Ozon Tabakasına Zarar Veren Gazlar Nelerdir?

Güneşten yayılan ışınların bir kısmı zararlıdır. Eğer bu zararlı ışınlar Dünya’ya ulaşırsa hücrelerimizin yapısında ve vücudumuzda çok zararlı etkiler yapabilir. Güneşten gelen zararlı ışınların Dünya’ya ulaşmasını önleyen, ozon moleküllerinden oluşan ozon tabakasıdır.

Ozon, atmosferde şimşek, yıldırım gibi elektriksel olaylar sonucunda oluşan bir gazdır. Çok iyi bir yükseltgeyici olan ozonun insan faaliyetleri sonucunda atmosfere yayılımı doğrudan olmamaktadır. Havada bulunan ozon, atmosferde bulunan diğer kirletici maddeler arasındaki tepkimeler sonucunda oluşmaktadır.

Ozonun çevreye verdiği en büyük zarar, her türlü canlı organizmayla tepkimeye girmesidir. Özellikle akciğer fonksiyonları üzerinde etkili olan ozon gazına uzun süre maruz kalan insanlarda göz, burun ve boğaz tahrişi, göğüs sıkışması, öksürük ve baş ağrısı gözlenmektedir.

Ozon Tabakasına Zarar Veren Gazlar

Önceden de ifade ettiğimiz gibi ozon molekülleri çok iyi birer yükseltgeyicidir. Dolayısıyla atmosferdeki bazı moleküllerle tepkimeye girebilir. Bu tepkimeler sonucunda ozon tabakası incelir ve sonuçta zararlı ışınlar Dünya’ya gelmeye başlar. Bu yüzden uzmanlar bizleri yaz aylarında, özellikle öğle saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmamamız konusunda uyarmaktadır. Ozon tabakasının incelmesine neden olan gazlar genel olarak ozon tüketen gazlar olarak sınıflandırılır. Bu sınıfta yer alan en önemli gazlar, kloroflorokarbonlardir.

Hidrokarbonlar: Hidrokarbonlar, sadece karbon ve hidrojenden oluşan bileşiklere verilen addır. Bu bileşiklerin hava kirleticisi olarak ele alınmasının en büyük nedeni, havadaki diğer kirleticiler arasındaki tepkimelerde rol almasıdır. Ancak bunun yanında bazı hidrokarbonların aynen karbondioksit gazı gibi sera etkisi yarattığı bilinmektedir.

Hidrokarbonlar arasında en önemli hava kirleticisi CH4 gazıdır. CH4 gazı, doğal gaz kullanılan yerlerde dağıtım şebekesindeki sızıntılardan ya da gazın tam yanmaması sonucu bacalardan atmosfere verilir. Bataklık gazı olarak da bilinen CH4, şehir çöplüklerinde de oluşabilmektedir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.