Sigmund Freud Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Ölümü

Psikanalizin kurucusu meşhur hekim Sigmund Freud, 1923 yılında çene kanserine yakalanmıştı. O andan itibaren ölümüne kadar 16 yılda 33 defa ameliyat olacak, derin acılar içerisinde yaşayacaktı.

Freud, 6 Mayıs 1856’da Viyana’nın kuzeydoğusunda bulunan Moravya’nın Freiberg şehrinde doğmuştu. Yahudi bir aileye mensuptu. Henüz dört yaşındayken babası iflas edince Viyana’ya yerleşmişlerdi.

Bir yandan tıp tahsili yapan, bir yandan fizyolist Brücke’nin laboratuvarında çalışan Freud, burada insanın sinir sisteminin fizyolojisi üzerine araştırmalar yapmıştı. Bu araştırmacılığı hayatının sonuna kadar devam edecekti.

1881’de tıp tahsilini bitirdi ve 1883’te Meynert’in psikiyatri servisine girdi. Burada kokain üzerine araştırma yaptı. Kokaini kendi üzerinde denedi. Bunun acısını hayatı boyunca çekecekti.

1885’te Paris’e giderek Salpetrie hastahanesinde çalışan, 1886’da Paris’ten aynlarak Berlin’e giden, oradan da Viyana’ya dönen Freud, dört yıl nişanlı kaldığı Martha ile evlendi.

53 yıl evli kaldığı karısına nişanlıyken ve evlilik devresinde binlerce mektup yazmış, bunlardan 900’ü bulunarak yayınlanmıştır. (Freud eşine ve  yakın dostlarına on binden fazla mektup yazmıştır.)

Rüyalar üzerine ilmi çalışmalar yapan, 1907’de Zürich’te Freud derneğini kuran, 1908’de Birinci Uluslar arası Psikanaliz Kongresi’ni organize eden ve Psikanaliz üzerine dernekler kurulmasına öncülük eden, pek çok kitap yazan Freud 1930’da Goethe ödülünü aldı.

Avusturya’da ve dünyanın pek çok ülkesinde şöhrete kavuşan ve eserleri okunan, “Psikanalizin kurucusu” olarak bilinen Freud’a Almanya’da büyük tepkiler vardı.

1933’te Berlin’de Opera binasının önünde bütün kitapları yakılmıştı. Hitler idaresinin bütün baskılarına rağmen Viyana’yı terk etmemekte ısrar etmekteydi. Ne var ki canın tehlikede olduğunu görerek, 1938 yılında, 78 yıl yaşadığı Viyana’dan ayrılıp Londra’ya gitti. Artık hayatının kalan kısmını bu şehirde geçirecekti.

Ölümü ve cesedinin yakılışı: 16 yıl boyunca derin acılar içerisinde kıvranan Freud, doktorların ve dostlarının tavsiyesine rağmen, sırf düşünme kabiliyetini köreltmemek için yüksek dozdaki ağrı kesicilerden uzak durmaktaydı. Ancak ağrılar dayanılmaz hal alınca, 22 Eylül 1939’da özel doktoruna, daha önce kendisiyle kararlaştırdıkları gibi yüksek dozda morfin vermesini istedi. Bu bir nevi intihar demekti.

Doktor Max, Freud’a 30 mg. morfin enjekte etti. Bir müddet sonra bu dozu tekrarladı. Ardından komaya. giren Freud 23 Eylül 1939’da 83 yaşındayken öldü.

Freud’un cesedi, vasiyetine uygun olarak 26 Eylül 1939’da krematoryumda yakıldı ve külleri antik şarap tas] içerisine konduktan sonra Londra’daki Golden Green Mezarlığı’na gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.