Stephen Hawking Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Fizikle matematik dalında en büyük bilim adamlarından biri olarak görülen, yaşayan en önemli bilim insanı Hawking, 8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelmiştir.

Babası tıp alanı ile ilgilenmesini istiyordu fakat Hawking matematiğe ilgi duyuyordu. Ancak okulunda matematik bölümü bulunmamaktaydı. Bundan dolayı matematik okumaktan vazgeçip fizik okumaya karar verdi. İki sene geçtikten sonra doğa bilimi alanında birinci sınıf onur madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Bilim adamı sonraki dönemde Kozmoloji yani evrenbilim alanında çalışma yapmak için Cambridge’e gitmiştir. O dönemlerde Oxford’da evren bilimi ile ilgili çalışmalar bulunmamaktaydı.  Doktora yaptıktan sonra ilk başta araştırma asistanı, daha sonraysa Gonville and Caius College’de profesör asistanı olmuştur. Ünlü bilim adamı 1960 senesinin henüz başında tedavisi bulunmayan amyotrofik lateral skleroz hastalığına yakalanmıştır.

21 yaşına geldiği zaman ALS hastalığının teşhisi kondu ve en fazla 2 sene hayatta kalabileceği belirtildi. Fakat bazılarına göre tıbben bir mucize olarak Hawking, bu sözler söylendikten yaklaşık 40 sene geçmesine rağmen hala hayatta ALS hastalığı, bilim adamını tekerlekli sandalyeye mahkûm etmiştir.

Hawking, 1985 senesinden günümüze kadar sesini de kaybettiğinden dolayı özel koltuğa yerleştirilmiştir. Yazıların sese dönüştürülmesine yardımcı olan bilgisayar ile insanlarla iletişim kurabilmektedir. Kara delik ile alakalı yaptığı teorileri, kuantum fiziği ile ilgili araştırmalarıyla dönemimizde hayatta olan, en fazla bilinen bilim insanı olarak kabul edilmiştir. Ünlü bilim adamının kaleme aldığı kitaplar 40 dile çevrilmiştir.

Dünyada satış oranı yaklaşık 10 milyonu geçen Zamanın Kısa Tarihi isminde ki kitabıyla şöhrete kavuşmuştur ve devamı olarak görülen Zamanın Daha Kısa Tarihi ismindeki kitabıyla teorilerini hem geliştirmeye hem pekiştirmeye devam etmiştir.

Yazmış olduğu son kitabında Hawking, kuantum teorisi ile Süper sicim Kuramına, bütünsel beyin algılanışından süper kütle çekimine, süper simetriyle görelikten zaman yolculuğuna değin dünyadaki en fazla merak edilen olan konulara değinmiştir.

Bu sayede Einstein’ın Genel Görelik Teorisiyle Richard Feynman’ın çoklu geçmiş fikrini birleştirme sayesinde ve evrende nelerin olduğunu tanımlayıp tek bir teoriyi üretmeyi amaçlamıştır.

Fizik alanında yaptığı araştırmaları sayesinde 12 onur derecesine sahip olmuştur. 1974 senesinde Royal Society‘nin en genç üyesi konumunda olmuştur. 1979’da Isaac Newton adına kurulmuş olan Lucas Kürsüsüne getirilmiştir. 1982 yılında da Kraliçe 2. Elizabeth CBE ödülünü ünlü bilim adamına vermiştir. 1989 senesinde Companion of Honour‘a layık görülmüştür. Ünlü bilim adamı Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin de üyesidir.

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.