Manyetik Alan Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Manyetik alan dediğimiz alan bir mıknatıs parçasının manyetik özelliklerini gösterebildiği alandır. Manyetik alan dışında birde manyetik alan çizgileri bulunmaktadır.

Manyetik alan çizgileri mıknatısın bu bölgede oluşturduğu çizgilerdir. Mıknatıs cisminde norden ve suden yönleri vardır manyetik alan çizgileri de bu yöndedir.

Manyetik alanın oluşmasına neden olan mıknatıs nedir bir de bunu inceleyelim;

Mıknatıs: mıknatısta aynı yönlü kutuplar birbirini iter ter yönlü kutuplar birbirini çeker.

Mıknatıs parçası ne kadar parçalanırsa parçalansın tek yönlü kutup asla meyana getirilemez en küçük parçasında bile ters yönlü kutup mevcuttur.

Manyetik kutuplar nelerdir?

Herhangi bir mıknatısı kütle merkezinde asarsanız eğer bir ucu kuzeyi diğer ucu da güneyi gösterir ve kuzeyi gösteren uca kuzey kutbu güneyi gösteren uca da güney kutbu adı verilmektedir. Sizlere bu yazımızın devamında yerin ve dünyanın manyetik alanı hakkında bilgi aktaracağız.

Yerin manyetik alanı nedir?

Yer kısmının manyetik alanı adı verdiğimiz bölgeye dünyanın sıvı ve dış çekirdeğinin konveksiyon akımları ile oluşmasıdır.

Dış çekirdekteki konveksiyon bir süre sonra kendiliğinden manyetik alanı oluşturmaktadır. Bu konveksiyon oluşumu yeni gerçekleşen bir durum değildir aksine dünya ilk var olduğu günden bu yana kendisi de oluşmuştur.

Dünyanın iç katmanlarındaki atomların yeterli bir güçle ve sürekli olarak düzenli bir şekilde değişip yönlendirilmesi kalıcı mıknatıslanmaya neden olmaktadır bunun sonucunda da dünya kabuğunda kalıcı mıknatıslanma meydana gelir.

Mıknatıslama denilince dünyayı da etrafı tamamen bir küresel mıknatısla çevrili olarak düşünebiliriz. Hareket etmesini ve dengesinin bozulmamasını sağlayan bir küresel mıknatıs denilebilir.

Yeryüzü çekirdeğinin içi katı dışı sıvı termal hareketlerle kendiliğinden manyetik alanlar oluşturmaktadır.

Dünyanın manyetik alanı nedir?

Günümüzde dünyanın manyetik alanıyla ilgili pusula en büyük buluşlarından bir tanesidir. Pusulanın buluşu tamamen dünyanın manyetik alanı sayesindedir. Pusula insanoğlu yaşamında en büyük yol gösterici buluş olmuştur. Pusulanın icadından sonra pusuladan ilham alınarak işimize yarayacak çok sayıda buluşlarda yapılmıştır.

Manyetik alan kuzey ve güney diye ayrılmaktadır ancak dünyanın çekirdek kısmında tekrar buluşmaktadır. Günümüzde var olan 3 ana madde manyetik alanla doğrudan ilişkilidir. Ayrıca bu maddeler manyetik alana verdiği tepkilere göre de ayrılmaktadır. Bu maddeler; diamanyetik, paramanyetik ve feromanyetik olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır.

a) Diamanyetik maddeler; Diamanyetik maddeler tek sayılı elektronlara sahip ve tamamlanmamış içinde kabuğu olmayan maddelerde görülmektedir. Buna örnek verecek olursak;

Radyum, potasyum, magnezyum, hidrojen, bakır, gümüş, altın ve su diamanyetik maddeye örnektir.

b) Paramanyetik maddeler; Paramanyetik maddeler çift sayılı elektronlarda görülür. Bu maddeye örnek verecek olursak eğer;

Aleminyum, silisyum ve hava paramanyetik maddeye örnektir.

c) Fero amnyetik maddeler; Mıknatıs lardan fazlasıyla etkilenen maddelerdir. Mıknatıs kuvvetine kolayca yenik düşerler. Bu maddeye örnek verecek olursak eğer;

Nikel, demir, kobalt gibi maddeler bu manyetik maddeye örnek verilebilir.

Yeryüzünün daha doğrusu yaşadığımız gezegen olan dünyanın manyetik alanı bir çubuğa benzetilmektedir. Dünyanın dönüş ekseni dediğimiz hareket bölgesine 11 derece eğilimlidir. Hepimizin merak ettiği üzere dünyanın manyetik alanı nereden gelmektedir bu konuyu beraber inceleyelim.

Manyetik alan dediğimiz bölge tamamen elektrik akımlarıyla çevrilidir ve dünyanın manyetik alana sahip olması erimiş metal çekirdeğe sebep gösterilmektedir. Dünyanın manyetik alan döngüsü sabit değildir.

Ayrıca dünyanın manyetik alanı döngü halindeki elektrik akımının ard arda olması aniden harekete geçebileceğini göstermektedir.

Yeryüzünde her bölgenin her alanın farklı manyetik alanı ve mıknatıs döngüsü vardır. Manyetik alanın yeryüzündeki ölçüsü ortalama olarak 0.3 ten 0.6 gauss olacak şekilde çeşitlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.