alışırlar. Vurulan ördek gibi kuşları bulup avelya getirmek gibi hizmetleri de olur. Normal hayat süresi sekiz veya dokuz yıl olan bu hayvanlar, elverişli şartlar altında on altı yaşına kadar da yaşayabilirler.

Susamuru Ailesinin En iri Üyeleri: 

Deniz samuru’nun (Enhydra), denizde fokgiller kadar keyfi yerindedir. Susamurlarının bu en iri üye-si ilk keşfedildiği zamanlarda sokulgan bir hayvandı, fakat kıymetli kürkü için avlana avlana insandan son derece ürker oldu ve sayısı da hayli azaldı. Bugün pek ender olarak karaya çıkmaktadır. Hayatını kıyının açıklarında bir nevi yüzer kahverengi yosun kitlelerinin üzerinde geçirir. Kuzey Pasifik Okyanusu kıyılarının hayvanıdır.

Tam bir deniz hayvanı: Kuzey Amerika iç sularının samurları, göllerde ve nehirlerde hayat sürdükleri halde deniz samurunun yanında Adeta birer kara hayvanıdırlar. Deniz samuru suda doğmuştur, suda karnını doyurur, suda uyur, suda ihtiyarlar ve suda ölür.

Deniz samuru, suyun yüzünde yatmayı pek sever ve balıklar kadar ustalıkla yüzer. Genellikle sırt üstü yatar ve kendine kuyruğunun hareketleriyle yön verir. Hızlanmak istediği zaman, sağ yanının üzerinde döner, vücudunu dalgalandırarak ve suya derdi arka ayaklarıyla vurarak yol alır. Bazen arka ayaklarının her ikisini aynı zamanda, bazen de önce birini, sonra ötekini kullanır. Saatte 16 kilometre hızla yol aldığı çok görülmüştür.

Deniz samuru arada balık tutarsa da mutlaka balıkçılıkla karnını doyurmaz. Günlük yiyeceğini sağlamak için 30 metre derine inerek okyanusun dibinden deniz kestanesi, mürekkep balığı, midye, istiridye, deniz kulağı ve başka deniz kabukluları toplayabilir. Suyun yüzeyine çıkınca, avını karnının ve göğsünün üzerine koyar ve suda sırt üstü sürüklenirken rahat rahat karnını doyurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.