Saksı Çiçeklerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçek nasıl bakılır? Çiçek bakımında nelere dikkat etmelisiniz? Bu tür sorular evlerde veya iş yerinde çiçek yetiştiren kişilerin sık sık sorduğu sorulardır. Ne yaparsanız yapın, ne kadar özen gösterirseniz gösterin bazen çiçekleriniz istediğiniz gibi güzel görünmezler. Onlara yeteri kadar ilgi ve özen gösteriyor olabilirsiniz fakat her çiçeğin değişik özellikleri vardır. Bu da her çiçek için farklı bakım şekli demektir. Peki, çiçeklere en uygun yeri nasıl ayarlayacağız?

Evinizin içine gelişigüzel bir yere bitkinizi koymayınız. Çünkü her nokta onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Bitkiler için seçtiğiniz mekânların bitkinin temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. Bitkinin yerleştiği mekân bitki için gerekli olan ışığı almalı, yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlamalıdır. Işık, nem ve sıcaklık sağlıklı bitki yetiştirmemin en önemli faktörlerindendir. Çoğumuz bitkimizi pencereye çok yakın yerlere koyarız.

Bitkiler İçin Işık

Bitkilerin gerektiği şekilde gelişme ve büyümeleri için ışık çok önemlidir. Söz ettiğimiz bitkiler çok karanlık mekânlara konulduğu zaman sağlıklı bitki görünümünü kaybeder. Açık renge sahip bir duvar karşısında bitkilerin daha iyi gelişmeleri ve koyu renge sahip bir duvar karşısında ise kötü hale gelmelerinin nedeni budur. Eğer bitki karanlık bir yere konulmak zorunda kalırsa yapay ışık yardımı ile bu sorun çözümlenebilir.

Bitkiler İçin Sıcaklık

Evde yetiştirilmekte olan salon bitkileri, her ne kadar seralardan gelmiş olsalar da, bizim sahip olduğumuzdan daima ılık iklim kökenlidirler. Sürekli ve sık yer değişikliği bitkilerimiz için zararlı olacaktır. Bitkiler için ideal sıcaklık değerleri  aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır. 27-28°C (80°F) Yüksek hava nem de salon bitkileri için maksimum sıcaklık. 22 – 23°C (72°F) Salon bitkilerinin büyük bir bölümü için maksimum sıcaklık. 15 – 16°C (60°F) Tropikal salon bitkiler için en düşük sıcaklık. 12-13°C (45°F) Bilinen salon bitkileri için minimum sıcaklık. 5-10°C(36°F-42°F) Dayanıklı salon bitkileri için kış sıcaklığı.

Uygun Su Miktarı

Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne miktarda olacağını bilebilmek için tecrübeli olmak gerekir. Burada parmak uçlarınız zaman geçtikçe tecrübe kazanacak ve ıslak (suyun topraktan sızması), orta nemli ve kuru (parmağın nem hissetmemesi) arasındaki farkı hissedecektir. Böylece her gün fark eden toprağın neminin derecesini rahat bir şekilde ölçebilirsiniz. Saksının dip kısmı ve altındaki tabak da sık sık kontrol edilmelidir. Saksının drenajı iyi yapılmalı su dipte birikmemelidir.

Sulama işlemi, hiç kuşkusuz çiçeğinizin bakımı için önemli noktalardan biri. Bu anlamda, çiçeğin su ihtiyacını doğru belirleyebilmek gerekir. Eğer çiçeğiniz çok güneş alan bir alanda yer alıyorsa, doğal olarak suya daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Suyu sevmeyen bir saksı çiçeğiniz varsa, durum biraz daha farklılaşacaktır. Suyu seven nemli bir saksı çiçeğiniz varsa, gün içerisinde yapraklarına su püskürterek, su ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Saksı Ne Zaman Değiştirilir?

Kuralların dışına çıkılmazda saksı değiştirmek zor değildir.

 • Bitkinin büyüme sırasında göz ile görünen bir yavaşlama varsa,
 • Bitkinin renginde solgunluk başlarsa,
 • Köklerin saksının alt bölümlerinde çıkması gibi bir görüntü meydana gelmiş ise

Saksının değiştirme zamanı gelmiştir.

Değişecek Saksı Nasıl Olmalıdır?

Saksıyı yeni aldıysanız 24 saat kireçsiz suda bekletmelisiniz. Eğer saksı eskiyse, içi ve dışı su altında iyice fırça ile temizlendikten sonra kullanılmalıdır. Temel kurallardan bir tanesi, saksı drenajının iyi olmasıdır.

Değiştirme İşlemi

 • Saksının bir kenarı yavaşça sert bir yere vurulup bitkinin rahat bir şekilde saksıdan çıkması sağlanır.
 • Yeni saksının dip kısmındaki su akıtma deliğinin üzerine birkaç saksı kırığı konduktan sonra üzerine 3 cm kadar taze toprak konur.
 • Çiçeğin köklerinden eski toprak silkelendikten sonra, bitki, saksının orta kısmına gelecek şekilde oturtulur.
 • Kalan boşluk taze toprakla, saksının üst düzeyinde 1-2 cm boşluk kalacak şekilde doldurulup, sert bir yere vurularak toprağın sıkışması sağlanmalıdır.
 • Değişim aşaması bittikten sonra toprak bütünüyle nemli hale gelinceye kadar su verilir ve güneş ışığı almayan, aydınlık ve ılık bir yere yerleştirilerek köklerin yeni ortamlarına uymaları sağlanır.

Budama

Gövdeleri odunsu yapıda ve fazla boylanma özelliğine sahip olan salon bitkilerinin alt kısımlarından başlayarak dallanmalarını sağlamak için budama gereklidir. Bazı bitkiler çok uzun olarak, bazıları da enlemesine büyürler. Dikkatli bir budama sonucunda doğal şekillerini yeniden kazanabilirler. Budama genellikle ilkbaharda yapılır. Bazı bitkiler ise çiçekleri geçtikten sonra budanır. Büyüme zamanlarında daha çabuk gelişen üst kısımlarını zayıflatmak adına, yumuşak tepe kısımları alma ile yan dallarının daha iyi gelişmesi ve daha bol çiçeklenmesi sağlanır. Budamada kullanılacak aletler keskin olmalıdır. Aksi halde kapanmayan yaralar bitkiyi çürütüp ölmelerine neden olacaktır.

Aylara Göre Çiçek Seçimi

 • Ocak: Karanfil
 • Şubat: Menekşe veya Kırmızı Gül
 • Mart: Fulya veya Nergis
 • Nisan: Papatya
 • Mayıs: İnci Çiçeği
 • Haziran: Gül
 • Temmuz: Peygamber Çiçeği
 • Ağustos: Glayöl
 • Eylül: Aster
 • Ekim: Şamdan Çiçeği
 • Kasım: Krizantem
 • Aralık: Atatürk Çiçeği veya Nergis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.