Bozuk Balık Nasıl Anlaşılır?

Bozuk balık almadan önce balığın taze olup olmadığını anlamalısınız. Balığınızın taze olduğunu anlamak için solungaçların kırmızı olduğuna, gözlerinin parlak olduğuna, derisinin parlak olduğuna, pulların hepsinin yerinde olduğuna muhakkak bakın.

Bozuk balık kendini çok belli eder. Örneğin  balığı parmağınızla bastırdığınız zaman  parmak izi kalıyorsa o balık bayat demektir.  Eğer ki bastırdığınız et geri geliyorsa balığınız taze demektir.

Bozuk Balık Nasıl Anlaşılır? Balık Zehirlenmesi Neyden Kaynaklanır?Eğer balıktan keskin bir koku geliyorsa ve üzerinde gri lekeler varsa bunlar balığın bozuk olduğuna işaretlerdir.

Balık önünüze pişmiş olarak geldiyse ağzınıza attığınız zaman acı bir tat yada ekşi bir tat gelirse, buda balığın bozuk yada zehirli olduğuna bir işarettir, ve o balığı hemen kaldırıp  çöpe atmanızı öneririz.

Eğer ki aldığınız balık buzhane balığı ise aldığınız kişiye bunu sorabilirsiniz. Bunu buz dolabında yada derin dondurucuda saklayamazsınız. Çünkü balığımız bir kere dondurulmuş ve çözülmüş ise bu balık bakteri üretmeye başlamış demektir. Bu nedenle balığımızı hemen tüketmelisiniz. Eğer ki güvenilir bir balıkçıdan alıyorsanız balıklarınız taze ise buz dolabında bir gün yada buzlukta 3 ay kadar saklaya bilirsiniz.

Balık Zehirlenmesi Neyden Kaynaklanır?

Balıklar uygun koşullarda tutulup satışa sunulmadığı için balıklarda zararlı toksin ve proteinler oluşması nedeniyle alerjik rahatsızlıklara veya ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Balıklar denizden çıkartıldıktan sonra ölürler ve insan sağlığına zararı olan histamin, proteini vücutlarında üremeye başlar. Bu yüzden tutulan balık hemen dondurulup satılmazsa balık bayatlar ve insanların tüketmesi durumunda ciddi ölümcül durumlara neden olur.

Çevre kirliliği nedeniyle suda çinko kurşun bakır ve cıva oluşur ve bunları balıklarda tüketir. Özellikle mezgit, levrek, kalkan, kırlangıç ve midye gibi balıklar metalleri daha fazla tükettiği için bu balıkların yenmesi sonucunda ciddi ölümlü zehirlenmeler oluşabilmektedir.

Balık zehirlenmesi belirtilerinde karın ağrısı, mide krampı, baş dönmesi, baygınlık, ateşin yükselmesi,  şoka girme ve bulantı durumları görülmektedir.

Balık zehirlenmesi bir kaç dakikada ortaya çıkar eğer bahsedilen belirtileri kendinizde görüyorsanız. bol bol su içerek kusmaya çalışın ve hemen bir hastaneye başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.