Geri Dönüşüm Nedir? Nasıl Yapılır? Yarar ve Zararları Nelerdir?

Geri dönüşüm nedir?

Günümüzde kullanımı yapıldıktan sonra işimize yaramayıp çöpe attığımız veya uygun olmayan yerlere bıraktığımız sayısızca hammadde veya sonradan elden geçirilerek tekrara kullanıma uygun olacak sayısızca madde bulunmaktadır. Özellikle de kullanım dışı olan maddeler tekrardan kullanılma uygun hale getirilmek için toplanarak işlenmesine geri dönüşüm denilmektedir.

Geri dönüşüm aslında bir tür enerji tasarrufu projesidir. Amacı tamamen hava, se ve toprak kirliliğine karşı mücadele etmektir. Attığımız kutular, poşetler, cam şişeler ve plastik maddeler gibi üretimi için çevremizdeki ağaç vs. ürünlerin kesilip yok olmasına neden olacak şekilde üretimini azaltmak ve tekrar kullanılacak maddeler için çevreden tasarruf sağlayarak kullanım dışı maddeleri tekrar hayatımıza sokmaktır.

Kağıt, cam, metal ve plastik ürünler tamamen tekrar kullanıma uygun olan maddelerdir. Ancak bizler 1 defa kullandıktan sonra kullanamayacağımız hammaddelerdir.

Geri dönüşüm nasıl yapılmaktadır?

Geri dönüşüm projeleri için belirlenen bazı tesisler mevcuttur. Belirli yerlere çöp kovalarının yanına özellikle ayrıştırma zorluğu olmaması adına ve zaman tasarrufu adına her madde için ayrı kutular bulunmaktadır. Bu kutulara atık maddeler atılır. Bu kutular veya çevreden geri dönüşüme uygun maddeler alınarak bu toplama tesislerine ulaştırılır.

Ayrıştırılmayan maddeler bu tesislerde cam, metal, kağıt olacak şekilde ayrıştırılır. Daha sonra işin zor kısmı kağıtlar kendi arasında beyaz kağıt, renkli kağıt veya gazete olacak şekilde ayrıştırılır. Daha sonra ise ayrıştırma bittikten sonra belli gruplar halinde geri dönüşüm merkezlerine gönderilirler.

Geri dönüşüm merkezlerinde parçalanarak hammaddeye dönüştürülür. Daha sonradan ise hangi madde kullanılacaksa o madde ile ilgili yerlere iletilir.

Geri dönüşümün bizler için faydası nedir?

Hammadde tasarrufu ve hammadde tekrardan kullanılacağı için ekonomi tasarrufu,

Çöplere attığımız atık maddeler ülkenin belirli yerlerinde toplatılır ve yakılarak doğada yok olması sağlanır. Ancak bu çok uzun zamanlar aldığından çevre kirliliği daha sonrasında ise hava kirliliğine neden olmaktadır. Bu yüzden geri dönüşüm projeleri sayesinde atık maddeler azalır.

Geri dönüşüm için çevremizde bulunan atık maddeleri herhangi bir robot veya makine sağlayamamaktadır. Bunları toplayıp geri dönüşüme kazandırmak için insan gücüne ihtiyaç vardır. Bu sayede bu malzemeler toplatılır ve yerin kişiye maddi destek verilir, işsizlik konusunda da destek olmuş olur.

Çevremizde inanılmaz derecede atık hayvan dışkıları mevcuttur. Bazı hayvanların dışkıları toplanır ve gübre olarak kullanılır. Bu sayede hem tarım alanında verim sağlamış oluruz hem de çevre kirliliğine engel olmuş oluruz.

Ülkemizde hammadde den kaynaklı sınırlı olan ürünler vardır. Bu ürünler az bulunduğundan hem fiyat olarak yüksektir hem de üretimi zor ve azdır. Bu yüzden geri dönüşüm yapılarak hem az olan maddelerin tükenmesi korunur hem de fiyatlar da daha ferah sonuçlara ulaşırız.

Geri dönüşüm yapılmasının avantajları nelerdir?

Geri dönüşüm projesinde özellikle de bizlerin yaşam alanlarımızda olmazsa olmazımız olan oksijen almamızı sağlayan ağaçların kesilmesinin azalması aslında en büyük tasarruftur. Sizlere kaç ton kağıt için kaç ağacın kesildiğini aktardıktan sonra sizlerde bu konuda bize katılacaksınız.

Örneğin;

1 ton atık kağıt toplandığında 17 adet ağacın kesilmesi önlenmiş olur,

1 ton cam atığın toplanmasıyla 100 litre petrol tasarrufu yapılır,

En önemlilerden bir tanesi de enerji tasarrufunu ilgilendiren lastik atıklardır. 1 ton atık lastik toplandığında nereden bakarsanız %95 enerji tasarrufu yapılmaktadır.

Kullanmış olduğumuz hammaddelerin meydana gelmesi için çoğu kaynaklarımızı kullanmaktayız. Eğer bu şekilde kullanımlarda tasarruf yapılmaz ve kullanıma devam edilirse zamanla bu kaynaklarımız tükenir. Bu yüzden Enerji ve ekonomi krizi adına geri dönüşüm projeleri oldukça önem taşımaktadır. Sizler de elinizden geldiğince atacağınız atık maddeleriniz geri dönüşüm projelerine uygun olacak şekilde bırakınız.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.