Yeşim Taşı Nedir? Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Özellikleri: Yeşim saflığın ve mutluluğun sembolüdür. Doğu’da çok değer verilen bu taş huzur içindeki bilgeliği temsil eder. Kalp çakrasıyla özdeşleştirilir, aşkı ve ruhsal beslenmeyi arttırır. Onu taşıyanı kötülüklerden koruyan ve uyum getiren koruyucu bir taştır. Şans ve dostluğu çektiğine inanılır.

Psikolojik olarak kişiliği oturtur ve bedeni zihinle bütünleştirir. Kendine yeterliliği destekler. Zihinsel olarak olumsuz düşünceleri uzaklaştırır ve zihni sakinleştirir. Düşünceleri uyarır ve hemen harekete geçirmek için yapılması gerekenleri sadeleştirir.

Duygusal olarak Yeşim bir “rüya taşı”dır. Alna konulduğunda içgörü sağlayan rüyalara neden olur. Özellikle öfke kaynaklı duygusal boşalmalara yardım eder.

Ruhsal olarak arındırıcı bir taştır, bedenin filtrasyonuna ve boşaltım organlarına yardım eder. Böbrekler için birebirdir. Jadeit ve Nefrit aynı iyileştirici etkilere sahiptirler ama ayrı renklerde olanlarının farklı özellikleri vardır.

İyileştirme Gücü: Yeşim böbrekleri ve supra-adrenal bezleri iyileştirir, toksinleri giderir, hücre ve iskelet sistemlerini yeniden birbirlerine bağlar, dikişleri iyileştirir. Üremeye ve çocuk doğurmaya yardımcıdır. Kalçalar ve dalak üzerinde çalışır. Beden sıvılarım, su-tuz/asit-alkalin oranlarını dengeler.

Konumu: Uygun şekilde yerleştirin veya takın. Çinliler, Yeşim’in erdemlerini bedene aktardığına inanırlar.

Özel Renkler: Genel özelliklerinin yanı sıra farklı renkleri aşağıda sıralanan özelliklere sahiptir:

Mavi/Mavi-Yeşil Yeşim barışı ve yansıtmayı sembolize eder. İç huzuru ve sabır verir. Yavaş ama istikrarlı ilerlemenin taşıdır. Kontrolleri dışındaki durumlar yüzünden bunalmış kişilere yardım eder.

Kahverengi Yeşim güçlü bir topraklama yapar. Yeryüzüne bağlanır ve rahatlık, güvenilirlik hissi verir. Yeni bir ortama uymaya yardım eder.

Yeşil Yeşim en sık rastlanan Yeşim’dir. Sinir sistemini yatıştırır ve tutkuları yapıcı yollarla kanalize eder. Yeşil Yeşim kötü giden ilişkilere uyum vermek için kullanılır.

Lavanta rengi Yeşim duygusal hasarları ve travmaları giderir, iç huzuru verir. Duygusal meselelerde incelikleri ve kendini tutmayı öğretir, net sınırlar çizer.

Turuncu Yeşim enerjik ve sessizce uyaran bir taştır. Mutluluk verir ve Yeşim tüm varlıkların aralarında birbirlerine bağlı olduklarını öğretir.

Kırmızı Yeşim en tutkulu ve uyarıcı Yeşim’dir. Aşkla ve içini dökmekle özdeşleştirilir. Öfkeye erişir, gerilimi yapıcı şekle dönüşecek biçimde azaltır.

Beyaz Yeşim enerjiyi en yapıcı şekilde yönlendirir, dikkat dağılmalarını engeller, olabilecek en iyi sonuçları vurgular ve ilgili bilgileri çektiği için karar almaya da yardımcı olur.

Sarı Yeşim enerjik ve uyarıcıdır ama buna bir yumuşaklık katarak mutluluk ve neşe verir. Sindirim ve boşaltım sistemlerine yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.