Thomas Edison Neyi Buldu? Buluşları Ve İcatları Nelerdir?

Ünlü mucit 11 Şubat 1847 senesinde Amerika’da doğdu. Hollanda’dan göçen koltukçu bir baba ile İskoç kökenli eski bir eğitimci olan annenin son çocuğudur.

Çok fazla meraklı ve yaratıcı bir karakterin sahibi olan ünlü mucit, 10 yaşındayken hem fizik hem kimya kitapları okumaya başlamıştır. On iki yaşındayken eve yardımcı olmak için trenlerde gazete satıcılığı işine giren bilim adamı, evindeki laboratuarı bir trenin yük vagonuna taşımıştır ve araştırmalarını trende devam ettirdi.

On beş yaşındayken tüm parasını bir baskı makinesine yatırıp bir gazete çıkarmayı başardı. Başarılı mucit 1868 senesinde atölyesi kurmuştur ve yine 1868’de kendisinin icadı olan elektrikli olan oy kayıt cihazının patentini almıştır.

Bu cihaz halk tarafından ilgi gördü ancak kimse satın almaya yanaşmadı. Her şeyini kaybetmiş olan bilim adamı, Boston şehrinden New York’a gitti. Talihi ise altın borsasının düzenlenmesi için kullanılmakta olan telgrafın bozulması ile dönmüştür.

Makineyi usta bir şekilde tamir edebilen mucit, telgraflı kayıt aygıtları ile ilgili olgunlaştırma çalışması yapması için öneri aldı. Bunun için bir dostuyla beraber mühendislik şirketi kurdular. Sattıkları patentler ile kısa bir zaman sonra epey bir servetin sahibi oldu.

Serveti sayesinde New Jersey’de bir imalathane kurmuştur. Bu sayede telgraf ile telem cihazlarının üretimi için kolları sıvadı. Bir zaman sonra burayı kapatmıştır ve araştırma laboratuarını kurdu ve bütün süresini yeni buluşlar yapmak adına çalışmalara ayırmıştır. Ünlü mucidin patentini almış olduğu bin üç yüzü aşkın icadı bulunmaktadır.

Edison, 1876 yılında Graham Bell’in geliştirmiş olduğu konuşan telgraf ile ilgili çalışmalarına başlamıştır. Cihaza karbondan bir iletici eklemiştir ve böylece telefonu yetkinleştirmeyi başardı. Ses dalgalarının dinamiği ile ilgili yapmış olduğu araştırmalardan yola çıkarak 1877 senesinde sesi kaydeden ve yineleyebilen gramofonu geliştirmeyi başardı.

1878 yılında William Wallace’in yapmış olduğu 500 mum gücünde olan ark lambasının etkisine giren Edison, ark lambasından daha emniyetli olan ve daha ucuz bir sistem ile çalışabilen yeni bir elektrik lambasını ilerletme araştırmalarına girmiştir.

Oksijenin yardımı ile yanabilen elektrik arkından başka havası boşaltılan bir yerde ışık yayabilen ve düşük akım yardımı ile çalışmayı başaran bir ampul icat etmeyi planlıyordu. Bu doğrultuda 13 ay süreyle flaman şeklinde kullanabileceği metal bir tel yapmaya çalışmıştır.

1879 yılında özel yüksek voltajı olan elektrik üreteçlerinden sağlamış olduğu akımın desteğiyle çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünün tanıtımını halka yapmıştır. Üç sene geçtiğinde ise New York şehri bu lambalar sayesinde aydınlanmaya başlamıştır.

1879 yılında ünlü mucit bir elektrik ampulünü icat etmiştir. Bir sene geçtikten sonra son derece güvenli olan ampulleri üretmeye başladı ve bunları iki buçuk dolar gibi ucuz bir fiyata sattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.