Cıva Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri, Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Cıva nedir?

Cıva günümüzde çok sıklıkla geniş alanda kullanılan bir maddedir. Yeryüzünde çok fazla bulunmaması cıvayı daha da popüler hale getirmektedir. Cıvanın bulunduğu yerler;

İspanya, İtalya Kaliforniya, Meksika ve Peru da bulunur. Cıva ülkemizde de birkaç bölgede görülmektedir. Cıva zincifre adı verilen yanardağın püskürtme sonucu meydana gelen lavlarından elde edilmektedir.parlak kırmızı renginde olan zincifreden elde edilir.

Cıva diğer maddelere oranla katı halden sıvı hale çok çabuk geçebilen bir maddedir. Hatta şöyle de söyleyebiliriz cıva, oda sıcaklığında sıvı kalabilen tek maddedir. Cıva belirli işlemlerden geçtikten sonra gümüş rengini almaktadır.
Cıva normal sıcaklıkta buharlaşabilen uçucu bir maddedir.

Kaynama noktası 357 derecedir. Cıva uçucu madde olduğundan buharlaştığı zaman çok dikkat edilmelidir. Çünkü buharlaşma yolu ile solunum yollarına ulaşabilir ve kişi cıva buharından zehirlenebilir ayrıca şunu  bilmekte fayda vardır cıva zehirlenmesi çok tehlikeli bir zehirlenme türüdür. Cıva çok sayıda maddeyi çözebildiğinden saklanması çok zordur. Cıvanın çözemediği tek madde demirdir.

Demiri çözemediği için demirin içerisinde saklanabilir. Cıvanın çözebildiği maddeler;

Soydun, gümüş, kalay, bakır, altın gibi çok sayıda maddeyi çözebilmektedir. Cıva 39 derecede katılaşır, buna nazaran oda sıcaklığında dahi sıvılaşabilir. Cıva nemli ve kuru havada katı haldedir bu hava sıcaklığında herhangi bir değişiklik göstermez.

Cıvanın elde edilmesi;

Cıva genellikle lavların bulunduğu ülkelerde çıkartılır. Cıvayı elde etmek için çok fazla uğraşa gerek yoktur. Basit birkaç işlem sonucunda elde edilmektedir.

Zincifre adı verdiğimiz lavların soğuduktan sonra maden eritmek için kullanılan fırınlarda yüksek ateşle kaynama noktasına kadar ısıtılır daha sonrasında içinden hava akımı geçirilir. Kükürt dioksit gazını meydana getirmek için hava oksijeni ile zincifre birleştirilir, meydana gelen madde buharlaşarak cıva elde edilir.

Yukarıya yükselen buhar soğutulur ve ağır olan madde aşağıya çöker , sıvı tanecikler halinde aşağı çöken madde cıvayı oluşturur. Cıva buharı renksizdir.cıvanın donma noktası yüksek olduğundan genellikle sıvı haldedir.

Cıva nerelerde kullanılmaktadır;

Cıva daha çok tarımsal ve endüstriyel alanlarda çok fazla kullanılmaktadır. Cıva geçmişi insanoğlu tarihinden 3500 yıldan berigelen bir geçmişe sahiptir. Cıva maddelerde genellikle mantar öldürme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Günümüzde şuan cıvanın kullanım alanının yaygın olduğu yer özellikle de boya, plastik ve pil sanayileridir. Cıva alet olarak manometre, redresör’lerde kullanılır. Cıva patlayıcı maddelerde de kullanılmaktadır. Özellikle ateşleyici maddelerin yapımında kullanılır.

Aksesuar olarak cıva gümüş ve altın yapımında da kullanılmaktadır.

Cıvanın faydaları veya zararları nelerdir?

Cıva vücudumuz için inanılmaz tehlike saçan bir maddedir. Tek başına zaten tehlike saçmaktadır. İnhibitör yayan bir maddedir. Az bulunduğundan pahalı bir elementtir. Cıva solunum ve mideye doğrudan ulaştığından çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cıva vücudumuzdan çok zor bir şekilde atılmaktadır, zor atıldığından vücudumuzda birikir ve giderek vücudu zehirlemeye başlar. Uzun süre solunmaması gerekmektedir, uçucu madde olduğundan solunuma kolayca ulaşmaktadır.

Cıva özellikle de sinir sistemlerine zarar vermektedir. Cıva hücrelere kolayca ulaştığından hücreye ulaştıktan sonra doğrudan beyne ulaşmaktadır.

Cıva tüm dokularımıza ulaşarak orada kalabilir ve uzun süre kalmasından dolayı kalıcı nörolojik hastalıklara neden olabilir. Cıvanın neden olduğu hastalıklar kalıcı ve ne yazık ki tedavisi olmayan hastalıklardır.

Cıva uzun süreli baş ağrısına neden olur ve alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Dna ve kromozonlara zarar verir. Bu yüzden cıva yapımında veya cıvayı kullanacak olan kişini cıva havasını solumaması ve uzun süre temasta bulunmaması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.