Planarya Nedir? Nasıl Ürer? Özellikleri Nelerdir?

Planarya; Biyoloji ve Zooloji dallarında kullanılmakta olan bir sözcük olarak karşımıza çıkar.

Biyolojide Ne Anlama Gelir? Yassı solucanlar yani Platyhelminthes türünün, turbelarya (Turbelaria) ailesinde, uzun vücutlu, 2 ila 4 tane ufak gözleri olan basit bir solucan türü.

Zoolojide Ne Anlama Gelir? Planaria ailesinden bir basit – kurt türü. Vücutları uzundur. 2 ila 4 tane ufak gözleri bulunur.

Teknik Terimdeki Anlamı Nedir? Yassı solucanlar türünün, turbelarya (Turbelaria) ailesinden, uzun vücutlu, iki ila dört tane ufak gözleri olan basit bir solucan türü.

Planarya Nedir?

Planaryalar, küçük su birikintileri ile göllerde yaşayabilen bir tür canlı olarak ifade edilebilir. Ölümlü olmamaları mümkün müdür sorusuna, bunlar için evet cevabının verilebilmesinin sebebi budur ki: planarya yassı kurtlarının, kendi kendilerini devamlı yenileyebilme özelliğine sahip oldukları düşünülmektedir. Bu canlılar nasıl üremektedir ve bu canlılar ne şekilde çoğalır sorusunun cevabı ise, bu noktada akıllarda soru işareti yaratır.

Planaryaların Çoğalması Ne Şekilde Olur?

Bu canlılar yassı kurtlarının 2’ye bölünüp, başları ve kuyruklarının birbirlerinden ayrıldığını düşünürseniz, ikiye bölünmüş olan planaryanın, başlarının yeni bir kuyruk meydana getirdiğini, kuyruklarının da yeni bir baş meydana getirdiğini bilmemiz gerekir. Bu canlıların yassı kurtlarının basit bir beyinleri bulunmaktadır. Ve bu beyin, sinir hücrelerinden meydana gelmektedir.

Planarya yassı kurtlarının beyinlerini meydana getiren sinir hücreleri, bu canlıların vücutlarında yer alan kök hücreler ile her defasında tekrardan meydana getirilebiliyor. Planarya yassı kurtlarının bu özelliklerinden ötürü, çok ufak bir planarya yassı kurt parçacığında bile, bütün bir planarya yassı kurt meydana gelişimi imkânlı hale gelebilmektedir.

Planarya yassı kurtları ile alakalı yapılmış olan araştırma ile ölümsüzlük olabilir mi sorusunun cevabı, insanlar için de bir umut kaynağı olabileceği, en azından, yaşlı insanların bile sağlıklı kalabilmeleri için bir umut kaynağı olması umulmaktadır.

Özellikleri İle İlgili Bilgiler 

Bu canlılar yassı solucanlar ailesi, turbellaria sınıfına aittir. Birkaç milimetre ile birkaç santim uzunluğa kadar olan canlılarına akvaryumun içinde denk gelmemiz mümkündür. Kafaları ile vücutlarının yapısı türlerine göre değişiklik gösterir. Yüzme yetenekleri bulunmamaktadır. Karın altlarında yer alan mikronik kirpikler bir bakıma ayak görevini yerine getirmektedirler. Sindirim sistemleri bilindik yapılardan son derece farklılık arz eder.

Sindirim ve boşaltım sisteminin girişleri karın altındadır. Almış oldukları yiyecekleri sindirmeleri vücutlarının hareketi ile birlikte olur. Eşeyli ve eşeysiz olarak üreyebilirler. Rejenerasyon çok gelişmiştir. Onlarca parçaya ayrıldıklarında bile her parça kendini yenileyerek ergin birey olarak hayatta kalır.

Planarya İle İlgili Genel Bilgiler

Planaryalar, (bir diğer ismi ile Turbellaria) Yassısolucanlar ailesine ait genel olarak ufak ve serbest yaşam süren üyeleri barındıran bir sınıf olarak karşımıza çıkar. Çağımızda karışık yani polifiletik bir grup şeklinde Acoela ile Nemertodermata olarak ayrılmaktadır. Hareketlerini siller ile sağlayan canlı çeşididir.

Bu canlıların hemen hemen hepsi etçil olarak karşımıza çıkar. Pek çok çeşidi denizler ile tatlı sularda yer alırken, bazı çeşitleri ise nemli yerlerde bile yaşamlarını sürdürebilirler. Bu canlılar hermafrodit olduklarından dolayı eşeyli olarak üreyebilmektedirler ve aynı zamanda rejenerasyon ile eşeysiz de üreyebilmektedirler.

Planarya’da merkezi sinir sistemi yer almaktadır. Serbest yaşam tarzına sahiptirler. Parazit gibi değildirler. Dolaşım sıvıları bulunmaz. Sahip oldukları kasların (bu kaslar: sirkular kaslar, parenkimal kaslar, longitudinal kaslar ve faringeal kaslardır) hareketi vücut boşluğunda yer alan maddelerin iletilmesine yardımcı olur. planaryaların vücudu segmentsiz haldedir.

Akvaryumda görülme Nedenleri?

Genellikle organik atık seviyesinin artması sonucunda görülebileceklerini ifade edebiliriz. Bakımı yapılmayan ve dip çekiminin ihmal edildiği akvaryumda, altta kalan yem parçacıkları bunların meydana gelmesinin en önemli sebebidir.

Akvaryumlarda görülmekte olan Planaryaların hemen hemen hepsi et ile beslenen canlılar olarak karşımıza çıkar. Protein kaynaklı yem parçacıkları meydana gelme ve hayatlarını sürdürebilme evreleri için büyük önem arz eder. Düzenli olarak bakımı gerçekleştirilen akvaryumlarda, kaya türünde ki ağır kütle dekorları bulunuyor ise, balıkların gidemediği kaya diplerindeki yemek parçacıkları yine meydana gelmelerini sağlar.

Ölen balıkların akvaryumun içinden çıkarılmaması da bir diğer sebep olarak gösterilir. Genellikle çok bitki olan bir akvaryumun içinde ölmüş olan bir balığı bulmamız çok zordur. Akvaryumdan çıkarılmadığı zaman suyun kalitesini çabuk düşüreceği gibi bunların meydana gelmesine ve artmasına da zemin hazırlamaktadır.

Teşhisi Nasıl Olur?

Mikroskop ile bütün detaylarını görebilirsiniz. Ancak normal koşullarda bunları ne şekilde ayırt edeceğiniz daha önem arz eder. Hareket etmeleri için her koşulda tutunmaları için bir yüzeye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple zemin ile camlarda görülebilirler. Genellikle camda yer alan planaryalara iyi bakıldığı zaman görebilirsiniz. Az yosunlanmış ya da bakteri öbeği haline gelmiş bir alanda gözlem yaptığınız zaman çok ufak çeşitlerini bile görebilmeniz mümkündür. Genel olarak “S” harfi çizip, çok ağır hareket edebilirler ya da gözle fark edilebilir bir hızla da hareketlerini sürdürebilirler.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.