Samuel Morse Kimdir? Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Yaşamının önemli bir bölümünü bilim adamı olarak geçirmiştir. Morse denildiği zaman pek çok kişinin aklına Mors alfabesi gelir. Fakat aslında küçüklüğünden itibaren esas ilgi alanı sanat olan bir kişiydi. Daha ufak yaştayken Phillips Akademisi okuluna girdi. 14 yaşına geldiği zaman ise yüksek okul hayatına başlamıştır. 1810’da 19 yaşındayken üniversiteden mezun olmuştur.

MORS ALFABESİ

1827 yılında 2 yıllık Avrupa gezisi başlamıştır ve 1829 yılında döndükten sonra elektrikli telgraf ile ilgili çalışmalarına adım attı. 1832 yılında Morse, yolculuk yaptığı zaman ona elektromıknatıstan bahseden bir yolcuyla tanışma fırsatını yakalamıştır. Telgraf ile ilgili çalışmalar yapan bilim adamı, bu kez elektromıknatıslı telgraf ile ilgili çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Bilim adamının elektrikli telgraf buluşu, bir elektrik devresinin bobinin bir kolu çekmesinden sonra rulo kâğıdının üstüne izlerin bırakılması hususuna dayanmaktaydı. Hem kısa hem uzun çekmeler, aynı şekilde hem kısa hem uzun çizgileri meydana getiriyordu. Düzenli olan bu işaretler Morse tarafından kodlandı ve bir alfabeye çevrildi. Bu alfabeye MORS alfabesi adı verilmiştir.

MIKNATISLI TELGRAF

1835 tarihinde, ünlü mucit ilk elektromıknatıslı telgrafını yapma başarısını gösterdi. Yaptığı telgrafında elektromıknatısa bağlı olan bir kalem bulunurdu. Bu kalem kâğıt bir şerit üstüne buradan sağladığı hareket sayesinde zig zag çizgileri çizmekteydi. Bu yöntem pek başarılı bir yöntem sayılamazdı. Bilim adamı 1837 yılında elektrikli telgrafın ilk denemelerini yapmıştır.

Hem nokta hem çizgiler kullanıp bilgi aktarılmasına yardımcı olan bu sistem ile alakalı olarak halkın karşısında da birkaç deneme yapmıştır, buna rağmen icadının patentini ancak 1840 tarihinde alabilmiştir. 1844 yılında 65 km’lik bir hat kurulmasına yardımcı olan desteği aldı. Bunların sonunda 24 Mayıs 1844’te ilk elektrikli telgraf hattını kurmuşlardır.

Mors Alfabesi

Mors alfabesi, ünlü bilim adamı morse tarafından geliştirilmiştir. Kodlanmış mesajları iletmek için değişik noktalar ile çizgilerin kullanıldığı haberleşme sistemine denir. Kullanıldığı ilk dönemlerde bu alfabe mevcut olan telgraf hatları ile kullanılmıştı.

Bugün ise genel olarak askeriyede tercih edilen çok önemli olan haberleri iletmek adına kullanılmakta olan mors alfabesini esas sinyallerin neleri ifade ettiğini öğrendikten sonra hemen hemen herkes çok kolay bir şekilde kullanabilir. Kendine özel özellikleri olduğundan dolayı pek çok bilim adamı bu alfabeyi ayrı bir dil şeklinde bile görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.