Guguk Kuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Guguk kuşundan guguk kuşuna fark vardır. Pek az kuş, yumurtalarını başka kuşların yuvasına yumurtlamak âdeti yüzünden guguk kuşu kadar nefret kazanmıştır. Bütün guguk kuşlarının analık vazifelerinden kaçmadıkları, üstelik bu gruba giren bütün kuşların bol miktarda zararlı böcek yemek suretiyle insanlara büyük hizmet ettikleri bu arada unutulmaktadır.

Bu kuşa kötü şöhretini kazandıranlar Eski Dünya guguk kuşları olmuştur. Bunların büyük bir kısmı gerçekten asalaklıkla suçlandırılabilir. Fakat tunç renkli guguk kuşunun göç yolculuğu karşısında her şeye rağmen hayranlık duymamak elde değildir. Güney Batı Pasifik’in bu kuşlarının asalaklık huyları, kuşlar dünyasının en dikkate değer ve şaşılacak güçlerinden birine sebep olmaktadır.

Tunç renkli guguk kuşları Yeni Zelanda’daki yazlık yurtlarında yumurtalarını sinekkapangillerin yuvalarına yumurtlarlar. Böylece, guguk kuşu yavruların’ büyüten, göçücü olmayan analık ve babalık olmaktadır. Tüylenen yavru guguk kuşları, Avustralya ile Yeni Zelanda arasındaki 1900 kilometrelik suyu tereddütsüzce uçarak katetmekte, sonra da 1 500 kilometre daha kuzeydeki Solomon ve Bismarck adalarına uçarak, orada, daha önce gelmiş olan ergin guguk kuşlarına mucizeyi şekilde kavuşmaktadırlar.

Guguk kuşların hepsi asalak değildir: Görüldüğü gibi, Eski Dünya guguk kuşlarının birçoğu asalaktır: Yumurtalarını başka kuşların yuvalarına yumurtlarlar ve genellikle bir yuvaya bir tek yumurta bırakırlar. Guguk kuşu yumurtalarının kuluçka süresi başka kuşlarınkinden kısadır. Yumurtadan çıkan guguk kuşu yavruları yuva arkadaşlarından daha çabuk büyümektedirler, genel olarak onlardan daha da iridirler ve onları yuvadan kaldırıp atmaya içgüdüsel bir zor duyarlar. Sonuç olarak, yuvanın asıl sahibi olan kuşun küçük yavruları imha olmaktadır.

Bazı tabiat bilginleri, asalak guguk kuşu dişisinin önce yumurtasını yumurtladığı, sonra da onu başka bir kuşun yuvasına bıraktığı kanısındadırlar. Fakat bu teori ispat edilememiştir. Gerçek şu şekilde olsa gerektir: Bu dişi guguk kuşları küçük kuşların yuvaların’ gözlerine kestir. mektep sonra uygun bir zamanda buraya kendi yumurtalarından bir tanesini yumurtlamaktadırlar. Dişi guguk kuşu bir kare yumurtasını yumurtladıktan sonra, artık yumurtasının, dolayısıyla doğacak olan yavrusunun kaderiyle ilgilenmemektedir.

Fakat bir tanesinin dışındaki bütün Yeni Dünya guguk kuşları, kendilerine yuva yapmakta ve yavruların’ bunun içinde büyütmektedirler. Gugukgiller ailesinde 130 tür vardır. Guguk kuşlarının arasında serçe iriliğinde olanları olduğu gibi, sülün kadar iri olanlar da vardır.

Dünyanın hemen her yerinde guguk kuşu bulunmakla beraber, sayı ve tür bakımından en kalabalık bulundukları bölgeler Afrika ile Hindistan ve Malaya tropikal kuşaklarıdır. Ailedeki bazı kuşlar gayet parlak renklidir, birkaçının göz kamaştırıcı renklerde süs tüyleri de vardır. Fakat guguk kuşlarının çoğunluğu kahvemsi renklidir, karın bölgeleri yol yoldur, kuyrukları yuvarlak ve ucu beyaz, orta uzunluktaki gagalan kuvvetli ve kavislidir.

Özellikle böcekle beslenen guguk kuşlarının Kuzey Yarımküresi’nde yaşayanları kış gelince tropikal kuşaklara göç etmek zorundadırlar. Meselâ, Birleşik Amerika’nın kara gagalı ve sarı gagalı guguk kuşları her yıl Güney Amerika’ya göç ederler. Guguk kuşu kendi yurdunda dahi çekingen ve ürkek bir kuştur. Kendine öz meşhur sesini duyan çoksa da, kuşun kendini görenler enderdir.

Atmacaya Benzeyen Gerçek Guguk Kuşları:

Gerçek guguk kuşları Eski Dünyanın ormanlarında yaşarlar. Güzel uçan ve böcek yiyen bu asalak kuşların gayet ahenkli bir sesi vardır. Çocukların o kadar sevdikleri guguklu saatin nağmeleri, guguk kuşunun sesinin taklididir.

Kül rengi guguk veya öbür adıyla Avrupa adi guguk kuşu (Cuculus canorus) adeta bir küçük atmaca görünüşünde 37 santim uzunluğundaki bir küçük kuştur. Sırtı gri veya kahverengi, karnı gri fon üzerinde daha koyu şeritlidir.

Avrupa’da küçük kuş grupları kül rengi guguğu yuvalarının yakınında görünce, atmaca görünüşünden veya asalaklık huyundan ötürü ona karşı bazen saldırıya geçerler. Fakat tek oldukları zaman, bu atmacaya benzer kuşa pek yaklaşmaya cesaret edemezler, o da yumurtasını o kuşların yuvasına rahatça yumurtlayabilir. Avrupa’da, Asya’da ve Afrika’da kül rengi guguğun bulunmadığı ülke veya bölge azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.