Hamam Böceklerini Evden Uzaklaştırmanın Yolları Nelerdir?

Evinizde ki hamam böceklerinde bıktıysanız bu yazımız tam size göre. Hamam böceklerini evden uzaklaştırmanın yollarını sizler için bu yazımızda detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. Evinizin belli köşelerinde çatlaklıklar varsa eğer onların içinde de büyük ihtimal böcekler vardır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda öğrenilen bilgilere göre hamam böceklerinin bir özelliği ortaya çıkmıştır. Bu özellik ise hamam böceklerinin yalnız yaşayamamalarıdır. Hamam böceklerinin yalnız yaşamaları onların sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Oldukça yüksek bir hızla üreyebilen hamam böceklerinin bir başka özellikleri ise bulundukları ortama çok kolay uyum sağlarlar. Kafası kopmuş olan bir hamam böceği 10 gün daha yaşayabilirler. Daha sonra ise susarlar ve kafaları olmadığı için susuzluktan ölürler. Hamam böcekleri hastalık ve bakteri yayarlar, bundan dolayı sağlımız açısından tehlike arz ederler.

Özellikle çocuklu aileler hamam böceklerini çocuklarının sağlıkları açısından vakit kaybetmeden evden uzaklaştırmalıdırlar. Yapılan bilimsel araştırmalara göre hamam böcekleri bazı kokuları sevmediği için o kokuların bulunduğu ortamdan da kaçmaktadırlar.

Hamam böceklerinin sevmediği kokular nelerdir?

1) Defne yaprağı: Defne başlı başına böcek kovma işlevini görür ve doğaldır. Defne yaprağının kokusundan hamam böcekleri iğrenirler. Mutfakta yer alan ezilmiş halde bulunan defne yaprağını sadece hamam böceklerini değil karıncaları da evinizden uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz. Defne yaprağını kaynatarak böcek çayı hazırlayın. Böcek çayını hazırladıktan sonra evinizin hangi bölgesinde böcek yoğun halde bulunuyorsa oraya püskürterek bu sorununuza son verebilirsiniz.

2) Narenciye: Hamam böcekleri ve diğer haşaratlar narenciye kokusundan iğrenirler. Püskürtme şişesinin içine limon ya da portakal suyu bırakın, daha sonra bunu evinize püskürtün. Böceklerin yoğun olduğu bölgelerde limon suyunun daha fazla etkili olduğu kanıtlanmıştır. Limonu biraz sulandırın ve sulandırdığınız su ile yerlerinizi de silebilirsiniz. Bu saydığımız narenciyelerin kabukları da böcekleri uzaklaştırmak için birebirdir. Portakalın ya da limonun kabuklarını rendeleyerek dolabınızın için bırakın. Bu sayede sadece hamam böceklerini değil güveleri de evinizden uzaklaştırabilirsiniz.

3) Kırmızıbiber: Kırmızıbiberin de böcekleri uzaklaştırmada etkili olduğu bilinmektedir. Hamam böceği çorbası hazırlamanızda fayda vardır. Bu çorbayı hazırlamak için kaynamakta olan bir litre suyun içine bir yemek kaşığı kırmızıbiber, ezilmiş halde olan sarımsak, ezdiğiniz ya da rendelenmiş olduğunuz soğanı ekleyin. Bütün bunları yaptıktan sonra hazırladığınız çorbayı soğuması için bekletin. Çorba soğuduktan sonra sprey şişesine doldurun ve böceklerin olduğu bölgelere sıktığınız takdirde faydasını göreceksiniz.

4) Biberiye yağı: Bitkisel uçucu yağların kokusu hamam böceklerini rahatsız eder. Hazırlamış olduğunuz pamuk toplarına biberiye yağını sürün. Daha sonra bu topları böceklerin olduğu yerlere iyice oturacak şekilde bırakın. Kokusu geçici olduğu için bu işlemi tekrar tekrar yapmanız gerekmektedir. Hamam böceklerinin sedir ve okaliptüs gibi bitkisel yağ kokularını sevmediği bilinir. Genel olarak sediri tercih edebilirsiniz. Çünkü sedir sadece hamam böceklerini değil birçok haşaratı da uzaklaştırır.

5) Sarımsak: Birçok böcekle birlikte hamam böcekleri de sarımsağın kokusundan nefret ederler. Daha etkili bir yol bulmak istiyorsanız eğer ezilmiş bir taze sarımsağı tercih edin. Evinize gelen insanların sarımsak kokusundan rahatsız olmasını istemiyorsanız eğer daha kolay bir yol olan sarımsak tozunu tercih edebilirsiniz. Bu tozu böceklerin yuvasına sıkın ve etkisini görün.

6) Salatalık: Hamam böcekleri salatalık kokusundan iğrenirler. Taze salatalığın kabuğunun yaydığı kokudan rahatsız olurlar. Salatalığı soyun ve böceklerin olduğu yere bırakın, kabukların taze olduğu süre içinde hamam böcekleri evinizden uzaklaşacaktır.

7) Lavanta: Lavanta yağının da hamam böceklerini kovmada yararlı olduğu bilinir.

8) Nane ve adaçayı: Nane ve adaçayı gibi bitkiler de hamam böceklerinin evinizden uzaklaşması için sizlere yardımcı olacaktır. Melekotunun da uzaklaştırma özelliğinin olduğu bilinir.

9) Sirke: Bir miktar suyun içine sirke bıraktığınız takdirde hamam böceklerini evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Bu karışımı yine aynı şekilde püskürtme şişesinin içine doldurun ve böceklerin olduğu yere sıkın. Böylece etkisini göreceksinizdir.

10) Boya kokusu: Boya kokusundan, tamirat ya da temizlik kokusundan hamam böcekleri nefret eder. Bunun için evinizi sürekli olarak temiz tutmanız gerekmektedir.

11) Amonyak: Amonyak, hamam böcekleri için düşmandır. Fakat dikkat etmeniz gerek bir nokta ise amonyağı çok fazla koklamamanız gerekir. Çünkü aşırı derecede koklanıldığı zaman insanlar üzerinde de olumsuz etki gösterir.

12) Naftalin: Elde edilen bir başka bilgiye göre naftalin kokusu da hamam böcekleri üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Fakat naftalin içinde barındırdığı bazı maddeler yüzünden insan sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Bundan dolayı bu uygulama pek tavsiye edilmez.

13) Pandan otu: Pandan otu, böceklerin solunum ve sindirim sistemini tahrip eder. Bundan dolayı böcekler evinizden kaçmak zorunda kalır.

14) Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağını kapılarınızın altlarına, pencerelerinizin altlarına ya da böcekler hangi taraftan geliyorsa oraya püskürtün. Böylece etkisini görmüş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.