Araç Gaza Geçmiyor (Benzinden gaza geçme sorunu)

Lpg regülatör basıncının düşmesi= Regülatörün ne kadar kaliteli olmasına ve kullanma süresine göre regülatör basıncının düşmesinde değişme görülür. Eğer lpgnin regülatör basıncı düşerse aklımıza ilk olarak regülatörün arızalı olabileceği sorunu gelmemesi lazım.

Bilgisayara bağlayıp regülatör üzerinde yer alan basınç ayar vidası ile basınç oranını istenilen düzeye ayarlayarak regülatör basıncından dolayı meydana gelen benzinden gaza geçmeme probleminin önüne geçebilirsiniz. Eğer regülatör basınç ayar vidası ile ayarını yaptığınız zaman seviyede herhangi bir yükselme meydana gelmiyor ise regülatörün komple değişmesi gerekmektedir

Map sensörünün arızalı olması= Eğer lpg map sensöründe bir arıza varsa regülâtörden gelen basıncın algılanamaması yüzünden ecuya yanlış olarak sinyal gönderilir. ECU maptan gelen düşük basınç sinyali yüzünden aracın gaza geçmesinde sorunlar meydana getirerek engeller.

Map sensörü yüzünden meydana gelen düşük basınçta ilk başta kontrol ettirmeniz gereken yer map bağlantı hortumları olmalıdır. Bu hortumlarda, çatlağın, genişlemenin ya da çıkmanın olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekir. Yoksa yanlış bir şekilde müdahale ederek map sensörünü boş yere değiştirmiş olursunuz

Enjektör arızasından dolayı benzinden gaza geçmeme sorunu= Arabalarda yer alan lpg markalarının bazılarında ise, yazılımlarında otomatik olarak enjektör arızası meydana gelirse eğer aracın gaza geçmemesi yüklenmiştir. Yani araç hiçbir şekilde gaza geçmez.

Bazı lpg markalarında ise yüksek devirde meydana gelen lpg enjektörlerinde herhangi bir şekilde hata olursa araç otomatik olarak benzine geçer. Enjektörden dolayı lpgye geçmeme gibi bir sorun meydana gelirse sorunlu olan enjektörün değiştirilmesi gerekmektedir.

Lpg sisteminden dolayı kaynaklanan nedenler= Arabanızda eğer ECU ya da lpgnin elektrik tesisatı yüzünden oluşan kablolarda kopukluk ya da oksitlenme gibi problemler var ise hemen halledilmelidir. Lpg takından başlayarak ön tarafa gelen bakır boruda herhangi bir ezilme ya da tıkanma olması basıncın düşmesine neden olur. Bu yüzden kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Lpg ecusunun arızalı olması= üst tarafta belirttiğimiz sorunları halletmenize rağmen arabanız benzinde gaza geçmemeye devam ediyor ise denemek amacıyla ecuyu değiştirin. Ecuyu değiştirdiğiniz zaman herhangi bir sorun meydana gelmiyor ise ecuyu ya tamir edin ya da komple değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.