Kezzap Nedir? Ne İşe Yarar? Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

Kezzap Nedir? Nitrik asitin halk dilindeki adına kezzap denmektedir. 3 oksijen, bir hidrojen, bir azot birleşiminden meydana gelen kezzap çok kuvvetli bir asit olarak bilinmektedir.

Nitrik asitin yani kezzabın formülü HNO3 formülü ile belirtilir. Kezzap gliserin ile birleştirildiği zaman nitro gliserin meydana gelmektedir. Nitrik asit, patlayıcı madde haline dönüştürülebilen kimyasalları nitrata dönüştürdüğü için patlayıcı madde üretimi yapılırken genel olarak tümünde kullanılmaktadır.

Dinamit ya da TNT gibi paylayıcı maddelerin yapımında kullanılmaktadır. Başka bir özelliği ise plastik ya da gübre yapmak için de kullanılmasıdır.

Kezzabın bir başka adı ise Aqua fortis olarak bilinir. Nitrik asit yani kezzap insan tenine temas ederse eğer vücutta tedavisi mümkün olmayan yaraların oluşmasına neden olur.

Kezzap vücudun herhangi bir yerine temas eder ise o bölgede anında yanma meydana gelir ve bir bölüme kadar bu yanma git gide daha büyük bir hale gelir. Bunun sonucunda ise kezzabın değdiği yerde ve o alanın çevresinde derin yaralar meydana getirmektedir. Türkiye’de kezzap yüzünden mağdur olan eski sanatçı Bergen örnek olarak gösterilebilir.

Suratına gelen kezzap yüzünden yüzünün bir kısmını ve bir gözünü kaybetmek zorunda kalmıştır. Kezzabın neden olduğu yaralar insanın hayatı boyunca asla iyileşmez ve bir ömür boyu bu yaralar ile yaşamak zorunda kalır.

Fakat günümüzde kullanılan teknoloji ile uzun zaman gerektiren tedaviler ya da ameliyat ile bu sorunun ortadan kalkma ihtimali vardır. Fakat bazı kişilerde günümüz teknolojisi bile yetersiz kalmaktadır. Kezzabın %100’lük olan türüne mutlak asit adı verilir.

Ticaret için satılan nitrik asitin oranı ise % 60 ya da % 66’dır ve bunlara kezzap denmektedir. Nitrik asit, %60’lık bir seviyeye kadar da dumansıdır. Daha sonra yoğunluğu arttırıldığı zaman asit dumanlı bir hale gelir ve açık havada sis meydana getirir. Kezzap eski zamanlarda güherçileden meydana getirilirdir.

Fakat güherçile çok fazla bulunmadığı için ve kezzapta patlayıcı maddelerde yoğun olarak kullanıldığı için başka bir şekilde elde etmek için bazı yöntemler bulunmaya çalışıldı. Bundan dolayı günümüzde geniş bir şekilde azot endüstrisi meydana geldi. Azot endüstrisi kurulduktan sonra kezzap sentetik bir şekilde elde edilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise birkaç yoldan meydana getirilmektedir.

Eğer bir ülkenin amonyak endüstrisi ileri bir derecede ise nitrik asit yapımı için ilk olarak amonyak tercih edilir. Nitrik asitin 3 çeşit etkisi vardır. Bunlar; asit, yükseltgen ve nitrolama etkileridir. Bu etkilerin özelliğinden dolayı bazı kimyasal olayları başka asitler yapamadığı zaman bunların yapımında nitrik asit kullanımı devreye girer. Yine başka asitlerin çözemediği bakır, kurşun, gümüş, cıva gibi metallerin çözülmesinde nitrik asit devreye girmektedir.

Nitrik asitin özelliği olan nitrolama özelliğinden yola çıkılarak birçok nitro bileşikleri meydana getirilmiştir. Meydana getirilen bu bileşiklerin belli bir kısmı patlayıcı madde olma özelliğine sahiptir ve savaş endüstrisi için kullanılmaktadır. Şimdi sizlere en önemli nitro bileşiklerinin adlarını yazalım. Bunlar;

  • Nitrogliserin
  • Nitroselüloz
  • trinitrotoluen
  • pikrin asit

Kezzap temizlik amacı ile de kullanılmaktadır ve genelde mermerleri temizlemek için, beyazlatmak için, tuvalet ya da mutfakların pek fazla dikkat edilmeyen yerlerinde bulunan kirli yerleri temizlemek için tercih edilir. Kezzabı temizlik amacı ile kullanan ev hanımlarının son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Ellerine eldiven gibi koruyucu şeyler takmayı ihmal etmemelidirler.

Böylece yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere kezzap ile ilgili bazı detaylara yer vermeye çalıştık. Sizler için faydalı bir yazı olacağını umuyoruz…

6 Yorum

  1. bu kezzap çok tehlikeli birşey bunu kesinlikle yasaklamaları gerekiyor çünkü bir çok insan özellikle kadın tehlike altında

  2. güzel açıklayıcı bir mekale olmuş elinize sağlık bu tür faydalı bilgileri bize paylaştıgınız için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.