Luigi Galvani Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Luigi Galvani Kimdir?

Galvani 1737 yılında İtalya’nın Bologna şehrinde doğdu. Dindar bir çocuktu. Kiliseye girmek istiyordu. Ancak ailesinin arzusuna uyarak tıp okulunda öğrenimini yaptı ve Bologna Üniversitesinde profesör oldu. Galvani, ilk elektrik bataryasının icadına yol açan buluşu ile meşhurdur. Galvanizm denilen olayı da ilk farkeden odur.

(Galvanizm); kaslar ve sinirler arasından madeni bil iletken geçirilmek suretiyle hayvani cisimlerde elektrik meydana getirme metodudur. Galvani kurbağaları kesip dizerek onların üzerinde deneyler yaparken, elindeki çelik pensin ölmüş hayvanların sinirlerine rastgele dokunması üzerinde hayvanların kaslarında çırpınmalar görmüş ve böylece olayı keşfedilmişti.

Galvani önceleri bunun sinirlerde mevcut bir cereyandan geldiğini sanıyordu. Daha sonraları Galvanizm den faydalanmak suretiyle Volta adındaki bilgin bu olayın bir elektrik hâdisesi olduğunu ispat ederek, kimyasal bir aksiyon içinde geliştirilmiş enerjiyi elektrik akımına çeviren bir aygıt olan pilin ilk nüvesini yapmış oldu.

Ayrıca elektrik akımını ölçmek için kullanılan araçlara da (Galvanometre) adı verilmiştir. Böylece Galvanizm ilerdeki keşiflere ışık tutan bir başlangıç olmuştur.

Galvaninin yaşadığı yıllarda politik bir karışıklık vardı. İtalya o zaman irili ufaklı bir çok devletlere bölünmüştü ve bunların tümü anlaşmazlık içinde idi. Bu arada Papalığa bağlı Bologna’da da bir devrim olmuş ve bir Cisalpine Cumhuriyeti kurulmuştu. Bütün vatandaşlar yeni hükümete bağlılık andına çağrıldılar. Fakat dindar Galvani bu çağrıya katılmadı.

Üniversitedeki profesörlüğünden ayrılarak kardeşlerinin yanına sığınan Galvani, üzüntüden sinirleri bozularak hastalandı ve 1798 yılında Bologna’da öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.