Gökkuşağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Yağmur yağdıktan sonra gökyüzünde yedi renkte bir kemer belirmektedir. Altından geçmek için onu kovalarız fakat o durmadan kaçmaya devam eder. İşte bunun adına gökkuşağı denir.

Özet olarak açıklayacaksak; güneş ışınlarının düşmekte olan yağmur damlalarından kırılıp yansıması ile gökyüzünde meydana gelen yedi renkli olan, kemer şeklindeki görüntüye gökkuşağı adı verilir. Halk dilinde ise alkım, ebekuşağı, alaimisema, ebemkuşağı, elegimsağma, hacılarkuşağı, yağmurkuşağı gibi isimlerle de anılmaktadır.

Genel olarak öğleden sonra ki sağanak yağmurların bitmesinden sonra gözlemlenmektedir. Gökkuşağında meydana gelen kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renkleri güneşli ve aynı zamanda yağmurlu günlerde yağmur damlalarının güneş ışınlarını bir prizma gibi tayflara ayırması ile meydana gelir.

Sıradan bir gökkuşağı tam veya yarım bir yay şeklinde meydana gelir. Yerden gitgide yükseldiği zaman, örneğin yüksekten uçmakta olan bir uçaktan gökkuşağını tam bir daire biçiminde görürüz. Genel olarak güneş ışığında görülse de ay ışığında veya yapay ışıkta da görülebilmektedir.

Gökkuşağının ona bakan kişiye göre uzaklığı sabit olmamaktadır. Gökkuşağını meydana getiren yağmur damlaları güneş ışığının tersinde yer alır. Bundan dolayı bakan kişinin göreceği gökkuşağı ya yarıçapı açı türünden 42° ya da 50° içinde olmaktadır. Güneşin yüksekliği 52°’yi geçtiği zaman gökkuşağı meydana gelmez. 42° olan birinci gökkuşağında kırmızı renk dış tarafta, mor renk ise iç taraftadır. 50° yarıçaplı olan gökkuşağında ise renk dizilimi bunun tam tersi şeklindedir.

Bu iki gökkuşağından başka kimi zaman kırmızı veya kırmızı-yeşil renklerden meydana gelen daha sönük olan küçük ikinci bir gökkuşağı da görülebilir. Gerekli koşulların meydana gelmesinden sonra da su fıskiyelerinin, çağlayan çevrelerinin ya da soğuk havalarda buz kristallerinin yansıtmış olduğu küçük çapta gökkuşakları da gözlemlenebilir.

Gökkuşağı Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Birinci Gökkuşağı
En fazla rastlanılan gökkuşağı çeşidi budur. İlkel gökkuşağı diye de söylenen bu gökkuşağında kırmızı renk dışta, mor renk ise iç tarafta yer alır. Renklerin dizilimine bakacak olursak sırasının dış taraftan iç tarafa doğru kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mor şeklindedir.

İkinci Gökkuşağı
İkinci gökkuşağına bakacak olursak kırmızı renginin en iç tarafta,  mor renginin ise en dış tarafta yer aldığını görürüz. Işığın biraz daha zayıf olduğu bu gökkuşağında yer alan renklerin sıralaması ise; mor, mavi, turkuaz, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı şeklindedir.

Küçük Kuşaklar
Küçük kuşaklar bir tek kırmızı ya da kırmızı-yeşil renk bantlarından meydana gelir. Birinci kuşakların içinde, ikinci kuşakların ise dışında yer alırlar.

Gökkuşağı Efsaneleri

Pek çok kültürü ele aldığımız zaman bu kültürlerde gökkuşağının cennet ve dünya arasında yer alan köprü olduğunu görürüz. Bu kültürlere göre gökkuşağı cennet ve dünya arasında bağlantıyı sağlamaktadır. Batı kültürüne baktığımız zaman ise umut ile şansın sembolü olarak karşımıza çıkmaktadır.

İran Müslümanları açısından bakacak olduğumuz zaman her rengin farklı farklı anlamları bulunmaktadır. Yeşil bolluk ile bereket temsil etmektedir, kırmızı savaşı temsil etmektedir, sarı ise ölümü temsil etmektedir.

Güney Amerika Yerlilerini ele alacak olursak denizin üstünden meydana gelen gökkuşağının uğur getirdiğine inanırlar.

Eski bir inanca göre de gökkuşağının altından geçildiği zaman kadın erkeğe dönüşür, erkek ise kadına dönüşür.

Fakat fizik kurallarını ele aldığımız zaman gökkuşağının altından geçmek ya da başladığı noktaya ulaşmak asla mümkün olmamaktadır. Gökkuşağı su ile ışıktan meydana geldiği için biz sırtımız güneşe döndüğümüz zaman gökkuşağı her zaman karşımızda yer alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.