Kaya Kartalı Hakkında Bilgi? Özellikleri Nelerdir?

Kaya kartalı veya öbür adıyla Altan kartalı tarihte kuvvet sembolü olmuş kartaldır. Kuzey Yarımküresinin büyük bir kısmında rastlanan bu yırtıcı kuş, gerçek kartalların en irisi, en kuvvetlisi ve en denli toplu yapılısıdır. Uzunluğu 80 – 95 santim, kanatlarının uzunluğu 58- 64 santim, kuyruğu 31 – 36 santimdir.

Açılmış kanatlarının eni. 2 m.’yi bulur. Ağır bir kuş olduğundan, sakin havada alçak bir yerden havalanırken hantal gözükebilir, fakat yükseğe çıktıktan sonra, gayet ihtişamlı bir uçuşu vardır. Avının üzerine büyük bir hızla inerken, kanatlarının arasından akan havanın sesi epey uzaktan duyulabilir. Fakat kaya kartal” ancak otururken veya uçarken güzeldir, yerde koşarken son derece hantal ve beceriksiz gözükerek insanı güldürür.

Kaya kanalı pek çok tavşan ve yer sincabı öldürür, küçük kuzularla hindilere saldırdığı da çok görülmüştür. Kuşların arasından yalnız yırtıcı kuşlar, kırlangıçlar ve çok hızlı uçan ötücü kuşlar pençesinden kurtulur. Kaya kartallarının bazen çift olarak ava çıktıklarını görenler olmuştur.

Bir keresinde birkaç kaya kartalı bir çatal boynuzlu antilop’a karşı kitle halinde saldırıya geçmişlerdi. Orta Asya ulusları kaya kanalını terbiye ederek tilki ve ceylan avlamaya alıştırılır. Pençelerinin kuvveti o derecedir ki, sahibinin sargılarla emniyete alınmış bileğine tünediği zaman, dokunduğu yeri ağrıtır.

Yavruyken ele geçirilip büyütülen kaya kanalları insanlarla sıkı sıkı dost olurlar, hele sahiplerine o kadar alışırlar ki, uzunca bir süre ayrılacak olsalar, onu bayağı özlerler. Sahiplerini görünce de onları sevinç çığlıklarıyla karşılarlar.

Fakat kuvvetine güvenen kaya kartalının, çocuklara saldırdığına, hatta gücü yettiği takdirde çocuk kaçırdığına dair anlatılanlar masal değildir. Hatta durup dururken yetişkin insanlara saldırdık’ tek tük vakalara bile rastlanmıştır.

Bu kartalın zaman zaman leş yiyeceği de tutar. Bir kaya kartal’ çifti, bir sığır ölüsünün başında kakalarını doyururken ve kendilerinden iki misli irlikte bir Kaliforniya kondoru sürüsünün yaklaşma teşebbüslerini geri püskürtürken görülmüştür.

Kaya kartalı siyahımsı kahverengiyse de, sırtında ve boynunda altın renginde gayet güzel bir parıltı dikkati çeker. Birçok lisanlarda «altın kartal» diye isimlendirilmesi bundan ileri gelir. Genç kaya kartallarının kuyruklarında beyazımsı bölgeler vardır. Bu kartal bir yılda bütün tüylerini dökmeyen tek tük kuşlardan biridir: Bu tüy dökme eylemi iki yılda tamamlanır.

Kaya kartalı, yuvasını kolay erişilemeyecek bir yere: Bir kaya duvarındaki pervaza, ya da yüksek bir ağacın üzerine yapar. Değneklerden bina edilen bu yuvayı üst üste yıllarca kullanır. Kaya kartalları ölünceye kadar bir arada kalmak üzere birleşirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.