Louis Pasteur Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Louis Pasteur Kimdir?

1822-1895 Fransa’nın Jura iline bağlı böle kasabasında doğan Pasteur, Arbois’te okula başladı. Besençon Kraliyet Lisesini 1840 yılında bitirerek, Sor. bonne’da kimya öğrenimi yaptıktan sonra, 1848 de Dijon’a fizik ilimleri profesörü olarak tayin edildi.

1854’te Lille’deki Yeni İlimler Fakültesine profesör olan Pasteur, burada bira mayası üzerinde yaptığı incelemelerde mayanın ekşimesinin hava ile temasından ileri geldiği ve buna sebep olan küçücük varlıklara benzer bir takım maddelerin çevremizi saran havada da bulunduğu sonucuna vardı.

Bunun üzerine havadaki mikropların varlığını anlayarak 1864 yılında bu keşfini ispat etti. Pasteur’ün mikroplar hakkında ileri sürmüş olduğu teori bugün de ayakta durmaktadır.

Pasteur, Fransadaki ipek böceklerini öldüren ve ipek Endüstrisini durduran bir hastalığın neden ileri geldiğini anlayarak bunun da önünü aldı.

1867 yılında Sorbonne’a kimya profesörü olarak tayin edilen Pasteur, tavuk kolerası denilen hastalığın ve Şarbon hastalığının mikroplarını keşfederek bunları üretti. Hayvanlara şırınga ettiği zaman bu hastalıklara hayvanların bir daha tutulmadıklarını tespit etti.

Pasteur’ün insanlığa en büyük hizmeti, kuduz mikroplarını bularak onlara karşı kullanılacak serumu keşfetmesidir. Bir sürü kuduz köpek üzerinde, korkusuzca ve canını düşünmeden deneyler yaparak bu sonuca erişen Pasteur, insanlığı korkutan kuduz salgınlarının önünü aldı.

1888 yılında adına bir Enstitü kurulan, Fransız Akademisine üye seçilen bu büyük insan, 27 Ekim 1895 de Vilnue şehrinde hayata gözlerini yumdu.

İcadı İse Pastörizasyon‘dur

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.